Leczenie kanałowe Kraków

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem ?

Leczenie przeprowadza się, kiedy ząb znajduje się w stanie nieodwracalnego zapalenia miazgi. W tego typu sytuacjach mikroskopowe leczenie jest jedynym ratunkiem i skutecznym sposobem na pozbycie się infekcji i uciążliwego bólu.

W klinice IMPLANTIS doświadczeni lekarze dysponują wieloma rozwiązaniami, jakie oferuje współczesna endodoncja. Po precyzyjnym znieczuleniu endodonta przez specjalny mikroskop ma wgląd w kanały korzeniowe, a to umożliwia mu dezynfekcję i dokładne wyleczenie zainfekowanych obszarów.

Pacjenci, którzy decydują się na endodoncję pod mikroskopem w IMPLANTIS, mają zapewnioną profesjonalną i sprawną opiekę stomatologiczną.

Centrum Implantis, stomatologia, bezboleśnie wykonywane zabiegi, przy użyciu mikroskopu

Wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem Kraków

Leczenie zębów jest bardzo często wykonywanym zabiegiem mającym na celu ratowania zainfekowanego zęba. Skuteczne zabiegi pod mikroskopem pozwalają uratować ząb i zabezpieczyć go przed powikłaniami.

Istnieje wiele wskazań do endodoncji, ale najczęściej jest one niezbędna, gdy ząb ma infekcję korzenia, jest złamany lub ma rozległą próchnicę. Wskazaniem do wtórnej endodoncji, czyli reendo jest też nieskuteczne pierwotne leczenie endodontyczne.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Etap 1. Diagnostyka przed leczeniem endodontycznym

Przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego dentysta wykonuje badanie wenątrzustne pacjenta oraz mikrotomografię (CBCT). Takie zdjęcie pozwala uzyskać bardzo precyzyjny obraz korzenia i wyłapać wszelkie anomalie. W Implantis stosujemy innowacyjne urządzenia, które wpływają na efektywność leczenia kanałowego.

Dentysta informuje pacjenta, ile kanałów posiada ząb. Pacjent otrzymuje wycenę również wycenę proponowanego leczenia.

  • Zęby przednie, tzw. siekacze i kły – zazwyczaj mają jeden kanał
  • Zęby przedtrzonowe – zazwyczaj mają dwa, jeden, a czasami trzy kanały
  • Zęby trzonowe – zazwyczaj mają trzy lub cztery kanały (choć zdarza się więcej)

Etap 2. Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem Kraków

kanałowe leczenie zębów, specjalnymi narzędziami dla doskonałych efektów

Podczas leczenia kanałowego, endodonta osłania filar koferdamem – specjalną gumą, która zabezpiecza jamę ustną przed przedostaniem się do niej fragmentów zęba lub materiałów używanych do oczyszczania kanałów.

Następnie dentysta przystępuje do oczyszczania kanałów, czyli usuwa miazgę. Korzysta z powiększenia mikroskopowego, tak aby mieć pewność, że wszystko zostało usunięte. Mikroskop pomaga też w zobaczeniu wejść do wszystkich kanałów.

W większości przypadków zabieg kończy się w ciągu jednej wizyty. Czasami leczenie wymaga dwóch lub trzech wizyt.

Na zakończenie leczenia kanałowego endodonta wykonuje kontrolne zdjęcie RVG.

Etap 3. Wzmocnienie po leczeniu kanałowym

Profesjonalnie przeprowadzone endodoncja przynosi ulgę, znosząc ból oraz skutecznie eliminuje infekcje i ryzyko ich rozprzestrzeniania się. Ząb po endodoncji staje się jednak osłabiony i bez odpowiedniego wzmocnienia może ulec złamaniu, dlatego też należy go wzmocnić.

Ochrona oraz wzmocnienie w pierwszej kolejności polega na wklejeniu do kanałów korzeniowych zęba odpowiednio dopasowanych wkładów z włókna szklanego, a następnie wykonanie korony porcelanowej.

Wkłady z włókna szklanego służą temu, aby zęba skutecznie wzmocnić i zabezpieczyć przed złamaniem czy pęknięciem. Takie wzmocnienie w powiększeniu mikroskopu dentysta wykonuje po zakończonym leczeniu. Czasem robi się to zaraz po leczeniu. Natomiast w przypadku leczenia dużych infekcji należy odczekać, aż zacznie ona ustępować i dopiero wtedy dentysta wzmacnia filar.

