Leczenie kanałowe Kraków

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Spis treści

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe to zabieg, który wykonuje się w sytuacji, gdy miazga zębowa zostanie dotknięta nieodwracalnym stanem zapalnym. W takich przypadkach endodoncja mikroskopowa stanowi jedyny sposób na uratowanie chorobowo zmienionego miejsca.

Współczesna stomatologia wykorzystuje nowoczesne rozwiązania umożliwiające komfortowe leczenie kanałowe. Endodonta stosuje znieczulenie oraz obserwuje kanał zębowy za pomocą specjalistycznego mikroskopu, co umożliwia mu precyzyjne dotarcie i przeleczenie zainfekowanego miejsca. To sprawia, że na skorzystanie z leczenia kanałowego decyduje się coraz więcej osób.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Endodoncja – podstawowe informacje

Przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego wykonuje się mikrotomografię. CBCT pozwala na uzyskanie obrazu korzenia. W Implantis stosujemy innowacyjne urządzenia, które wpływają na efektywność leczenia kanałowego – w większości przypadków zabieg kończy się w ciągu jednej wizyty. Sporadycznie zdarza się jednak, że może być konieczność przeprowadzenia leczenia w dwóch lub trzech etapach. Dentyści, z którymi współpracujemy wyróżniają się ogromnym doświadczeniem w zakresie leczenia kanałowego pod mikroskopem, co wpływa na jakość realizowanych zabiegów.

Leczenie kanałowe zęba, czy jego ekstrakcja?

leczenie nowoczesne zębów pod mikroskopem Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, czy lepiej zdecydować się na leczenie kanałowe powtórne, które wiąże się czasem z dwugodzinnym zabiegiem czy też nie prościej będzie po prostu bolący ząb usunąć. Doraźnie decydują się na stosowanie leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych, co nie rozwiąże problemu. W większości przypadków ból powraca i pojawia się dylemat co dalej z zębem. Dawniej zęby, które powodowały rozległy stan zapalny usuwano. Obecnie, kiedy ząb można uratować poprzez leczenie kanałowe, pacjent definitywnie powinien się na to zdecydować. Ta opcja może się okazać o wiele bezpieczniejsza i bardziej ekonomiczna niż ekstrakcja. Późniejsze uzupełnienie luki mostem, protezą czy implantem.W gabinecie stomatologicznym Implantis zawsze na początku przeprowadzana precyzyjna konsultacja stomatologiczna.

Co po leczeniu kanałowym ?

Po zakończonym leczeniu kanałowym należy wzmocnić osłabiony ząb. Profesjonalnie przeprowadzone leczenie przynosi ulgę znosząc ból oraz skutecznie eliminuje infekcje i ryzyko ich rozprzestrzenienia się. Ząb, w którym wykonano leczenie kanałowe najczęściej wymaga dodatkowego wzmocnienia.

Na czym polega wzmocnienie po leczeniu kanałowym?

Ochrona oraz wzmocnienie w pierwszej kolejności polega na wklejeniu do niego odpowiednio dopasowanych wkładów z włókna szklanego. Czynność tą równie precyzyjnie, jak leczenie kanałowe, można wykonać w powiększeniu mikroskopu stomatologicznego podczas jednej wizyty.

Co po wzmocnieniu ?

Ząb z wklejonymi wkładami jest wtedy przygotowany do pokrycia go koroną porcelanową, która jest najskuteczniejszym rozwiązaniem chroniącym ząb. Dzięki założeniu na ząb korony porcelanowej przywraca się też utracony kształt, kolor i funkcję. Taki ząb może długo posłużyć pacjentowi pod warunkiem, że leczenie kanałowe zostało przeprowadzone w sposób bardzo dokładny, że pacjent przestrzega zasad higieny.

Jaka jest trwałość zęba leczonego kanałowo ?

Ząb, na którym przeprowadzono skuteczne leczenie kanałowe, przy zachowaniu doskonałej higieny jamy ustnej oraz przy przestrzeganiu regularnych przeglądów stomatologicznych co każde 6 miesięcy może posłużyć pacjentowi przez wiele lat.

