Leczenie kanałowe Kraków – gabinet stomatologiczny Implantis

Na czym polega leczenie kanałowe pod mikroskopem ?

Zacznijmy od tego czym są kanały korzeniowe. Jest to przestrzeń wewnętrzna wypełniona tkankami miękkimi, zwanymi miazgą. Zastanawiałeś się niejednokrotnie dlaczego odczuwasz ból zębów ? Ponieważ w skład wnętrza miazgi wchodzą m.in. naczynia krwionośne oraz nerwy. Jeśli zostanie ona uszkodzona bądź też zainfekowana – wtedy pojawia się ból. Może się to wydarzyć z powodu urazu, próchnicy lub zaawansowanej choroby dziąseł.

Jeśli wnętrza twoich kanałów są zainfekowane, trafiłeś pod dobry adres. Nasi dentyści zalecają leczenie kanałowe pod mikroskopem w klinice IMPLANTIS, aby go uratować. Jest to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych, który polega na usunięciu zainfekowanej tkanki miazgi w celu złagodzenia bólu oraz aby zapobiec powstaniu ropnia. Kolejnym etapem jest oczyszczenie i wypełnienie kanałów korzeniowych oraz odpowiednia rekonstrukcja.

Nieleczony, może powodować powstanie ropnia, silnego bólu czy też obrzęku. Zaniechanie leczenia skutkować będzie trudnym do zniesienia bólem oraz koniecznością jego usunięcia.

Przebieg leczenia kanałowego

W klinice IMPLANTIS doświadczeni lekarze stomatolodzy przeprowadzą Cię przez każdy etap leczenia oraz dokładnie omówią jego przebieg krok po kroku. Wykorzystywane są zalety najnowszych technologii dentystycznych od nowoczesnych aparatów RTG – tomografu Kodak Carestream 8100 3D (zdjęcia RTG), który umożliwia całkowitą diagnostykę radiologiczną, po specjalistyczny mikroskop stomatologiczny. Narzędzia te zapewniają nam osiągnięcie najlepszych wyników oraz maksymalnej precyzji podczas leczenia.

Centrum Implantis, stomatologia, bezboleśnie wykonywane zabiegi, przy użyciu mikroskopu

Endodoncja mikroskopowa – podstawowe informacje.

Możliwe powikłania leczenia kanałowego

Bardzo rzadko w trakcie lub po przeprowadzonym leczeniu występują powikłania takie jak np. tymczasowy dyskomfort po zakończeniu leczenia, perforacja komory czy też pęknięcie zęba w trakcie leczenia. Chcemy mieć pewność, że nasi pacjenci są dobrze poinformowani o możliwych powikłaniach oraz ryzyku związanym z leczeniem, które mogą się pojawić. Przed każdym leczeniem pacjent otrzymuje do podpisania zgodę na przeprowadzenie leczenia, która zawiera wszystkie istotne informacje. Wszelkie wątpliwości rozwieje także lekarz prowadzący w trakcie wizyty.

Zupełnie normalnym zjawiskiem jest wystąpienie bólu/dyskomfortu po zakończonym leczeniu. W momencie uciążliwych dolegliwości bólowych lekarz zaleci stosowanie odpowiednich leków przeciwbólowych. W skrajnych przypadkach zostanie przepisany antybiotyk, aby przyspieszyć gojenie się infekcji.

Endodoncja jest dziedziną stomatologii, która pozwala na uratowanie i pozostawienie naturalnych zębów w jamie ustnej. Skuteczność leczenia wynosi ponad 95%. Jednak, podobnie jak w przypadku każdego zabiegu medycznego lub zabiegu stomatologicznego, należy wziąć pod uwagę pewne ryzyko powikłań.

Dlatego wszystkie zabiegi endodontyczne wykonujemy w powiększeniu mikroskopu zabiegowego dzięki któremu znalezienie ukrytego lub dodatkowego kanału nie stanowi żadnego problemu.

