• Profesjonalne zabiegi stomatologiczne

  • Masz pytania? Zadzwoń: 511 511 315, 511 511 615 lub 12 312 06 36

Korony porcelanowe

Rodzaje koronEstetyczne i bardzo trwałe rekonstrukcje zębów za pomocą koron porcelanowychLiczba wizytWskazania do wykonania koronPrzeciwwskazania do wykonania koron

Rodzaje koron

protetyka kraków, stomatologia estetycznaDentyści centrum stomatologicznego IMPLANTIS proponują Państwu:

Korony jednorodne:

Korony porcelanowe (ceramiczne)

Korony protetyczne są stosowane z wyboru w przypadkach rekonstrukcji zębów po leczeniu kanałowym. Wykonane bez wykorzystania metalu korony ceramiczne zapewniają najbardziej naturalny wygląd. Są one doskonałym rozwiązaniem dla zębów przednich z powodu ich wyjątkowych walorów estetycznych. Służą zarówno do rekonstrukcji zniszczonych zębów własnych, jak i mocuje się je też na implantach w sytuacjach, gdy odtwarzane są brakujące zęby. Najczęściej korony nie są zakładane bezpośrednio na implanty. Najpierw do implantu dokręcany jest specjalny łącznik implantologiczny, a do niego dokręcana lub cementowana jest korona porcelanowa. W przypadku, gdy odtwarzane są zęby przednie zaleca się, aby łącznik implantologiczny podobnie jak korona porcelanowa był również wykonany z cyrkonu.

Korony tymczasowe

Wykonywane są z materiałów takich jak akryl lub kompozyt. Korony tymczasowe wykonywane mogą być również w kilku podstawowych kolorach. Niejednokrotnie korony tymczasowe wykonane z materiałów Luxatemp, Structure II lub Protemp 4 wyglądają wyjątkowo ładnie, nie mniej jednak nie mogą być traktowane, jako ostateczne rozwiązanie. Mocowane są one na zębach na cemencie tymczasowym pacjentom oczekującym na wykonanie korony stałej, zwykle nie dłużej niż na kilka do kilkunastu dni. Korony tymczasowe usuwa się poprzez ich przecięcie lub zbicie. Następnie zacementowane mogą zostać korony porcelanowe.

Korony mieszane,

to takie korony w których główna część (podbudowa) wykonana jest z metalu, a tylko widoczna powierzchnia korony pokryta jest porcelaną o barwie dopasowanej do pozostałych zębów.

Estetyczne i bardzo trwałe rekonstrukcje zębów za pomocą koron porcelanowych

Korona porcelanowa – wysoka trwałość i estetyka

Korona dentystyczna (protetyczna) – jest to uzupełnienie protetyczne rekonstruujące koronę kliniczną zęba, (czyli tą część zęba, która znajduje się powyżej dziąsła). Korona protetyczna jest cementowana na filar zęba lub w przypadku implantów przykręcana do łącznika implantologicznego odtwarzając uszkodzony lub brakujący ząb. Korona może zostać wykonana z kompozytu, akrylu, stopu metalu olicowanego akrylem, kompozytem albo ceramiką (porcelaną). Kiedyś korony były wykonywane ze złota lub ze stopów metali. W dzisiejszych czasach nie robi się już koron ze stopów metali ze względu na brak estetyki.

Koron akrylowych i kompozytowych nie powinno stosować się, jako uzupełnień ostatecznych ze względu na ich małą wytrzymałość oraz tendencję do ścierania się i przebarwień. Obecnie doskonałe efekty estetyczne otrzymuje się dzięki zastosowaniu w stomatologii techniki CAD/CAM, w której wykonuje się korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej np. IPS e. Max ZirCAD, Cercon. Korona porcelanowa w tej technice jest wykonywana w ten sposób, że model oszlifowanego zęba jest skanowany, a dalej informacja o kształcie filaru zęba przesyłana jest do specjalnej  frezarki, która wycina z cyrkonowego bloczka tlenku cyrkonu tzw. czapeczkę dla przyszłej korony. Następnie na tak wyfrezowaną z cyrkonu czapeczkę technik dentystyczny napala poszczególne warstwy porcelany. Korony ceramiczne typu Cercon już od ponad 10 lat stosowane są w stomatologii z dużym powodzeniem. Badania naukowe dowodzą, że korony Cercon, do których licowania użyto odpowiedniej ceramiki np. Cercon Ceram Love, przy odpowiedniej obróbce w laboratorium dentystycznym wykazują porównywalną trwałość i niezawodność jak stosowane kiedyś korony ceramiczno-metalowe. Trwałość koron porcelanowych szacowana jest na 10-15 lat, jednak często pełnią one swą funkcję znacznie dłużej.

Liczba wizyt

Ilość wizyt potrzebnych do wykonania korony porcelanowej
Ilość wizyt mających na celu wykonanie pacjentowi uzupełnienie takie jak korona ceramiczna obejmuje zwykle trzy spotkania:
– pierwsza wizyta, kiedy to dentysta przygotowuje zęba do oszlifowania; po wzmocnieniu zęba następuje oszlifowanie zęba tak, aby powstał odpowiedniego kształtu filar, następnie pobrane są wyciski i dobierany kolor dla przyszłej korony porcelanowej, a po tym następuje założenie korony tymczasowej na filar zęba; w dalszej kolejności wyciski są wysyłane do laboratorium techniki dentystycznej, technik protetyk wykonuje modele gipsowe, które są skanowane, a frezarka wycina czapeczkę cyrkonową będącą podbudową pod przyszłą koronę porcelanową
– druga wizyta u dentysty związana jest z przymiarką czapeczki cyrkonowej
– trzecia wizyta u dentysty to ta, podczas której korona porcelanowa jest cementowana na cemencie tymczasowym lub ostatecznym

Korona porcelanowa na cyrkonie – przykład kliniczny.

Wskazania do wykonania koron

Uzupełnienia protetyczne tego typu mają zastosowanie między innymi w:

-rekonstrukcji zębów po leczeniu kanałowym,
-leczeniu zębów z wrodzonym brakiem szkliwa,
-odbudowie zębów startych i uszkodzonych.

Przeciwwskazania do wykonania koron

Ilość pozostałego zrębu zęba decyduje czy możliwe będzie wykonanie korony. Koron między innymi nie wykonuje się gdy ilość pozostałego nad dziąsłem fragmentu zęba jest mniejsza niż 2-3 mm. Zęby zniszczone przez próchnicę do poziomu dziąsła lub głębiej rokują źle, a pod koronami założonymi na takie zęby rozwija się próchnica. W takich sytuacjach najczęściej proponuje się wydłużenie korony klinicznej zęba, a potem wykonanie korony tymczasowej, następnie po 6 miesiącach korony porcelanowej.

Umów się na wizytę. Zostaw nam numer telefonu, a my oddzwonimy do Ciebie!

Korony porcelanowe w IMPALNTIS

korony porcelanowe, stomatologia estetyczna

Korony porcelanowe cechują się między innymi :

wysoką estetyką, czyli stabilnością barwy, kształtu oraz doskonałą przeziernością pozwalającą imitować szkliwo
dużą trwałością i wytrzymałością
obojętnością biologiczną
służą do odbudowy na implantach
służą do odbudowy na zębach własnych

Korony porcelanowe Kraków
Zadzwoń teraz