Tannkrone

W centrum stomatologicznym IMPLANTIS zapewniamy naszym pacjentom wytrzymałe, ładnie wyprofilowane oraz naturalnie zabarwione korony wsparte na naturalnych zębach bądź na implantach. Korona dentystyczna (protetyczna) – jest to uzupełnienie protetyczne rekonstruujące koronę kliniczną zęba, (czyli tą część zęba, która znajduje się powyżej dziąsła). Korona protetyczna jest cementowana na filar zęba lub w przypadku implantów przykręcana do łącznika implantologicznego odtwarzając uszkodzony lub brakujący ząb. Korona może zostać wykonana z kompozytu, akrylu, stopu metalu olicowanego akrylem, kompozytem albo ceramiką (porcelaną). Kiedyś korony były wykonywane ze złota lub ze stopów metali. W dzisiejszych czasach nie robi się już koron ze stopów metali ze względu na brak estetyki.
Koron akrylowych i kompozytowych nie powinno stosować się, jako uzupełnień ostatecznych ze względu na ich małą wytrzymałość oraz tendencję do ścierania się i przebarwień. Obecnie doskonałe efekty estetyczne otrzymuje się dzięki zastosowaniu w stomatologii techniki CAD/CAM, w której wykonuje się korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej np. IPS e. Max ZirCAD, Cercon. Korona porcelanowa w tej technice jest wykonywana w ten sposób, że model oszlifowanego zęba jest skanowany, a dalej informacja o kształcie filaru zęba przesyłana jest do specjalnej frezarki, która wycina z cyrkonowego bloczka tlenku cyrkonu tzw. czapeczkę dla przyszłej korony. Następnie na tak wyfrezowaną z cyrkonu czapeczkę technik dentystyczny napala poszczególne warstwy porcelany. Korony ceramiczne typu Cercon już od ponad 10 lat stosowane są w stomatologii z dużym powodzeniem. Badania naukowe dowodzą, że korony Cercon, do których licowania użyto odpowiedniej ceramiki np. Cercon Ceram Love, przy odpowiedniej obróbce w laboratorium dentystycznym wykazują porównywalną trwałość i niezawodność jak stosowane kiedyś korony ceramiczno-metalowe. Trwałość koron porcelanowych szacowana jest na 10-15 lat, jednak często pełnią one swą funkcję znacznie dłużej.

Tannkroner

Wskazania i przeciwskazania do wykonania koron:

Uzupełnienia protetyczne tego typu mają zastosowanie między innymi w

  • rekonstrukcji zębów po leczeniu kanałowym
  • leczeniu zębów z wrodzonym brakiem szkliwa
  • odbudowie zębów startych i uszkodzonych

Przeciwwskazania do wykonania koron

  •  Koron między innymi nie wykonuje się gdy ilość pozostałego nad dziąsłem fragmentu zęba jest mniejsza niż 2-3 mm.
  • Zęby zniszczone przez próchnicę do poziomu dziąsła lub głębiej rokują źle, a pod koronami założonymi na takie zęby rozwija się próchnica. W takich sytuacjach najczęściej proponuje się wydłużenie korony klinicznej zęba, a potem wykonanie korony tymczasowej, następnie po 6 miesiącach korony porcelanowej.

Ilość wizyt potrzebnych do wykonania korony porcelanowej
Ilość wizyt mających na celu wykonanie pacjentowi uzupełnienie takie jak korona ceramiczna obejmuje zwykle trzy spotkania:
1. pierwsza wizyta, kiedy to dentysta przygotowuje zęba do oszlifowania; po wzmocnieniu zęba następuje oszlifowanie zęba tak, aby powstał odpowiedniego kształtu filar, następnie pobrane są wyciski i dobierany kolor dla przyszłej korony porcelanowej, a po tym następuje założenie korony tymczasowej na filar zęba; w dalszej kolejności wyciski są wysyłane do laboratorium techniki dentystycznej, technik protetyk wykonuje modele gipsowe, które są skanowane, a frezarka wycina czapeczkę cyrkonową będącą podbudową pod przyszłą koronę porcelanową
2. druga wizyta u dentysty związana jest z przymiarką czapeczki cyrkonowej
3. trzecia wizyta u dentysty to ta, podczas której korona porcelanowa jest cementowana na cemencie tymczasowym lub ostatecznym

Hold kontakten

Legg igjen ditt telefonnummer,og vi vil kontakte deg!

Send

IMPLANTIS dekker første flyreise fra Norge til Krakow for tannbehandlinger opp til kr. 2,000

Selvfølgelig transport fra flyplassen, panoramarøntgen, tannsjekk og meget god kvalitet er inkludert og kostnadsfri for våre pasienter!

Våre tannleger

Hva våre pasienter sier om oss

Bli bedre kjent med oss

Andre tannbehandlinger i IMPLANTIS
Konsultasjons og tannbehandling pakke for nye pasienter – IMPALNTIS tannklinikk i Krakow
  • Vi dekker første flyreise fra Norge til Krakow for tannbehandlinger opp til kr. 2,000  (kontakt oss per mer informasjon)
  • Gratis panoramarøntgen og første konsultasjon med tannlege i klinikken
  • Foreløpig behandlingsplan
  • Gratis small digital x-ray or lokalbedøvelse
Les mer