Chirurgia stomatologiczna

Chirurg stomatolog i implanty zębów

Implant dentystyczny to sztuczny korzeń zęba, który jest umieszczony w szczęce tak aby stanowić filar dla zęba zastępczego (korony), czy też mostu lub protezy.

Chirurgia stomatologiczna robi bardzo duże postępy dzięki czemu implanty zębowe mogą być idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy utracili ząb lub zęby w wyniku choroby przyzębia, uszkodzenia mechanicznego lub z innego powodu.

Usuwanie zębów mądrości.

W sytuacji, gdy ząb jest ekstremalnie zniszczony, ubytek próchnicowy schodzi poniżej linii dziąsła jego leczenie i odbudowa może okazać się niemożliwe. Wówczas z pomocą przychodzi chirurg stomatolog.

Wówczas ząb taki należy usunąć, czyli poddać zabiegowi ekstrakcji.

Niektóre zęby nienaruszone próchnicą mogą również wymagać usunięcia . Zdarzają się przypadki, gdy są wskazania do usunięcia zawiązka zęba – garmectomia. Bywają również przypadki, gdy usunięcie zęba należy wykonać ze wskazań ortodontycznych (sytuacja taka występuje, gdy jest brak miejsca w szczęce lub żuchwie na pozostałe zęby). Również zęby zatrzymane i niewyrzynające się mogą wymagać usunięcia – usuwanie zębów mądrości.

for og etter planneing tannbehandling og implantater i IMPLANTIS

Resekscja korzenia zęba

Co robić, gdy leczenie kanałowe nie przyniesie oczekiwanego skutku?

resekcja korzenia zęba - Chirurgia stomatologicznaResekcja szczytu korzenia (apicoectomy) to zabieg z zakresu mikrochirurgii endodontycznej.
Gdy ponowne leczenie kanałowe jest nie możliwe do wykonania lub gdy jego wykonanie nie przynosi pożądanego rezultatu, często skutecznym sposobem na usunięcie przyczyny stanu zapalnego i uratowanie zęba od ekstrakcji okazuje się być resekcja wierzchołka korzenia zęba inaczej apicectomia. Resekcję wykonuje się najczęściej, gdy konwencjonalne leczenie kanałowe nie przyniosło skutku np., gdy ze względu na złożoną i skomplikowaną budowę delty korzeniowej lekarz dentysta nie był w stanie szczelnie wypełnić korzenia zęba na całej długości. Ponieważ to właśnie ten obszar najczęściej jest miejscem, w którym lokalizuje się przyczyna zapalenia, resekcję wykonuje właśnie w obrębie wierzchołka korzenia. Do wykonania resekcji korzenia zęba używało się wcześniej wierteł. Obecnie do resekcji używa się coraz częściej urządzeń ultradźwiękowych.

Resekcja przeprowadzana jest w znieczuleniu nasiękowym i polega na usunięciu wierzchołka korzenia leczonego zęba, a następnie na wstecznym wypełnieniu korzenia np. za pomocą materiału MTA.

Resekcje wykonuje się najczęściej na korzeniach zębów siecznych i przedtrzonowych. Rzadziej wykonuje się ją w obrębie zębów trzonowych. Okres rekonwalescencji po zabiegu resekcji wynosi kilka dni.

Sinus lift czyli podniesienie dna zatoki szczękowej

sinus lift - Chirurgia stomatologicznaW sytuacji, gdy planuje się wszczepienie implantów zębowych do kości szczęki (szczęka u góry) , a ilość kości jest nie wystarczająca aby wprowadzić implanty, musi zostać przeprowadzony zabieg podniesienia zatoki szczękowej tzw. sinus lift, który ma na celu uzupełnienie brakującej kości do takiego stanu, aby umożliwić wprowadzenie implantów zębowych. W zabiegach sinusliftu mogą zostać wykorzystane np.materiały xenogenne tj pochodzenia zwierzęcego w postaci granulatu i membrany.

Chirurgia stomatologiczna opisuje różne techniki podnoszenia zatoki szczękowej, a ich skuteczność jest stosunkowo wysoka.

Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

Wyślij

Specjalizujemy się w kompleksowym, często kilkuetapowym leczeniu stomatologicznym dedykowanym dla pacjentów którzy nie dysponują długim czasem, który mogą poświęcić na wizyty stomatologiczne lub mieszkają poza granicami kraju.

Podczas pierwszej wizyty wykonujemy pełną diagnostykę, badanie stomatologiczne oraz przygotowujemy szczegółowy plan leczenia stomatologicznego.

Skontaktuj się z nami aby umówić się na wizytę konsultacyjną!