Nie należy za długo zwlekać z zakończeniem całkowitej odbudowy zęba – czyli zabezpieczenia go koroną, gdyż zwiększa to ryzyko, że może on w wyniku odwodnienia i osłabienia zostać ponownie zainfekowany przez bakterie i w konsekwencji będzie konieczne przeprowadzenie ponownego leczenia kanałowego, a może nawet jego ekstrakcja.

Gabinet Dentystyczny Implantis - zęby przed i po

Zęby przed i po leczeniu

Ryzyko związane z leczeniem kanałowym pod mikroskopem

Leczenie kanałowe – możliwe powikłania.

Jak każda procedura medyczna, tak leczenie kanałowe też jest obarczone pewnym ryzykiem o czym każdy pacjent powinien być poinformowany. Przez ryzyko rozumie się tutaj możliwość wystąpienia niepowodzenia tj. pęknięcie, ale także ryzyko uczucia przejściowego dyskomfortu po zakończonym leczeniu kanałowym. Rzadko po zakończonym leczeniu kanałowym może pojawić się przejściowo siniak.

Gdy leczenie endodontyczne dobiegnie końca ,  można odczuwać przez kilka dni pewien dyskomfort. Aby zmniejszyć ten dyskomfort można poprosić stomatologa o wskazanie leków, które uśmierzą ból. W niektórych, bardzo sporadycznie występujących przypadkach dentysta może przepisać receptę na antybiotyk, aby przyśpieszyć ustępowanie pozostałości z infekcji.

Wzmocnienie zęba po leczeniu endodontycznym

Po leczeniu kanałowym zęba, należy starać się żuć drugą stroną do czasu całkowitej odbudowy zęba (wzmocnieniem go wkładami z włókna szklanego i zacementowaniem korony). Im dłużej się zwleka z zakończeniem całkowitej odbudowy zęba – czyli zabezpieczenia go koroną, tym większe jest ryzyko, że może on w wyniku odwodnienia i osłabienia zostać ponownie zainfekowany przez bakterie i w konsekwencji będzie konieczne przeprowadzenie ponownego leczenia kanałowego,  albo ząb będzie musiał zostać usunięty. W celu poprawy estetyki przeleczonych kanałowo zębów przednich konieczne jest wykonanie odbudowy takiej jak korona estetyczna.

Leczenie kanałowe, tak jak każde inne leczenie w jamie ustnej, nie jest wolne od niewiadomych i powikłań. Istnieje możliwość, że w trakcie zabiegu kawałek narzędzia może utknąć w kanale korzeniowym lub że korzeń zębowy zostanie złamany lub perforowany. Czasami tego typu ratowanie zęba nie jest możliwe ze względu na skomplikowaną anatomię korzenia. Zdarza się też szczególnie, gdy stomatolog stara się przeleczyć zęba kanałowo bez korzystania z mikroskopu i nie dostrzeże ukrytego albo dodatkowego kanału, który też powinien zostać przeleczony.

W przypadku, gdy leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem jest nieskuteczne, stomatolog omawia z pacjentem alternatywne opcje, w tym powtórzenie leczenia kanałowego, resekcję korzenia zęba lub ekstrakcję zainfekowanego zęba.

Leczenie dużych infekcji zębów

Czyszczenie wewnątrz kanałów

Pomimo iż wśród lekarzy i pacjentów od dawna przyjęło się używać pojęcia leczenie kanałowe, to od pewnego czasu do opisu tego leczenia jest używane inne pojęcie. Określenie leczenie kanałowe jest nazwą tradycyjną, która odnosi się do czynność leczenia zęba w jego kanałach. Ponieważ nazwa leczenie kanałowe odchodzi do lamusa, co raz częściej używa się pojęcia leczenie endodontyczne.

Podczas leczenia zębów stomatolog endodonta może mieć do czynienia z leczeniem kanałowym zęba jedno, dwu, trój kanałowego. Niektóre zęby posiadają cztery, a czasem pięć kanałów korzeniowych. Tak skomplikowana budowa zęba nie przekreśla szansy na to , że można wykonać poprawne leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem. W trakcie leczenia endodontycznego lekarz stomatolog wykonuje dostęp do komory i kanałów korzeniowych, które następnie bardzo dokładnie czyści z miazgi.

