licówki porcelanowe

Korony zębów – rodzaje

Korony porcelanowe to doskonałe rozwiązanie w przypadku konieczności rekonstrukcji zęba po leczeniu kanałowym

W IMPLANTIS stosujemy głównie porcelanowe korony i mosty, które mają na celu wzmocnienie uszkodzonych zębów lub zastąpić brakujące zęby. Korony porcelanowe doskonale imitują naturalne szkliwo, nie przebarwiają się i są wyjątkowo wytrzymałe. Uśmiech wygląda bardzo naturalnie co dodaje naszym Pacjentom pewności siebie.

Korony porcelanowe, dentysta w Krakowie

 • Korony jednorodne:

Korony porcelanowe (ceramiczne)

Korony porcelanowe e.max i korony cyrkonowe to najnowocześniejsze stałe prace dentystyczne w stomatologii estetycznej. Korony są idealnym sposobem na odbudowanie zębów, które zostały złamane lub które zostały osłabione przez próchnicę lub po leczeniu kanałowym. Korona porcelanowa lub z tlenku cyrkonu jest idealnie dopasowana do sąsiadujących zębów. Dzięki niej ząb jest wzmocniony, ma idealny kształt i doskonale imituje naturalny ząb. Pełnoceramiczne korony są zazwyczaj zalecane do rekonstrukcji zębów przednich i bocznych. Doskonale się również sprawdzają jako odbudowy protetyczne na implantach. Niemniej jednak wskazane jest wtedy zastosowanie łącznika cyrkonowego, co zapewni optymalny efekt estetyczny.

 • Korony tymczasowe

Korony tymczasowe wykonywane są głównie z kompozytu. Bardzo często udaje się idealnie dobrać ich kolor i kształt. Zazwyczaj wykonywane są z materiałów Luxatemp, Protemp 4 czy Structure co zapewnia im bardzo ładny wygląd. Mocuje się je na oszlifowanych zębach używając cementu tymczasowego nie mogą być traktowane jako ostateczna odbudowa. Niektóre zakłada się na siedem do czternastu dni, ale są i takie, które doskonale służą nawet pół roku. Każdorazowo dentysta informuje pacjenta jaka jest wytrzymałość koron tymczasowym i kiedy powinien się umówić na spotkanie mające na celu zastąpienia ich koronami porcelanowymi ostatecznymi.

 • Korony mieszane,

Korona, której część spodnia wykonana jest z metalu a wierzchnia z porcelany nazywana jest mieszaną. Stosuje się je głównie na zęby trzonowe, gdzie jest potrzebny bardzo wytrzymały materiał.

 

Estetyczne i bardzo trwałe rekonstrukcje zębów za pomocą koron porcelanowych

Korona porcelanowa – wysoka trwałość i estetyka

Korona dentystyczna (protetyczna) – jest to uzupełnienie protetyczne rekonstruujące koronę kliniczną zęba, (czyli tą część zęba, która znajduje się powyżej dziąsła). Korona protetyczna jest cementowana na filar zęba lub w przypadku implantów przykręcana do łącznika implantologicznego odtwarzając uszkodzony lub brakujący ząb. Korona może zostać wykonana z kompozytu, akrylu, stopu metalu olicowanego akrylem, kompozytem albo ceramiką (porcelaną). Kiedyś korony były wykonywane ze złota lub ze stopów metali. W dzisiejszych czasach nie robi się już koron ze stopów metali ze względu na brak estetyki.

Koron akrylowych i kompozytowych nie powinno stosować się, jako uzupełnień ostatecznych ze względu na ich małą wytrzymałość oraz tendencję do ścierania się i przebarwień. Obecnie doskonałe efekty estetyczne otrzymuje się dzięki zastosowaniu w stomatologii techniki CAD/CAM, w której wykonuje się korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej np. IPS e. Max ZirCAD, Cercon. Korona porcelanowa w tej technice jest wykonywana w ten sposób, że model oszlifowanego zęba jest skanowany, a dalej informacja o kształcie filaru zęba przesyłana jest do specjalnej  frezarki, która wycina z cyrkonowego bloczka tlenku cyrkonu tzw. czapeczkę dla przyszłej korony. Następnie na tak wyfrezowaną z cyrkonu czapeczkę technik dentystyczny napala poszczególne warstwy porcelany. Korony ceramiczne typu Cercon już od ponad 10 lat stosowane są w stomatologii z dużym powodzeniem. Badania naukowe dowodzą, że korony Cercon, do których licowania użyto odpowiedniej ceramiki np. Cercon Ceram Love, przy odpowiedniej obróbce w laboratorium dentystycznym wykazują porównywalną trwałość i niezawodność jak stosowane kiedyś korony ceramiczno-metalowe. Trwałość koron porcelanowych szacowana jest na 10-15 lat, jednak często pełnią one swą funkcję znacznie dłużej.

