Recesja dziąseł - przyczyna odsłoniętych szyjek zębów

Można mieć zdrowe zęby i odpowiednią higienę jamy ustnej, a jednocześnie cierpieć na obniżające się dziąsła – czyli z powodu recesji dziąseł. 

Zdrowa tkanka dziąsła tworzy ochronny kołnierz wokół  zęba. Kiedy tkanka dziąseł ustępuje, odsłania ona CEJ a następnie korzeń zęba, w związku z czym może pojawić się przez nikogo niechciana nadwrażliwość zębów. Czasami może również dojść do próchnicy zęba, a nawet próchnicy korzenia, ponieważ bardziej miękka powierzchnia korzenia rozpada się szybciej od szkliwa znajdującego się na koronie zęba.

Jest to dość powszechny stan kliniczny, a badania wykazują, że występuje on w okolicy jednego lub więcej zębów u 23% dorosłych pacjentów w wieku od 30 do 90 lat.

odsłonięte szyjki zębów

W jamie ustnej występują między innymi:

 

  • Dziąsło związane – różowa tkanka, która przylega bezpośrednio do naszych zębów i jest mocno przymocowana do znajdującej się poniżej kości

 

  • Błona śluzowa – miękka, cienka, ruchoma tkanka, która pokrywa wewnętrzne części warg i policzków.

Recesja dziąseł występuje, gdy brzeg naszej tkanki dziąsła (nazywany brzegiem dziąsła) oddala się od korony dziąsła.

Przyczyny występowania recesji dziąsłowych

Jedną z głównych przyczyn występowania recesji dziąsłowych może być odbiegająca od norm pozycja zęba. Przykładem jest ząb, który wystaje spoza pozostałych zębów, ponieważ został wypchnięty kiedy stałe zęby zaczęły się pojawiać – wychodzić przez dziąsła. Stan ten jest już czasem zauważalny w wieku 10 lat.

Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania ucieczki dziąseł jest dziedziczność. Może zdarzyć się tak, że zostaliśmy obciążeni genetycznie cienką, delikatną lub niewystarczającą tkanką dziąsła. Mówimy wtedy o cienkim fenotypie dziąsła.

Do innych przyczyn powstawania recesji dziąseł możemy zaliczyć brak higieny jamy ustnej.

Do recesji dziąseł może doprowadzić też agresywne lub nadmierne szczotkowanie – szorowanie w poprzek dziąseł i uraz tkanek dziąseł.

Do powstania recesji dziąseł moga przyczyniać się też choroby przyzębia.

Recesja dziąseł może także wystąpić bez żadnych objawów i może powodować też ból z odsłoniętej powierzchni korzenia. Odsłonięte powierzchnie korzeni powodują także pogorszenie wyglądu estetycznego. 

Recesja dziąsła – metody leczenia:

Kiedy pierwsze objawy recesji dziąsłowych są ignorowane, może dojść do utraty kości wokół zębów. Metody leczenia różnią się w zależności od rodzaju i nasilenia recesji. Jeśli jest to spowodowane nadmiernym lub agresywnym szczotkowaniem zębów, konieczne jest abyś spotkał się ze swoim dentystą oraz higienistką stomatologiczną. Higienistka pokaże Ci jak dbać o higienę jamy ustnej oraz jak efektywnie szczotkować zęby, tak aby nie narażać dziąseł na powstawanie recesji.

Kolejną z metod leczenia recesji dziąsłowych jest zabieg, który nazywamy operacją przeszczepu tkanek miękkich (popularną nazwą dla tego typu zabiegu jest również przeszczep dziąsła). Zabieg ten pozwala stworzyć bardziej przyczepne dziąsła oraz zapobiega postępowi recesji dziąseł. Pomaga on również zregenerować oraz przywrócić pokrycie korzeni zębowych.

W trakcie wykonywania zabiegu przeszczepu tkanek miękkich, lekarz dentysta (chirurg) usuwa cienki kawałek tkanki dziąsła z podniebienia pacjenta lub z innego miejsca w jamie ustnej i przeszczepia go do miejsca gdzie nastąpiła recesja (gdzie dziąsło zaczęło się cofać).