Jeżeli przeprowadzenie leczenia kanałowego okaże się nieefektywne, nasz specjalista zaproponuje alternatywną opcję leczenia. Możemy do nich zaliczyć powtórne leczenie kanałowe, resekcję i w ostateczności ekstrakcję.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem tzw. trudnych przypadków

W IMPLANTIS wykwalifikowani specjaliści podejmują się różnego rodzaju problematycznych przypadków leczenia kanałowego. Do skomplikowanych przypadków zaliczyć możemy m.in. przetokę zębową czy też duże zmiany okołowierzchołkowe.

Przetoka zębowa może być spowodowana urazem, nagromadzeniem bakterii pokarmowych lub być wynikiem wady wrodzonej. Zwykle powoduje ona infekcję, która może rozprzestrzenić się do kości lub miazgi. Mało prawdopodobnym jest więc aby przetoka samoistnie się zagoiła i zniknęła. Do jej wyleczenia niezbędna jest profesjonalna opieka stomatologiczna. Najbardziej popularnym objawem pojawienia się przetoki zębowej jest niewielki guzek wypełniony ropą, który zlokalizowany jest tuż nad zębem na dziąśle.

Jak wygląda leczenia kanałowe, gdy występuje przetoka zębowa i ropień?

W trakcie wizyty, konieczne jest wykonanie badania wewnątrzustnego oraz niezbędnych zdjęć radiologicznych. W ten sposób stomatolog jest w stanie bardzo dokładnie zlokalizować przyczynę tej dolegliwości.

Aby uśmierzyć ból stomatolog oczyszcza obszar wokół przetoki i odprowadza nagromadzoną ropę. W przypadku infekcji bakteryjnych, które rozpoczynają się wewnątrz zęba, dentysta wykonuje małą dziurkę w szkliwie, aby umożliwić odpływ infekcji. Gdy pojawią się niepożądane skutki takie jak np. gorączka, lekarz dentysta przepisze odpowiedni antybiotyk. W sytuacji silnie zakażonego i zniszczonego zęba dentysta może zdecydować się na jego ekstrakcję.

Rokowanie przy wystąpieniu przetoki zębowej jest zazwyczaj dobre, pod warunkiem przestrzegania zalecanego leczenia w celu wyeliminowania infekcji. Aby zapobiec niechcianym infekcjom należy utrzymywać codzienną rutynę szczotkowania i nitkowania zębów uzupełnioną regularnymi przeglądami dentystycznymi i profesjonalną higienizacją jamy ustnej.

Jak wygląda przebieg usuwania złamanych narzędzi?

W poradni IMPLANTIS doświadczeni stomatolodzy potrafią sprostać nawet takiemu wyzwaniu jak usunięcie złamanego narzędzia, które pozostało w zębie.

Złamanie narzędzia podczas leczenia może prowadzić do poważnych powikłań oraz niesie ze sobą ryzyko niepowodzenia leczenia. W przypadku pęknięcia pilnika w kanale jego ominięcie lub usunięcie może być trudne, a długoterminowe rokowanie zęba może być zagrożone.

W IMPLANTIS stomatolog dołoży wszelkich starań, aby usunąć fragment złamanego narzędzia, a następnie odpowiednio oczyści i wypełni powtórnie kanał. Zwykle odpowiednio przeprowadzone powtórne leczenie endodontyczne chroni ząb przed usunięciem.

Dowiedz się więcej na temat usuwania narzędzi w kanałów korzeniowych

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego pod mikroskopem ?

Zęby wymagające leczenia kanałowego nie zawsze są bolesne. Dlatego najważniejsze są regularne wizyty i zdjęcia kontrolne u stomatologa. Do najczęstszych oznak należą silny ból podczas przeżuwania lub nacisku oraz utrzymująca się nadwrażliwość na ciepłe/zimne posiłki/napoje. Jeśli zauważysz u siebie ciemne przebarwienie zęba, obrzęk czy też tkliwość okolicznych dziąseł to także znak aby skontaktować się z Centrum Stomatologicznym IMPLANTIS w Krakowie aby umówić wizytę.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Etap 1. Diagnostyka przed leczeniem endodontycznym w Gabinecie Stomatologicznym IMPLANTIS w Krakowie

Konsultacje oraz rzetelna ocena diagnostyczna to początkowy, niezbędny etap w procesie podejmowania decyzji klinicznych. Umożliwia ona prawidłową diagnozę endodontyczną.

