• Profesjonalne zabiegi stomatologiczne

  • Masz pytania? Zadzwoń: 511 511 315, 511 511 615 lub 12 312 06 36

Czy wybielanie jest bezpieczne dla zębów ?

Czy wybielanie jest bezpieczne dla zębów  ?

Na ogół wybielanie jest bezpieczne dla zębów, ponieważ środki chemiczne stosowane do wybarwiania organicznych mikrocząsteczek osadów zębów w sposób istotny nie wpływają na mineralną strukturę szkliwa samego zęba – czyli nie niszczą szkliwa zębów. Istnieje wiele badań dokumentujących bezpieczeństwo wybielania zębów. Uwzględniają one możliwość wystąpienia przemijających skutków ubocznych (2-3 dniowych) takich jak przemijająca nadwrażliwość zębów np. na zimno.

Higienistka stomatologiczna lub dentysta przeprowadzający wybielanie zębów najczęściej podejmują działania i odpowiednie środki zaradcze w celu ochrony wyeksponowanych szyjek zębów, lub powierzchni korzeni zębów, aby zminimalizować ewentualną wrażliwość zębów.

Substancją najczęściej używaną w środkach do wybielania jest nadtlenek wodoru i nadtlenek karbamidu. Ten ostatni jest szczególnie często używany w wyrobach do domowego wybielania zębów. Profesjonalne roztwory wybielające zawierające nadtlenek wodoru, działają szybciej i mogą rozjaśnić zęby do 10 odcieni wokoło godzinę, choć niektórzy pacjenci mogą potrzebować kilku zabiegów w celu osiągnięcia pożądanego poziomu wybielania.

czy wybielanie jest bezpieczne dla zębów

Co powoduje, że zęby się przebarwiają lub odbarwiają

Istnieją dwa rodzaje przebarwień zębów: zewnątrzpochodne (zewnętrzne lub powierzchniowe) oraz wewnętrzne (wewnętrzne).

Przebarwienia zewnątrzpochodne spowodowane są przez substancje-koloryzujące barwniki, które są w kontakcie z zębem. Zły wpływ na jasność zęba, mają tytoń, pokarmy zawierające garbniki, w tym czerwone wino, kawa i herbata, soki z buraków, suplementy zawierające związki żelaza. Wraz z wiekiem zęby zmieniają swój kolor i jasność. Szkliwo staje się cieńsze, bardziej widoczna staje się zębina, która sama w sobie jest bardziej żółta. Przebarwienia zębów są również spowodowane przez nadmierne działaniu fluoru lub różnych antybiotyków na zęby w czasie formowania zębów. W przypadku zębów już wyrośniętych główną przyczyną wewnętrznych przebarwień jest próchnica zębów, wypełnienia, obumarcie miazgi (problemy wewnątrz kanału zęba) oraz urazy rozwijające się wewnątrz zębów.

W jaki sposób odbywa się wybielanie zębów?

Wybielanie zębów polega na zastosowaniu środka chemicznego, jakim jest nadtlenek wodoru. Nadtlenek atakuje silnie cząsteczki organiczne, które zdeponowane są między kryształkami szkliwa lub w zębinie i powodują przebarwienia. Nadtlenek atakuje te właśnie cząstki organiczne, które dają zębom poplamiony wygląd. Aby zniwelować plamy na powierzchni zęba, roztwór pozostawia się na powierzchniach zębów, zwykle przez 30 minut do jednej godziny, zależnie od zastosowanej metody. W przypadku przebarwień wewnętrznych co ma miejsce po leczeniu kanałowym, może się okazać, iż wybielacz należy zdeponować wewnątrz zęba na kilka dni. Wtedy proces wybielania musi trwać kilka dni, aż do czasu osiągnięcia wymaganej jasności.

Wybielanie zębów działa najlepiej na żółtawe plamy i nawet niektóre z brązowych plam, ale nie działa w prawie w ogóle na szarawe przebarwienia. Ważne jest, aby pamiętać, że plomby nie mogą zostać wybielone podczas wybielania zębów. Jeśli pacjent ma widoczne z zewnątrz wypełnienia w zębach, należy zastanowić się, jak będą zęby wyglądały zęby po wybielaniu. W widocznych miejscach może się okazać, iż wypełnienia wymagają wymiany na jaśniejsze.

czy wybielanie zębów jest bezpieczne

Zadzwoń teraz