Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Leczenie zachowawcze – walka z próchnicą

Leczenie zachowawcze polega głównie na usuwaniu próchnicy, która jest najpowszechniejszą chorobą na całym świecie. Dotyka ona zarówno małe dzieci jak i osoby dojrzałe. 

Bardzo ważne jest aby jak najszybciej zdiagnozować próchnicę, by przeprowadzić sprawne i mało inwazyjne leczenie bez konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego, czy w ostateczności wyrwania zęba. Nieleczona próchnica powoduje szereg dolegliwości i powikłań począwszy od plamek na zębach charakterystycznego zapachu z ust, bólu zęba, który może promieniować do ucha, nadwrażliwość zęba na zimno i ciepło, zainfekowania korzenia zęba i finalnie jego obumarcie. Każdy z powyższych objawów jest bezwzględnym wskazaniem do udania się do dobrego dentysty w celu wykonania przeglądu stanu uzębienia oraz wskazania możliwości leczenia.

UWAGA: W Implantis stosujemy wykrywacze próchnicy w celu perfekcyjnego oczyszczenia ubytku.wymiana-amalgamatu-krakow

Skuteczne leczenie zachowawcze – stomatologia

Rozumiemy, jak stresującym doświadczeniem może być wizyta w gabinecie stomatologicznym, dlatego zawsze dbamy o komfort naszych Pacjentów. W zależności od problemów, z jakimi Państwo się do nas zgłaszają, dobieramy najlepiej dopasowany zabieg. Stosujemy bezpieczne, a przede wszystkim mało inwazyjne metody, które jednocześnie są bardzo efektywne.

 

Profesjonalny zabieg w komfortowych warunkach

Leczenie próchnicy czy uzupełnianie drobnych ubytków zębowych odbywa się przy wykorzystaniu nowoczesnych materiałów przebadanych pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia. Wypełnienie kompozytowe ma szansę przetrwa
długie lata i będzie praktycznie niezauważalne oraz niewyczuwalne podczas spożywania posiłków. W kwestii takiej jak leczenie zachowawcze stomatologia zna wiele doskonałych metod na znieczulenie, na przykład takie jak profesjonalne znieczulenie komputerowe the Wand, dzięki czemu nie muszą się Państwo obawiać o bolesny, nieprzyjemny zabieg. Serdecznie zachęcamy do odwiedzania naszej kliniki w celu ustalenia szczegółów profesjonalnej terapii.

 

Bezinwazyjne metody leczenia próchnicy

 

Jeżeli uda się Państwu w porę zorientować się, że ząb został zaatakowany przez próchnicę, a dentysta stwierdzi, że dotyczy ona tylko szkliwa, to z pewnością zaproponuje Państwu jedną z bezinwazyjnych metod jej leczenia (takich jak lakiery czy żele zawierające fluor), które w dodatku zapobiegną w nawet odwrócą procesy demineralizacji szkliwa.

 

Wypełnienia kompozytowe

Niestety próchnica nie atakuje tylko szkliwa, ale jest o wiele bardziej inwazyjne i może zaatakować też zębinę. W takim przypadku dentysta usuwa ją, i brakującą część zęba uzupełnia wypełnieniem kompozytowym. Tego rodzaju wypełnienia przygotowuje się na miejscu w gabinecie po dobraniu zgodnie z wzornikiem kolorów odpowiedniego odcienia, idealnie pasującego do reszty zębów. Wypełnienia kompozytowe trzeba co kilka lat wymieniać, ponieważ ulegają procesowi ścierania. Robi się to co kilka lub kilkanaście lat, w zależności od takiej potrzeby. Alternatywą do takiego wypełnienia są wypełnienia protetyczne typu ceramicznych Onlay i Inlay, które cechują się o wiele dłuższą wytrzymałością.

Wypełnienia stosowane w leczeniu ubytków przeszły długą drogę, a dziś istnieje wiele opcji poza tradycyjnymi starymi wypełnieniami amalgamatowymi.

Ubytki zębów, zwane także próchnicą, rozwijają się, gdy płytka nazębna uszkadza szkliwo, które chroni zewnętrzną powierzchnię zębów.

Jeśli posiadasz ubytki w zębach, ważne jest, aby jak najszybciej wyleczyć je u dentysty. Bez natychmiastowego leczenia ubytki mogą ostatecznie postępować i wpływać na delikatną tkankę i nerwy głęboko w zębach. W przypadku wczesnego leczenia ubytków można zapobiec poważnym powikłaniom, takim jak uszkodzenie nerwów i utrata zębów.