Ponieważ zainfekowana miazga w wielu przypadkach powoduje patologiczne zmiany w tkankach otaczających zęby, diagnostyka obejmuje również ocenę stanu tych tkanek. Rozpoznanie przeprowadzane jest na podstawie zbiorczej analizy, oceny opisu stanu pacjenta, obserwacji klinicznych i wyników badań. Uzupełnieniem tych informacji jest badanie kliniczne oraz badanie radiologiczne zębów i kości wyrostka zębodołowego.

Standardową procedurą wykonywaną podczas pierwszej wizyty jest badanie wewnątrzustne oraz wykonanie mikrotomografii komputerowej 3D (CBCT). Trójwymiarowy obraz pozwala uzyskać bardzo precyzyjny przekrój korzenia. Dzięki temu stomatolog może z łatwością wykryć wszelakie anomalie, a samo już leczenie przebiega sprawnie. Skuteczność przeprowadzonych zabiegów jest bardzo wysoka.

W trakcie wizyty Pacjent informowany jest o ilości kanałów w zębie oraz otrzymuje plan leczenia zawierający kosztorys. Zazwyczaj kły i siekacze (nasze przednie zęby) mają tylko jeden kanał. Standardowym jest posiadanie dwóch i więcej kanałów przez zęby przedtrzonowe oraz trzonowe.

Etap 2. Leczenie kanałowe pod mikroskopem – Gabinet Stomatologiczny IMPLANTIS w Krakowie

kanałowe leczenie zębów, specjalnymi narzędziami dla doskonałych efektów

Zabieg leczenia kanałowego w IMPLANTIS często może być przeprowadzony w trakcie jednej lub dwóch wizyt.

Lekarz dentysta po podaniu znieczulenia nasiękowego lub znieczulenia przewodowego , osłania ząb za pomocą koferdamu (gumy ochronnej zakładanej z klamrą w celu osłonięcia pozostałych tkanek) w celu odizolowania zęba i utrzymania go w czystości przez cały czas trwania zabiegu. Kolejno doświadczony lekarz w powiększeniu mikroskopu zabiegowego wykonuje otwór w koronie zęba, aby specjalistycznymi narzędziami oczyścić zainfekowaną miazgę oraz aby ukształtować odpowiednią przestrzeń do wypełnienia kanałów.

Po oczyszczeniu i ukształtowaniu przestrzeni, endodonta wykorzystując mikroskop wypełnia kanały korzeniowe biokompatybilnym materiałem zwanym gutaperką. Gutaperkę nakłada się na klej adhezyjny, aby zapewnić całkowite ich uszczelnienie. W większości przypadków w celu zamknięcia otworu umieszcza się tymczasowe wypełnienie. Tymczasowe wypełnienie zostanie usunięte przez dentystę przed odbudową zęba. Leczenie kanałowe zęba kończy się kontrolnym zdjęciem punktowym (RVG).

Etap 3. Wzmocnienie po leczeniu kanałowym

Niezwykle ważnym elementem leczenia kanałowego jest zabieg polegający na odbudowie zęba – inaczej może dojść do jego złamania. Po przeprowadzonym leczeniu kanałowym jest on bardzo słaby i powinien zostać odpowiednio wzmocniony. W przeciwnym wypadku może ulec złamaniu.

Zazwyczaj po tego typu leczeniu do zęba wklejane są wkłady z włókna szklanego, czego następstwem jest wykonanie korony porcelanowej. Zdarza się także, że jest on odbudowywany za pomocą wypełnienia kompozytowego lub nakładu kompozytowego (onlay kompozytowy).