Przetoka zębowa – leczenie kanałowe będzie konieczne?

Jeśli na dziąśle tuż nad zębem pojawia się wypełniony ropą guzek, jak najszybciej trzeba udać się do gabinetu dentystycznego.  Taki objaw nazywany jest przetoką  ropną zęba i powstaje w przypadku infekcji zęba. Zgromadzona nad korzeniem zęba ropa przez przetokę znajduje ujście na zewnątrz organizmu. Zazwyczaj towarzyszy jej silny ból zęba. To stanowi kolejny dowód na postępujące w tym miejscu zakażenie bakteryjne, które wymaga natychmiastowego leczenia kanałowego.

Jak przebiega leczenie, gdy pojawi się przetoka zębowa i ropień?

Po zgłoszeniu się Pacjenta do gabinetu stomatolog dokona rozpoznania schorzenia. Zrobi prześwietlenie problematycznego miejsca. Kolejne zadanie to odprowadzenie nagromadzonej treści ropnej oraz umożliwienie jej łatwego odpływu. Gdy przetoka zęba będzie już wygojona, czas na podjęcie leczenia przyczynowego. W niektórych sytuacjach konieczne okaże się usunięcie chorego zęba. Czasami jednak zazwyczaj da się go uratować za pomocą zabiegu endodontycznego przeprowadzonego w powiększeniu mikroskopowym. W przypadku wystąpienia objawów ogólnych, lekarz przepisze dodatkowo antybiotyk.

Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych

Leczenie które często ratuje zęba.
Zastosowanie mikroskopu stomatologicznego pozwala wyjąć z korzeni zębów złamane narzędzia. Usunięcie złamanego narzędzia kanałowego najczęściej umożliwia oczyszczenie kanału korzeniowego i jego wypełnienie. Często, gdy wykonywane jest w IMPLANTIS wtórne leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem lekarz endodonta znajduje złamane narzędzia i ratuje ząb.

Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych w powiększeniu.

Dzięki zastosowaniu powiększenia jakie daje użycie mikroskopu stomatologicznego i specjalnych dodatkowych urządzeń często udaje się wyjąć z korzeni zębów problematyczne złamane narzędzia kanałowe.

W jaki sposób zostaje złamane narzędzie w zębie?

Takie narzędzie najczęściej ulega złamaniu w takich częściach kanału korzeniowego z których nie da się go wyjąc bez użycia specjalnego sprzętu. Samo usuwanie pozostawionego złamanego narzędzia może zająć endodoncie od 30 min do 90 min i jest różnie skomplikowane.Usuwanie narzędzia zajmuje więcej czasu gdy to jest zlokalizowane bliżej wierzchołka zęba , a mnie gdy się znajduje w części przykoronowej zęba.

Jakie jest ryzyko, że nie uda się wyjąć złamanego instrumentu?

Bardzo często próby wyjmowania złamanych narzędzi bez użycia specjalnego sprzętu kończą się tym, że obok narzędzia, które złamało się jako pierwsze łamie się i pozostaje to narzędzie którym próbuje się wyjąć to pierwsze złamane. Często też operator taki może nie zdawać sobie sprawy, że do takiego kolejnego złamania narzędzia w ogóle doszło.

W związku z tym dentysta pracujący z mikroskopem bardzo często wyciąga z zęba nie jedno, lecz kilka złamanych narzędzi kanałowych. Usunięcie złamanego narzędzia kanałowego najczęściej umożliwia oczyszczenie kanału korzeniowego i jego wypełnienie, co skutkuje dobrym rokowaniem dla zęba.

Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych
z korzenia trzonowca żuchwy pod mikroskopem Labomed.

leczenie  pod mikroskopem Kraków

Złamane narzędzie Hedstroem w kanale mezjalnym trzonowca dolnego.

usuwanie złamanych narzedzi kanałowych

Usunięte złamane narzędzie kanałowe wyjęte z kanału zęba – fragment pilnika Hedstroma, wymiar rzeczywisty około 3 mm długości.