Zabieg przeszczepu dziąsła może być wykonywany wokół jednego lub wokół wielu zębów. Tworzenie tkanki dziąsła zmniejsza prawdopodobieństwo dalszej recesji. Pomaga także przykryć odsłonięte korzenie zębowe oraz leczy, a nawet całkowicie zapobiega wrażliwości korzeni. Kolejną zaletą jest zdecydowana poprawa wyglądu linii dziąsła.

Aby prawidłowo wyleczyć resekcje dziąsłowe, należy zapoznać się z przyczyną ich powstania. W tym pomóc może właśnie dentysta. Jeśli recesja jest spowodowana chorobą przyzębia, to pierwszym krokiem będzie wizyta u higienistki stomatologicznej, która przeprowadzi profesjonalną higienizację jamy ustnej (usuwanie kamienia, fluoryzację, polerowanie, piaskowanie). Przy głębszym stadium chorób przyzębia wykonuje się także zabieg czyszczenia korzeni (znany jako „root planing”).

Dla wielu pacjentów leczenie opisane w powyższym akapicie, plus dodatkowo doskonała dbałość o higienę jamy ustnej w domu (odpowiednie szczotkowanie, używanie odpowiedniej szczoteczki do zębów, stosowanie płynu do płukania jamy ustnej oraz nitkowanie zębów) oraz regularne wizyty kontrolne u swojego lekarza dentysty to dobra droga to zatrzymania choroby przyzębia i zapobiegania dalszej utracie dziąseł.

Pokrywanie odsłoniętych szyjek zębów dziąsłem

Prześwietlenie zębów w diagnostyce stanu jamy ustnej

Współczesny rozwój technologii oraz inżynierii medycznej pozwala na stosowanie skutecznej diagnostyki w leczeniu wielu schorzeń stomatologicznych. Nowoczesny sprzęt oraz aparatura są niezbędnym narzędziem wykorzystywanym w wielu gabinetach dentystycznych.  Podstawowym materiałem obrazującym stan uzębienia są zdjęcia rentgenowskie zębów, wykonywane przez wyspecjalizowany personel posiadający szeroką wiedzę oraz doświadczenie z zakresu radiologii stomatologicznej. Najczęściej prześwietlenie zębów przeprowadza się w celu uzyskania pełnego obrazu struktur zębowych. Pozwala to na kompleksową ocenę stanu jamy ustnej, kości szczęki oraz żuchwy. Pełny obraz można osiągnąć, wykonując zdjęcia panoramiczne zębów. Pokazują one ułożenie zębów oraz zmiany powstałe w ich strukturze. Dla skutecznego leczenia niezbędna jest odpowiednia diagnostyka, dlatego rentgen panoramiczny zębów umożliwia zobaczenie zmian oraz ubytków niewidocznych dla ludzkiego oka. Dzięki temu możliwe staje się zastosowanie odpowiednich metod leczniczych w krótkim czasie i zapobiegnięcie rozwojowi powstawania procesów chorobowych.

Prześwietlenie zęba a bezpieczeństwo Pacjenta

Wiele osób przed wykonaniem badania radiologicznego zastanawia się, czy jest ono bezpieczne dla zdrowia. Dzięki rozwojowi technologii, aparatura, którą wykonuje się zdjęcia rentgenowskie zębów, daje niezwykle precyzyjny obraz. Nowoczesny sprzęt stosowany w naszym  gabinecie nie powoduje nadmiernej ekspozycji organizmu na działanie promieni, dzięki czemu badanie jest  całkowicie bezpieczne. Przeciwwskazaniem do wykonania RTG, czyli prześwietlania zębów jest ciąża, w szczególności w I oraz II trymestrze.

Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!Specjalizujemy się w kompleksowym, często kilkuetapowym leczeniu stomatologicznym dedykowanym dla pacjentów którzy nie dysponują długim czasem, który mogą poświęcić na wizyty stomatologiczne lub mieszkają poza granicami kraju.

Podczas pierwszej wizyty wykonujemy pełną diagnostykę, badanie stomatologiczne oraz przygotowujemy szczegółowy plan leczenia stomatologicznego.

Skontaktuj się z nami aby umówić się na wizytę konsultacyjną!