Wkłady z włókna szklanego

Mają one kształt sztyftu, który wprowadza się do kanałów w zębie. Dzięki nim wzmocnienie i zabezpieczenie zęba np. przed pęknięciem, jest bardzo skutecznym zabiegiem. Jest to również zabieg wykonywany w powiększeniu mikroskopu zabiegowego.

Każdy przypadek jest inny, u niektórych Pacjentów wkłady mogą zostać wklejone od razu po zakończonym leczeniu kanałowym, a u niektórych Pacjentów wzmocnienie następuje po 3-4 miesiącach. Zależy to od stopnia zaawansowania infekcji w zębie. O tym kiedy twój ząb powinien zostać wzmocniony poinformuje Cię twój lekarz prowadzący.

Korony porcelanowe po wykonanym leczeniu

Skuteczne leczenie kanałowe zęba uratuje go przed próchnicą, ale także osłabi. Stanie się on podatny na złamanie (w sytuacji braku wykonania odbudowy protetycznej). Wykonanie estetycznej korony porcelanowej przez lekarza zapobiega dalszym uszkodzeniom zęba i przywraca Pacjentowi, piękny, zdrowy uśmiech. Stomatolodzy w Centrum Stomatologicznym IMPLANTIS wiedzą, jak przywrócić zębom naturalny wygląd, funkcję i siłę.

Korona może być pełnoceramiczna lub na podbudowie metalowej. W IMPLANTIS wykonujemy zarówno wyciski metodą tradycyjną jak i przy użyciu skanera, tzw. wyciski cyfrowe, które są o wiele bardziej komfortowe dla Pacjenta.

Podczas pierwszej wizyty lekarz pobierze wycisk i wykona tymczasową koronę na zęba, tzw. Protemp. Podczas drugiej wizyty korona porcelanowa zostanie odpowiednio dopasowana i po akceptacji kształtu i koloru przez pacjenta zostanie trwale zacementowana przez lekarza.

Przy odpowiedniej higienie korona może wytrzymać nawet 20 lat. Konieczne jest regularne szczotkowanie i nitkowanie – tak samo jak w sytuacji posiadania naturalnych zębów.

Jeśli korona nie zostanie założona w odpowiednim czasie, ząb może pęknąć, złamać się, stać się kruchy lub ponownie zainfekowany, co wymaga dodatkowych zabiegów stomatologicznych lub całkowitego usunięcia zęba.

endodonta , skuteczność leczenia, leczeniem kanałowym, naszym gabinecie, kanałów korzeniowych

Przypadki kliniczne – leczenie endodontyczne pod mikroskopem – leczenie kanałowe Kraków

Przypadek nr 1 –usunięcie złamanego narzędzia

Wyjęcie złamanego narzędzia kanałowego zostało wykonane w powiększeniu mikroskopu zabiegowego w stomatologii IMPLANTIS w Krakowie.

leczenie kanałowe Kraków, kanałów korzeniowych

Fragment narzędzia endodontycznego w kanale korzenia

złamane narzędzie wyjęte podczas jednej wizyty, kanałów korzeniowych, leczenie kanałowe

Wyjęte narzędzie z kanału korzeniowego (fragment pilnika) – rzeczywisty rozmiar to ok. 3mm,

Precyzyjne leczenie zęba Kraków

Lekarz endodonta wyjął z kanału załamany pilnik – na zdjęciu widoczny pusty kanał mezjalny

Przypadek nr 2 – usunięcie złamanego narzędzia

Endodonta usunął odłamany fragment pilnika z wierzchołka kła. Zabieg wykonany w powiększeniu mikroskopowym w stomatologii IMPLANTIS.

usuwanie narzędzi kanałowych Kraków

Złamane narzędzie Hedstroem w prawym górnym kle.

leczenie pod mikroskopem Kraków

Ten sam ząb po usunięciu złamanego narzędzia kanałowego. Zabieg przeprowadzono pod mikroskopem stomatologicznym.

Precyzyjne leczenie kanałowe Kraków

Ten sam ząb po wyjęciu załamanego narzędzia kanałowego i wypełnieniu kanału korzeniowego oraz po wzmocnieniu za pomocą sztyftu z włókna szklanego.

