Korony porcelanowe to doskonałe rozwiązanie w przypadku konieczności rekonstrukcji zęba po leczeniu kanałowym
W IMPLANTIS stosujemy głównie porcelanowe korony i mosty, które mają na celu wzmocnienie uszkodzonych zębów lub zastąpić brakujące zęby. Korony porcelanowe doskonale imitują naturalne szkliwo, nie przebarwiają się i są wyjątkowo wytrzymałe. Uśmiech wygląda bardzo naturalnie co dodaje naszym Pacjentom pewności siebie.
- Korony jednorodne:
Korony porcelanowe (ceramiczne)
Korony porcelanowe e.max i korony cyrkonowe to najnowocześniejsze stałe prace dentystyczne w stomatologii estetycznej. Korony są idealnym sposobem na odbudowanie zębów, które zostały złamane lub które zostały osłabione przez próchnicę lub po leczeniu kanałowym. Korona porcelanowa lub z tlenku cyrkonu jest idealnie dopasowana do sąsiadujących zębów. Dzięki niej ząb jest wzmocniony, ma idealny kształt i doskonale imituje naturalny ząb. Pełnoceramiczne korony są zazwyczaj zalecane do rekonstrukcji zębów przednich i bocznych. Doskonale się również sprawdzają jako odbudowy protetyczne na implantach. Niemniej jednak wskazane jest wtedy zastosowanie łącznika cyrkonowego, co zapewni optymalny efekt estetyczny.
- Korony tymczasowe
Korony tymczasowe wykonywane są głównie z kompozytu. Bardzo często udaje się idealnie dobrać ich kolor i kształt. Zazwyczaj wykonywane są z materiałów Luxatemp, Protemp 4 czy Structure co zapewnia im bardzo ładny wygląd. Mocuje się je na oszlifowanych zębach używając cementu tymczasowego nie mogą być traktowane jako ostateczna odbudowa. Niektóre zakłada się na siedem do czternastu dni, ale są i takie, które doskonale służą nawet pół roku. Każdorazowo dentysta informuje pacjenta jaka jest wytrzymałość koron tymczasowym i kiedy powinien się umówić na spotkanie mające na celu zastąpienia ich koronami porcelanowymi ostatecznymi.
- Korony mieszane,
Korona, której część spodnia wykonana jest z metalu a wierzchnia z porcelany nazywana jest mieszaną. Stosuje się je głównie na zęby trzonowe, gdzie jest potrzebny bardzo wytrzymały materiał.
Estetyczne i bardzo trwałe rekonstrukcje zębów za pomocą koron porcelanowych
Korona porcelanowa – wysoka trwałość i estetyka
Korona dentystyczna (protetyczna) – jest to uzupełnienie protetyczne rekonstruujące koronę kliniczną zęba, (czyli tą część zęba, która znajduje się powyżej dziąsła). Korona protetyczna jest cementowana na filar zęba lub w przypadku implantów przykręcana do łącznika implantologicznego odtwarzając uszkodzony lub brakujący ząb. Korona może zostać wykonana z kompozytu, akrylu, stopu metalu olicowanego akrylem, kompozytem albo ceramiką (porcelaną). Kiedyś korony były wykonywane ze złota lub ze stopów metali. W dzisiejszych czasach nie robi się już koron ze stopów metali ze względu na brak estetyki.
Koron akrylowych i kompozytowych nie powinno stosować się, jako uzupełnień ostatecznych ze względu na ich małą wytrzymałość oraz tendencję do ścierania się i przebarwień. Obecnie doskonałe efekty estetyczne otrzymuje się dzięki zastosowaniu w stomatologii techniki CAD/CAM, w której wykonuje się korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej np. IPS e. Max ZirCAD, Cercon. Korona porcelanowa w tej technice jest wykonywana w ten sposób, że model oszlifowanego zęba jest skanowany, a dalej informacja o kształcie filaru zęba przesyłana jest do specjalnej frezarki, która wycina z cyrkonowego bloczka tlenku cyrkonu tzw. czapeczkę dla przyszłej korony. Następnie na tak wyfrezowaną z cyrkonu czapeczkę technik dentystyczny napala poszczególne warstwy porcelany. Korony ceramiczne typu Cercon już od ponad 10 lat stosowane są w stomatologii z dużym powodzeniem. Badania naukowe dowodzą, że korony Cercon, do których licowania użyto odpowiedniej ceramiki np. Cercon Ceram Love, przy odpowiedniej obróbce w laboratorium dentystycznym wykazują porównywalną trwałość i niezawodność jak stosowane kiedyś korony ceramiczno-metalowe. Trwałość koron porcelanowych szacowana jest na 10-15 lat, jednak często pełnią one swą funkcję znacznie dłużej.
Liczba wizyt
Ilość wizyt potrzebnych do wykonania korony porcelanowej
Ilość wizyt mających na celu wykonanie pacjentowi uzupełnienie takie jak korona ceramiczna obejmuje zwykle trzy spotkania:
- Pierwsza wizyta, kiedy to dentysta przygotowuje zęba do oszlifowania; po wzmocnieniu zęba następuje oszlifowanie zęba tak, aby powstał odpowiedniego kształtu filar, następnie pobrane są wyciski i dobierany kolor dla przyszłej korony porcelanowej, a po tym następuje założenie korony tymczasowej na filar zęba; w dalszej kolejności wyciski są wysyłane do laboratorium techniki dentystycznej, technik protetyk wykonuje modele gipsowe, które są skanowane, a frezarka wycina czapeczkę cyrkonową będącą podbudową pod przyszłą koronę porcelanową
- Druga wizyta u dentysty związana jest z przymiarką czapeczki cyrkonowej
- Trzecia wizyta u dentysty to ta, podczas której korona porcelanowa jest cementowana na cemencie tymczasowym lub ostatecznym
Korona porcelanowa na cyrkonie – przykład kliniczny.
Poniżej przedstawiamy przykład odbudowy złamanego drugiego, prawego siekacza szczęki. W tym przypadku leczenie protetyczne przeprowadzono w ten sposób, że jako ostateczna odbudowa dla złamanego zęba została przygotowana w laboratorium estetyczna korona porcelanowa na cyrkonie typu Lava. Przebieg przeprowadzonego leczenia zęba wyglądał następująco :
- Wtórne leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem stomatologicznym Labomed,
- Wzmocnienie zrębu zęba leczonego kanałowo za pomocą włókna szklanego i odbudowa zęba specjalnym materiałem,
- Szlifowanie wzmocnionego zęba pod koronę, wyciski oszlifowanego zęba, rejestracja zwarcia zębów, dobór koloru dla korony porcelanowej, założenie korony tymczasowej na filar zęba,
- Próba czapeczki cyrkonowej na filarze zęba,
- Osadzenie korony porcelanowej na cyrkonie na filar zęba na cemencie tymczasowym,
- Osadzenie uzupełnienie typu korona porcelanowa na cyrkonie za pomocą cementu stałego.