W celu poprawy estetyki i wzmocnienia wyleczonych kanałowo zębów często konieczne jest wykonanie odbudowy takiej jak korona porcelanowa lub cyrkonowa.

Ząb z wklejonymi wkładami jest wtedy przygotowany do pokrycia go koroną porcelanową, która jest najskuteczniejszym rozwiązaniem chroniącym ząb. Dzięki założeniu na ząb korony porcelanowej przywraca się też utracony kształt, kolor i funkcję. Dokładnie i dobrze wyleczony ząb może długo służyć pod warunkiem, przestrzegania przez pacjenta zasad higieny.

Uwaga: Nie należy za długo odkładać w czasie zakończenia leczenia. Ząb po leczeniu kanałowym jest odwodniony i bardziej podatny na złamanie lub infekcję. Powinien on zostać odbudowany ostatecznie za pomocą korony lub onlay’a w czasie wskazanym przez dentystę.

skuteczność leczenia, leczeniem kanałowym, naszym gabinecie

end

Endodoncja mikroskopowa – podstawowe informacje.

 

Możliwe powikłania leczenia kanałowego

Pacjent powinien być zawsze poinformowany o ryzyku, jakie zawsze występuje przy tego typu zabiegach. Przez ryzyko rozumie się tutaj możliwość wystąpienia niepowodzenia tj. pęknięcie, ale także możliwość pojawienia się tymczasowego uczucia bólu po ukończonym leczeniu endodontycznym. Rzadko po zakończonym leczeniu kanałowym, obserwuje się wystąpienie siniaka.

Gdy endodoncja dobiegnie końca,  można odczuwać przez kilka dni pewien dyskomfort. Aby zmniejszyć ten dyskomfort, można poprosić stomatologa o przepisanie leków, które uśmierzą ból. W niektórych bardzo sporadycznie występujących przypadkach dentysta może przepisać receptę na antybiotyk, aby przyśpieszyć ustępowanie pozostałości z infekcji.

Endodoncja, tak jak każde inne leczenie w jamie ustnej, nie jest wolne od niewiadomych i powikłań. Istnieje możliwość, że w trakcie zabiegu kawałek narzędzia może utknąć w kanale korzeniowym lub że korzeń zębowy zostanie złamany, lub perforowany. Takie sytuacje zdarzają się zazwyczaj, gdy stomatolog stara się przeleczyć zęba kanałowo bez korzystania z mikroskopu i nie dostrzeże ukrytego albo dodatkowego kanału, który też powinien zostać przeleczony.

W przypadku, gdy leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem jest nieskuteczne, stomatolog omawia z pacjentem alternatywne opcje, w tym powtórzenie leczenia kanałowego, resekcję korzenia zęba lub ekstrakcję zainfekowanego zęba.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem dużych zmian zębów, przetoki zębowej i innych trudnych przypadków

W IMPLANTIS specjalizujemy się w tzw. trudnych przypadkach. Nasi dentyści podejmują się leczenia kanałowego zębów z różnymi problemami.

Przetoka zębowa – czy endodoncja mikroskopowa będzie konieczna ?

Jeśli na dziąśle tuż nad zębem pojawia się wypełniony ropą guzek, jak najszybciej trzeba udać się do gabinetu dentystycznego.  Taki objaw nazywany jest przetoką  ropną zęba i powstaje w przypadku infekcji zęba. Zgromadzona nad korzeniem zęba ropa przez przetokę znajduje ujście na zewnątrz organizmu. Zazwyczaj towarzyszy jej silny ból zęba. To stanowi kolejny dowód na postępujące w tym miejscu zakażenie bakteryjne, które wymaga natychmiastowego leczenia kanałowego.

Przebieg leczenia kanałowego, gdy pojawi się przetoka zębowa i ropień?

Po zgłoszeniu się Pacjenta do kliniki IMPLANTIS stomatolog dokonuje rozpoznania schorzenia. Najpierw robi prześwietlenie problematycznego miejsca aby móc dokładnie zlokalizować źródło problemu. Kolejnym etapem jest odprowadzenie nagromadzonej treści ropnej oraz umożliwienie jej łatwego odpływu.

Gdy przetoka zęba będzie już wygojona, następuje czas na podjęcie leczenia przyczynowego. W niektórych sytuacjach konieczne okaże się usunięcie chorego zęba. Zazwyczaj jednak da się go uratować za pomocą zabiegu leczenia kanałowego przeprowadzonego w powiększeniu mikroskopowym. W przypadku wystąpienia objawów ogólnych, takich jak np. gorączka, lekarz przepisuje dodatkowo antybiotyk.

Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych

Doświadczony stomatolog potrafi przy zastosowaniu mikroskopu stomatologicznego wyjąć z korzeni zębów złamane narzędzie. Wyjęcie złamanego instrumentu kanałowego najczęściej umożliwia oczyszczenie kanału korzeniowego i jego wypełnienie.

Najczęściej dokładne wtórne leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem, podczas którego dentysta wyjmuje złamane narzędzie kanałowe ratuje ząb któremu groziła ekstrakcja.

Dowiedz się więcej na temat usuwania narzędzi w kanałów korzeniowych.

E

Przypadki kliniczne – Leczenie endodontyczne pod mikroskopem Kraków

Przypadek nr 1 –wyjęcie złamanego narzędzia z kanału korzeniowego zęba

Usunięcie złamanego  narzędzia kanałowego z kanału korzeniowego pod mikroskopem przeprowadzone w klinice IMPLANTIS w Krakowie.

skuteczność leczenia, gabinet stomatologiczny, naszym gabinecie, kanałowe kraków
Ząb z fragmentem narzędzia endodontycznego w kanale korzenia
skuteczność leczenia, gabinet stomatologiczny, naszym gabinecie, kanałowe kraków
Wyjęte narzędzie z kanału korzeniowego (fragment pilnika) – rzeczywisty rozmiar to ok. 3mm,
usługi, stomatologia, pacjentów, nowoczesna endodoncja
Lekarz endodonta wyjął z kanału załamany pilnik – na zdjęciu widoczny pusty kanał mezjalny

Przypadek nr 2 – usunięcie złamanego narzędzia z zęba

Endodonta usunął odłamany fragment pilnika z wierzchołka kła. Zabieg wykonany w powiększeniu mikroskopowym w klinice IMPLANTIS.

usuwanie narzędzi kanałowych Kraków
Złamane narzędzie Hedstroem w prawym górnym kle.
leczenie endodontyczne Kraków
Ten sam ząb po usunięciu złamanego narzędzia kanałowego. Zabieg przeprowadzono pod mikroskopem stomatologicznym.
Precyzyjne leczenie kanałowe Kraków
Ten sam ząb po wyjęciu załamanego narzędzia kanałowego i wypełnieniu kanału korzeniowego oraz po wzmocnieniu za pomocą sztyftu z włókna szklanego. Leczenie przeprowadzone pod mikroskopem w klinice Implantis.

Przypadek nr 3 – wtórne leczenie kanałowe pod mikroskopem

Wykonane w przeszłości leczenie zęba bez mikroskopu. Niespodziewanie pacjent zaczął odczuwać ból i pojawił się obrzęk. Na dziąśle wystąpił obrzęk, a z kieszonki dziąsłowej zaczęła wydobywać się ropa. W wyniku przewlekłej infekcji w kanałach zębów 5 i 6 doszło do rozwinięcia się przewlekłego ropnego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych – Periodontitis periapicalis chronica purulenta.

jednej wizyty, leczenie kanałowe pod mikroskopem, kanałów korzeniowych

Ząb numer pięć okazał się zębem 1 kanałowym, a ząb numer sześć zębem 4 kanałowym. Wtórne leczenie kanałowe tych zębów pod mikroskopem oraz zastosowanie odpowiednich procedur w połączeniu wykorzystaniem specjalnego sprzętu pozwoliło zredukować liczbę bakterii w kanałach korzeniowych do minimum. Organizm pacjenta w sytuacji braku bakterii sam zaczął się naprawiać i ubytek w kości zaczął znikać (zdjęcie poniżej). Ratowanie zęba powiodło się w tym przypadku i uratowane zostały dwa zęby.

najważniejsze zdjęcia próchnicy, pęknięcia tkanki bólem lekarza, sprawnie znieczulenia

Przypadek nr 4 – powtórne leczenie kanałowe

Innym przykładem wygranej walki o ratowanie zęba jest wtórne leczenie kanałowe zęba 46, który został w przeszłości pokryty koroną po przebytym wcześniej endodoncji.