Leczenie przeprowadzone pod mikroskopem – stomatologia IMPLANTIS.

Przypadek nr 3 – wtórne leczenie kanałowe pod mikroskopem – usługi stomatologiczne w IMPLANTIS

Wykonane w przeszłości leczenie bez mikroskopu. Niespodziewanie pacjent zaczął odczuwać ból i pojawił się obrzęk. Na dziąśle wystąpił obrzęk, a z kieszonki dziąsłowej zaczęła wydobywać się ropa. W wyniku przewlekłej infekcji w kanałach zębów 5 i 6 doszło do rozwinięcia się przewlekłego ropnego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych – Periodontitis periapicalis chronica purulenta.

jednej wizyty, leczenie kanałowe pod mikroskopem, kanałów korzeniowych

Ząb numer pięć okazał się zębem 1 kanałowym, a numer sześć zębem 4 kanałowym. Wtórne leczenie kanałowe tych zębów pod mikroskopem oraz zastosowanie odpowiednich procedur w połączeniu wykorzystaniem specjalnego sprzętu pozwoliło zredukować liczbę bakterii w kanałach korzeniowych do minimum. Organizm pacjenta w sytuacji braku bakterii sam zaczął się naprawiać i ubytek w kości zaczął znikać (zdjęcie poniżej). Ratowanie zęba powiodło się – uratowane zostały dwie sztuki.

jednej wizyty, leczenia kanałowego, leczenie kanałowe

Przypadek nr 4 – powtórne leczenie kanałowe

Innym przykładem wygranej walki o ratowanie zęba jest wtórne leczenie kanałowe zęba 46, który został w przeszłości pokryty koroną po przebytym wcześniej endodoncji.

jednej wizyty, leczenia kanałowego, leczenie kanałowe

RVG pokazuje czarną plamę wokół korzenia, która jest zmianą okołowierzchołkową – infekcją przewlekłą.

leczenie pod mikroskopem Kraków

Stan zaraz po zakończeniu wtórnego leczenia kanałowego tego zęba.

stomatolog wykonał dużo zabiegów poza leczeniem kanałowym, usunięcia z komory narzędzi

Po 3 miesiącach od leczenia kanałowego organizm w dużym stopniu zwalczył infekcję wokół korzenia zęba 46.

po leczeniu kanałów

Endodoncja mikroskopowa Kraków – najczęściej zadawane pytania

Lepsza jest endodoncja czy ekstrakcja?

Wiele osób ma nadzieję, że nigdy nie będzie musiało stawać przed takim wyborem, w rzeczywistości jednak jest to niezwykle powszechna sytuacja.

Jeśli warstwa miazgi zęba jest uszkodzona, chora czy też martwa, prawidłowo wykonane leczenie jest jedynym sposobem na uratowanie zęba.

Ekstrakcja zęba może się wydawać najłatwiejszą opcją. Chociaż lukę po wyrwanym zębie można łatwo zastąpić wykorzystując techniki nowoczesnej stomatologii (implant), należy pamiętać, że nigdy nie będzie on taki sam, jak własny, naturalny ząb. Ponadto gojenie się po ekstrakcji trwa dłużej i jest często bardziej bolesne niż gojenie po przeprowadzonej endodoncji. W naszym gabinecie endodonta zaproponuje najbardziej optymalne rozwiązanie dla każdego przypadku.

Czy warto leczyć zęba kanałowo?

Zachowanie naturalnego zęba jest zawsze lepszą opcją niż usunięcie zęba. Prawidłowo wykonywane leczenie przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, np. mikroskopu oraz zachowanie nienagannej higieny jamy ustnej pozwala się cieszyć zdrowym zębem przez wiele lat, bez konieczności dalszego leczenia.

W naszym gabinecie usługi z zakresu specjalistycznego leczenia mikroskopowego przeprowadzają między innymi :

lek.stom. Aleksandra Sobczuk

lek.stom.Agata Heflich-Sala