• Profesjonalne zabiegi stomatologiczne

  • Masz pytania? Zadzwoń: 511 511 315, 511 511 615 lub 12 312 06 36

Leczenie kanałowe zęba

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopemLepiej leczyć zęba kanałowo czy go usunąć?Co po leczeniu kanałowym? - Trzeba wzmocnić osłabionego zębaUsuwanie złamanych narzędziRyzyko związane z leczeniem kanałowym zębaCzyszczenie wewnątrz kanałów

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem

może być to najlepsze rozwiązanie

 Leczenie kanałowe zęba określane inaczej jako leczenie endodontyczne, wykonywane jest najczęściej z wyboru, gdy miazga zęba (nerw zęba) została objęta zapaleniem nieodwracalnym.  Tego typu postępowanie jest wówczas jedynym ratunkiem dla zęba.

Zastosowanie zaawansowanych metod leczenia i nowoczesnych znieczuleń powoduje, że leczenie kanałowe jest przeprowadzane bezboleśnie, efektywnie i komfortowo. Przed leczeniem wykonywane jest badanie CBCT obrazujące budowę korzeni zęba. Nasi dentyści specjalizujący się w leczeniu kanałowym rutynowo wykorzystują do tego celu najnowszej generacji trzy mikroskopy endodontyczne.

W większości przypadków ratowanie zęba zaczyna się i kończy na tej samej wizycie. Zdarzyć się może, że ząb jest trudny do leczenia i wówczas leczenie kanałowe może zająć 2 lub więcej spotkań.

Lepiej leczyć zęba kanałowo czy go usunąć?

etapy leczenia kanałowego zębaWielu pacjentów zadaje sobie pytanie czy lepiej zdecydować się na leczenie kanałowe, które wiąże się czasem nawet z dwugodzinnym zabiegiem czy też nie prościej będzie po prostu bolącego zęba usunąć. Doraźnie decydują się na stosowanie leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych, co nie rozwiąże problemu. W większości przypadków ból zęba powraca i pojawia się dylemat co dalej z zębem. Dawniej zęby które powodowały rozległy stan zapalny usuwano. Obecnie, kiedy zęba można uratować poprzez leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem, pacjent definitywnie powinien się na to zdecydować, bo jest to opcja o wiele bezpieczniejsza i bardziej ekonomiczna niż wyrwanie zęba, a później uzupełnienie luki mostem, protezą czy implantem. Próba ratowania zęba często się opłaca.

Co po leczeniu kanałowym? - Trzeba wzmocnić osłabionego zęba

Profesjonalnie przeprowadzone leczenie pod mikroskopem przynosi ulgę znosząc ból oraz skutecznie eliminuje infekcje i ryzyko ich rozprzestrzenienia się.

Ząb, w którym wykonano leczenie kanałowe najczęściej wymaga dodatkowego wzmocnienia. Ochrona oraz wzmocnienie zęba  w pierwszej kolejności polega na wklejeniu do zęba odpowiednio dopasowanych wkładów z włókna szklanego. Czynność tą równie precyzyjnie jak leczenie kanałowe zęba, można wykonać w powiększeniu mikroskopu stomatologicznego podczas jednej wizyty. Ząb z wklejonymi wkładami jest wtedy przygotowany do pokrycia go koroną porcelanową, która jest najskuteczniejszym rozwiązaniem  chroniącym zęba. Dzięki założeniu na ząb korony porcelanowej przywraca się też utracony kształt,  kolor i funkcję zęba. Taki ząb może długo posłużyć pacjentowi  że leczenie kanałowe zęba zostało przeprowadzone w sposób bardzo dokładny, że pacjent przestrzega zasad higieny.  Ząb, który skutecznie leczono pod mikroskopem, przy zachowaniu doskonałej higieny jamy ustnej oraz przy przestrzeganiu regularnych przeglądów stomatologicznych co każde 6 miesięcy może posłużyć pacjentowi przez wiele lat.

Usuwanie złamanych narzędzi

leczenie kanałowe dentysta Tomasz Bobek

Leczenie które często ratuje zęba.