 

Liczba wizyt

Ilość wizyt potrzebnych do wykonania korony porcelanowej

Ilość wizyt mających na celu wykonanie pacjentowi uzupełnienie takie jak korona ceramiczna obejmuje zwykle trzy spotkania:

 • Pierwsza wizyta, kiedy to dentysta przygotowuje zęba do oszlifowania; po wzmocnieniu zęba następuje oszlifowanie zęba tak, aby powstał odpowiedniego kształtu filar, następnie pobrane są wyciski i dobierany kolor dla przyszłej korony porcelanowej, a po tym następuje założenie korony tymczasowej na filar zęba; w dalszej kolejności wyciski są wysyłane do laboratorium techniki dentystycznej, technik protetyk wykonuje modele gipsowe, które są skanowane, a frezarka wycina czapeczkę cyrkonową będącą podbudową pod przyszłą koronę porcelanową
 • Druga wizyta u dentysty związana jest z przymiarką czapeczki cyrkonowej
 • Trzecia wizyta u dentysty to ta, podczas której korona porcelanowa jest cementowana na cemencie tymczasowym lub ostatecznym
 

Korona porcelanowa na cyrkonie – przykład kliniczny.

Stan po zacementowaniu korony porcelanowej

Poniżej przedstawiamy przykład odbudowy złamanego drugiego, prawego siekacza szczęki. W tym przypadku leczenie protetyczne przeprowadzono w ten sposób, że jako ostateczna odbudowa dla złamanego zęba została przygotowana w laboratorium estetyczna korona porcelanowa na cyrkonie typu Lava. Przebieg przeprowadzonego leczenia zęba wyglądał następująco :

 • Wtórne leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem stomatologicznym Labomed,
 • Wzmocnienie zrębu zęba leczonego kanałowo za pomocą włókna szklanego i odbudowa zęba specjalnym materiałem,
 • Szlifowanie wzmocnionego zęba pod koronę, wyciski oszlifowanego zęba, rejestracja zwarcia zębów, dobór koloru dla korony porcelanowej, założenie korony tymczasowej na filar zęba,
 • Próba czapeczki cyrkonowej na filarze zęba,
 • Osadzenie korony porcelanowej na cyrkonie na filar zęba na cemencie tymczasowym,
 • Osadzenie uzupełnienie typu korona porcelanowa na cyrkonie za pomocą cementu stałego.
 
 
Model oszlifowanego zęba
Ten sam model z założoną koroną porcelanową
Korona porcelanowa na cyrkonie widok z bliska
Widok korony porcelanowej na cyrkonie od jej wnętrza
Filar oszlifowanego zęba w ustach
Korony porcelanowa na cyrkonie próba w ustach

 

Korona porcelanowa na cyrkonie – cementowanie.

Korona porcelanowa na cyrkonie osadzona na stałe w ustach na specjalnym cemencie do osadzania koron porcelanowych. Osiągnięto dobry efekt estetyczny zarówno jeśli chodzi o kształt jak i kolor zęba.

W tym przypadku korona porcelanowa na cyrkonie pod względem koloru została dopasowana do koloru zastanego sąsiednich zębów. Często jednak w podobnych sytuacjach najpierw przeprowadza się wybielanie zębów, a potem dobiera kolor, tak aby w efekcie końcowym korona porcelanowa na cyrkonie była jaśniejsza.

Korona na implancie wykonywana jest wg protokołu nieco odmiennego niż korona porcelanowa na cyrkonie osadzana na zębie.

Cena uzupełnienia typu korona porcelana na cyrkonie wynosi 1499zł.

 

Wskazania do wykonania koron

Uzupełnienia protetyczne tego typu mają zastosowanie między innymi w:

 • rekonstrukcji zębów po leczeniu kanałowym,
 • leczeniu zębów z wrodzonym brakiem szkliwa,
 • odbudowie zębów startych i uszkodzonych.
 

Przeciwwskazania do wykonania koron

Ilość pozostałego zrębu zęba decyduje czy możliwe będzie wykonanie korony. Koron między innymi nie wykonuje się gdy ilość pozostałego nad dziąsłem fragmentu zęba jest mniejsza niż 2-3 mm. Zęby zniszczone przez próchnicę do poziomu dziąsła lub głębiej rokują źle, a pod koronami założonymi na takie zęby rozwija się próchnica. W takich sytuacjach najczęściej proponuje się wydłużenie korony klinicznej zęba, a potem wykonanie korony tymczasowej, następnie po 6 miesiącach korony porcelanowej.

 

Adres IMPLANTIS
 
al. I.Daszyńskiego 12/U5
31-534 Kraków, Polska
 
tel. +48 511 511 315
tel. +48 511 511 615
tel +48 12 312 06 36
Godziny otwarcia
Poniedziałek 8:00 – 20:00
Wtorek 8:00 – 20:00
Środa 8:00 – 20:00
Czwartek 8:00 – 20:00
Piątek 8:00 – 20:00
Sobota zamknięte
Niedziela zamknięte
Mapka dojazdu
Klinika stomatologiczna, gabinet dentystyczny Kraków | Implantis | Dentysta Kraków, gabinet Implantis
Skontaktuj się z nami 🙂