Precyzyjne leczenie zęba Kraków

Zdjęcie RTG potwierdzające, że usunięte zostało złamane narzędzie kanałowe w całości z kanału mezjalnego trzonowca dolnego.

Usuwanie złamanego narzędzia endodontycznego
z korzenia kła szczęki pod mikroskopem Labomed.

usuwanie narzędzi kanałowych Kraków

Złamane narzędzie Hedstroem w górnym prawym kle.

leczenie endodontyczne Kraków

Zdjęcie przedstawia ten sam ząb po usunięciu złamanego narzędzia kanałowego. Zabieg wykonano pod mikroskopem Labomed.

Precyzyjne leczenie kanałowe Kraków

Ten sam ząb po wyjęciu załamanego narzędzia kanałowego i wypełnieniu kanału korzeniowego oraz po wzmocnieniu za pomocą sztyftu z włókna szklanego. Zabieg wykonany pod mikroskopem Labomed w gabinecie Implantis.

Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych

Endodoncja - czyli leczenie kanałowe zęba

Pomimo iż wśród lekarzy i pacjentów od dawna przyjęło się używać pojęcia leczenie kanałowe, to od pewnego czasu do opisu tego leczenia jest używane inne pojęcie. Leczenie dotyczące zabiegu wewnątrz kanałów zęba opisuje się, jako leczenie endodontyczne.

Nazwa leczenie kanałowe jest nazwą tradycyjną, która odnosi się do czynność leczenia zęba w jego kanałach. Ponieważ nazwa leczenie kanałowe odchodzi do lamusa, co raz częściej używa się pojęcia leczenie endodontyczne.

Podczas leczenia zębów stomatolog endodonta może mieć do czynienia z leczeniem kanałowym zęba jedno, dwu, trój kanałowego. Niektóre zęby posiadają cztery lub pięć kanałów korzeniowych.

Młody pacjent, który przeszedł w przeszłości leczenie kanałowe zębów 5 i 6 u dołu zaczął odczuwać dolegliwości bólowe i pojawił się u niego obrzęk na dziąśle oraz wysięk ropny z kieszonki dziąsłowej. W wyniku przetrwałej infekcji w kanałach zębów 5 i 6 doszło do rozwinięcia się przewlekłego ropnego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych – Periodontitis periapicalis chronica purulenta.

leczenie infekcji zebów Kraków

Ząb numer pięć okazał się zębem 1 kanałowym , a ząb numer sześć zębem 4 kanałowym. Powtórne leczenie kanałowe tych zębów pod mikroskopem oraz zastosowanie odpowiednich procedur w połączeniu wykorzystaniem specjalnego sprzętu pozwoliło zredukować liczbę bakterii w kanałach korzeniowych do minimum. Organizm pacjenta w sytuacji braku bakterii sam zaczął się naprawiać i ubytek w kości zaczął znikać – zdjęcie poniżej. Ratowanie zęba powiodło się w tym przypadku i uratowane zostały dwa zęby.

leczenie zmian OKW zebów Kraków

Ratowanie zęba – przypadek 2

Innym przykładem wygranej walki o ratowanie zęba jest wtórne leczenie kanałowe zęba 46, który został w przeszłości pokryty koroną po przebytym wcześniej leczeniu kanałowym.

leczenie pod mikroskopem Kraków

RVG pokazuje czarną plamę wokół korzenia która jest zmianą OKW – infekcją przewlekłą.

Zdjęcie poniżej ukazuje stan zaraz po zakończeniu wtórnego leczenia kanałowego tego zęba.

leczenie pod mikroskopem Kraków

Poniżej RVG pokazuje w jakim stopniu organizm w krótkim czasie 3 miesięcy zwalczył w znacznym stopniu infekcję wokół korzenia zęba 46.

leczenie pod mikroskopem Kraków

Zdjęcie poniżej ukazuje ten sam ząb już z nową koroną protetyczną po sześciu miesiącach od zakończonego wtórnego leczenia kanałowego, zmiana OKW zmniejszyła się bardzo znacząco.