Dzięki zastosowaniu mikroskopu stomatologicznego udaje się wyjąć z korzeni zębów złamane narzędzia kanałowe. Usunięcie złamanego narzędzia kanałowego najczęściej umożliwia oczyszczenie kanału korzeniowego i jego wypełnienie.

Często, gdy wykonywane jest w IMPLANTIS wtórne leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem lekarz endodonta  znajduje złamane narzędzia, które można usunąć i uratować zęba. Czytaj dalej

Ryzyko związane z leczeniem kanałowym zęba

Leczenie kanałowe zęba –  możliwe powikłania.

Jak każda procedura medyczna, tak leczenie kanałowe zęba też jest obarczone pewnym ryzykiem o czym każdy pacjent powinien być poinformowany. Przez ryzyko rozumie się tutaj możliwość wystąpienia niepowodzenia tj. pęknięcie zęba ale także ryzyko uczucia przejściowego dyskomfortu po zakończonym leczeniu kanałowym. Czasem po zakończonym leczeniu kanałowym zęba może pojawić się przejściowo siniak.

Po zakończeniu leczenia endodontycznego można odczuwać przez kilka dni pewien dyskomfort. Aby zmniejszyć  ten dyskomfort można poprosić stomatologa o wskazanie leków które uśmierzą ból. W niektórych, bardzo sporadycznie występujących przypadkach dentysta może przepisać receptę na antybiotyk aby przyśpieszyć ustępowanie pozostałości z infekcji.

Wzmocnienie zęba po leczeniu endodontycznym

Po leczeniu kanałowym zęba, należy starać się żuć drugą stroną do czasu całkowitej odbudowy zęba (wzmocnieniem go wkładami z włókna szklanego i zacementowaniem korony). Im dłużej się zwleka z zakończeniem całkowitej odbudowy zęba – czyli zabezpieczenia go koroną, tym większe jest ryzyko, że może on w wyniku odwodnienia i osłabienia zostać ponownie zainfekowany przez bakterie i w konsekwencji będzie konieczne przeprowadzenie ponownego leczenia kanałowego, a nawet ekstrakcja zęba.

Leczenie kanałowe zęba, tak jak każde inne leczenie, nie jest wolne od niewiadomych i powikłań. Istnieje możliwość, że w trakcie zabiegu kawałek narzędzia może utknąć w kanale korzeniowym lub że korzeń zębowy zostanie złamany lub perforowany. Czasami tego typu ratowanie zęba nie jest możliwe ze względu na skomplikowaną anatomię korzenia. Zdarza się też szczególnie, gdy stomatolog stara się przeleczyć zęba kanałowo bez korzystania z mikroskopu i nie dostrzeże ukrytego albo dodatkowego kanału, który też powinien zostać przeleczony.

W przypadku, gdy leczenie kanałowe zęba jest nieskuteczne, stomatolog omawia z pacjentem alternatywne opcje, w tym powtórzenie leczenia  kanałowego, resekcję korzenia zęba lub ekstrakcję zainfekowanego zęba.

Leczenie dużych infekcji zębów

Czyszczenie wewnątrz kanałów

Pomimo iż wśród lekarzy i pacjentów od dawna przyjęło się używać pojęcia leczenie kanałowe, to od pewnego czasu do opisu tego leczenia jest używane inne pojęcie. Określenie leczenie kanałowe jest nazwą tradycyjną, która odnosi się do czynność leczenia zęba w jego kanałach. Ponieważ nazwa leczenie kanałowe odchodzi do lamusa, co raz częściej używa się pojęcia leczenie endodontyczne.

Podczas leczenia zębów stomatolog endodonta może mieć do czynienia z leczeniem kanałowym zęba jedno, dwu, trój kanałowego. Niektóre zęby posiadają nawet cztery, a nawet pięć kanałów korzeniowych. Nawet tak skomplikowana budowa zęba nie przekreśla szansy na to , że można wykonać poprawne leczenie kanałowe zęba.

Stomatolog Tomasz Bobek

leczenie zębów Kraków

Umów się na wizytę. Zostaw nam numer telefonu, a my oddzwonimy do Ciebie!

 Zespół dentystów

czym polega

 

 

Nasz zespół

Leczenie kanałowe zęba Kraków – gabinet stomatologiczny Implantis – bezbolesna metoda leczenia kanałowego
Zadzwoń teraz