jednej wizyty, leczenie kanałowe pod mikroskopem, kanałów korzeniowych
RVG pokazuje czarną plamę wokół korzenia, która jest zmianą okołowierzchołkową – infekcją przewlekłą.
leczenie pod mikroskopem Kraków
Stan zaraz po zakończeniu wtórnego leczenia kanałowego tego zęba.
stomatolog wykonał dużo zabiegów poza leczeniem kanałowym, usunięcia z komory narzędzi
Po 3 miesiącach od leczenia kanałowego organizm w dużym stopniu zwalczył infekcję wokół korzenia zęba 46.

często warto usunąć tzw przypadki przez lekarza, złamania, wnętrza, konsultacje, wizytę, adres,stomatologii, pacjentów

Przypadek nr 5 – powtórne leczenie kanałowe zęba 47

Ząb 47 i 46 z dużymi zmianami OKW. Jakiś czas temu w innym gabinecie usunięto ząb 46. Zainfekowany ząb 47 ze zmianami OKW miał też wklejone wkłady z włókna szklanego. Pacjent zdecydował się podjąć próbę ratowania tego zęba.

zmiany OKW zębów Implantis RVG, jednej wizyty, leczenie kanałowe pod mikroskopem, kanałów korzeniowych
Zainfekowany ząb 47
estetycznej, nowoczesnych, wypełnienia, prawidłowo, złamania, wnętrza, konsultacje, wizytę, adres
Ten sam ząb, po wyjęciu wkk i wprowadzeniu środka odkażającego do kanałów.
estetycznej, nowoczesnych, wypełnienia, prawidłowo, złamania, wnętrza, konsultacje, wizytę, adres
Ząb 47 po ponownym leczeniu kanałowym. Poprawnie wypełnione kanały – widoczna poprawa stanu kości wokół korzeni zęba.

Leczenie kanałowe cena

Cena leczenia kanałowego pod mikroskopem w Krakowie zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest liczba kanałów w zębie – z reguły siekacze posiadają jeden, a zęby trzonowe kilka. Koszt zmienia się również w zależności od wizyt.

Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem w zakładce cennik.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące endodoncji mikroskopowej

Lepsze jest leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem czy ekstrakcja?

Często pojawia się pytanie, czy ząb ratować, czy go usunąć. Doraźnie pacjenci decydują się na stosowanie leków przeciwbólowych, czy przeciwzapalnych, co nie rozwiązuje problemu. W większości przypadków ból powraca i pojawia się dylemat co dalej z zębem. Dawniej zęby, które powodowały rozległy stan zapalny usuwano.

Obecnie, wiele zębów można ratować, wykonując leczenie kanałowe pod mikroskopem. Taka opcja może się okazać o wiele bezpieczniejsza i bardziej ekonomiczna niż ekstrakcja. Późniejsze uzupełnienie luki mostem, protezą czy implantem. W gabinecie stomatologicznym IMPLANTIS zawsze na początku przeprowadzamy dogłębną diagnostykę stomatologiczną i proponujemy najbardziej optymalne rozwiązanie dla pacjenta

Ile trwa leczenie kanałowe zębów ?

Leczenie kanałowe zęba w większości przypadków można przeprowadzić w trakcie 1 wizyty. Czasami, w trudnych przypadkach, na przykład wtórnego leczenia kanałowego może być konieczność przeprowadzenia leczenia w trakcie 2 lub 3 wizyt.

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba Kraków?

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego wykonuje się mikrotomografię endodontyczną (zdjęcie 3D), aby lekarz dentysta mógł uzyskać dokładny obraz korzenia zębowego.

W pierwszej kolejności lekarz dentysta usuwa miazgę zęba, aby dotrzeć do ujścia kanałów zębowych. Kolejno lekarz mierzy długość kanału korzeniowego, aby wprowadzając kolejne narzędzia nie przekroczyć tej długości. Następnym etapem jest usunięcie wszystkich pozostałości miazgi.

Gdy kanały w zębie pozostaną dokładnie oczyszczone, pozostaje ich uzupełnienie gutaperką. Ostatnim etapem leczenie kanałowego jest odbudowa zęba.

Jaka jest trwałość zęba leczonego kanałowo? Leczenie kanałowe, czy warto?

Ząb, na którym dentysta przeprowadził skuteczne leczenie kanałowe, przy zachowaniu doskonałej higieny jamy ustnej oraz przy przestrzeganiu regularnych przeglądów stomatologicznych co każde 6 miesięcy może posłużyć pacjentowi przez wiele lat.

 
W klinice IMPLANTIS specjalistyczne leczenie kanałowe pod mikroskopem przeprowadzają między innymi :