specjalista leczenia kanałowego Kraków Implantis

Ratowanie zęba – przypadek 3

Ząb 47 i 46 z dużymi zmianami OKW. Jakiś czas temu w innym gabinecie usunięto ząb 46. Zainfekowany ząb 47 ze zmianami OKW miał też wklejone wkłady z włókna szklanego. Pacjent zdecydował się podjąć próbę ratowania tego zęba.

zmiany OKW zębów Implantis RVG

Ten sam ząb, po wyjęciu wkk i wprowadzeniu środka odkażającego do kanałów.

ząb po leczeniu w Implantis

Uratowany ząb 47 , zdjęcie przedstawia ten sam ząb 47 po ponownym leczeniu kanałowym. Poprawnie wypełnionione kanały – widoczna poprawa stanu kości wokół korzeni zęba.

ząb po leczeniu pod mikroskopem

Cena leczenia kanałowego pod mikroskopem w Krakowie zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest liczba kanałów w zębie – z reguły siekacze posiadają jeden, a zęby trzonowe kilka. Koszt zmienia się również w zależności od wizyt.

Ile wizyt jest potrzebnych do przeprowadzenia leczenia?

Przeważnie endodoncję mikroskopową w Krakowie można przeprowadzić podczas jednego spotkania, ale czasem potrzebne może się okazać powtórne przyjście.
Obecnie lekarze wykonujący endodoncję mikroskopową korzystają z wielu nowoczesnych narzędzi dodatkowych. Jednym z nich jest motor endodontyczny, czy też endometr pozwalający precyzyjnie zmierzyć długość wszystkich kanałów w zębie. Z kolei koferdam zwiększa poczucie komfortu Pacjenta, który nie będzie musiał mieć ust wypełnionych ligninowymi wałkami.

Kiedy lekarz oceni, że należy zastosować leczenie kanałowe pod mikroskopem Kraków jest miejscem, gdzie Państwa przyjmiemy i zajmiemy się bezpiecznym leczeniem. Serdecznie zapraszamy do umówienia wizyty!

Najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia kanałowego

Ile trwa leczenie kanałowe zębów ?

Leczenie kanałowe zęba w większości przypadków można przeprowadzić w trakcie 1 wizyty. Czasami, w trudnych przypadkach może być konieczność przeprowadzenia leczenia w trakcie 2 lub 3 wizyt.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego wykonuje się mikrotomografię endodontyczną (zdjęcie 3D), aby lekarz dentysta mógł uzyskać dokładny obraz korzenia zębowego. W pierwszej kolejności lekarz dentysta usuwa miazgę zęba, aby dotrzeć do ujścia kanałów zębowych. Kolejno lekarz mierzy długość kanału korzeniowego aby wprowadzając kolejne narzędzia nie przekroczyć tej długości. Następnym etapem jest usunięcie wszystkich pozostałości miazgi. Gdy kanały w zębie pozostaną dokładnie oczyszczone, pozostaje ich uzupełnienie za pomocą gutaperki. Ostatnim etapem leczenie kanałowego jest odbudowa zęba. W niektórych przypadkach wystarczająca jest odbudowa kompozytowa, lecz może się okazać, że konieczne jest wykonanie korony porcelanowej.

Ile wizyt na leczenie kanałowe?

Expert endodoncji potrafi przeprowadzić leczenie kanałowe zęba w większości przypadków w trakcie 1 wizyty. Czasami, w trudnych przypadkach może być konieczność przeprowadzenia leczenia w trakcie 2 lub 3 wizyt.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem, czy boli
Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe zęba?
Leczenie kanałowe zęba lekarz stomatolog wykonuje , gdy miazga zębowa zostanie dotknięta nieodwracalnym stanem zapalnym.
W sytuacji , gdy pacjent nie wyraża chęci ratowania objętego stanem zapalnym zęba , z pomocą może przyjść tylko chirurgia stomatologiczna.
W gabinecie Implantis leczenie kanałowe przeprowadzają między innymi : lek.stom.Agata Heflich-Sala , lek.stom. Aleksandra Sobczuk
 
 
Leczenie kanałowe pod mikroskopem, czy warto
Leczenie kanałowe pod mikroskopem Kraków

Leczenie kanałowe Kraków

Zadzwoń do nas
Przewiń do góry