Jak leczy się ubytki w zębach?

Jeśli dentysta znajdzie ubytek, może go wyleczyć usuwając zainfekowane tkanki i umieszczając kompozytowe wypełnienie dentystyczne. Jest to specjalny materiał włożony do zęba, w celu jego ochrony przed dalszym uszkodzeniem i próchnicą.

Przed usunięciem chorej tkanki zęba, dentysta stosuje miejscowy środek znieczulający. Następnie za pomocą wiertła dentystycznego, usuwa zainfekowaną część zęba i przygotowuje ją do wypełnienia.

Opcje wypełniania zębów

  • Wypełnienia amalgamatowe – Amalgamat był wykorzystywany przez ponad 100 lat do wypełniania ubytków. Amalgamat jest kombinacją metali elementarnych i może zawierać składniki rtęci, srebra, cyny, miedzi i innych metali. Ponieważ wypełnienia amalgamatowe są w kolorze srebrnym, nie są one dobrym pomysłem do stosowania w bardziej widocznych zębach w pobliżu przedniej części jamy ustnej. Ponieważ amalgamat zawiera rtęć, pojawiły się pytania dotyczące bezpieczeństwa jego stosowania. Organizacje zdrowotne wykazały, że inne metale stosowane w wypełnieniach amalgamatu stabilizują składnik rtęci i zmniejszają ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków. W IMPLANTIS nie stosujemy tego typu wypełnień. Ubytki zębów są leczone za pomocą białych wypełnień z żywicy kompozytowej.
  • Wypełnienia kompozytowe – Kompozyt jest materiałem w kolorze naturalnych zębów wykonanym ze szkła lub kwarcu i żywicy. Wypełnienia kompozytowe są trwałe i bardziej naturalne niż wypełnienia amalgamatowe.  Kolor wypełnień kompozytowych można dopasować do koloru naturalnych zębów. Wypełnienia są wtedy zupełnie niewidoczne gołym okiem.
  • Wypełnienia glassionomerowe – Podobnie jak wypełnienia kompozytowe, wypełnienia te  również są w kolorze naturalnych zębów. Wykonane są z akrylu i szkła i najczęściej służą do wypełniania ubytków na powierzchniach korzeni zębów. Wypełnienia glassionomerowe nie są tak trwałe, jak wypełnienia kompozytowe, najlepiej je stosować w obszarach zębów, które nie są narażone na duże tarcie podczas żucia. Wypełnienia te są stosowane także jako uzupełnienie tymczasowe.
  • Uzupełnienia protetyczne (wykonywane w laboratorium protetycznym) – W niektórych przypadkach, wypełnienia kompozytowe wykonywane w gabinecie stomatologicznym mogą okazać się niewystarczające. Potrzebne jest wtedy wykonanie korony lub onlay/inlay kompozytowego (nakładka kompozytowa, która uzupełnia usuniętą część zęba lub ceramicznego). W celu wykonania takiego uzupełnienia protetycznego, zazwyczaj potrzebne są 2 wizyty. Uzupełnienia te mogą być wykonane z porcelany lub materiałów kompozytowych. 

Jeśli posiadasz ubytki w zębach, porozmawiaj ze dentystą w IMPLANTIS o swoich preferencjach, a także o zaletach i wadach różnych opcji wypełnień. Po dokonaniu oceny ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej i preferencji dentysta pomoże Ci zdecydować, który rodzaj wypełnienia jest dla Ciebie najlepszy.

 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące próchnicy

Jak się pozbyć próchnicy?

Regularne wizyty u lekarza dentysty pomagają wykryć próchnicę we wczesnym jej stadium. Wtedy wystarczy przeprowadzić leczenie zachowawcze czyli w potocznym języku wykonać plombę. Nieleczona próchnica może skutkować koniecznością leczenia kanałowego, a nawet koniecznością ekstrakcji zęba.

Jak szybko postępuje próchnica?

Nie ma możliwości jednoznacznego określenia jak szybko będzie postępować próchnica. U każdej osoby jest to kwestia bardzo indywidulana izależy od wielu czynników, np. anatomii zęba, indywidualnej podatności tkanek, higieny jamy ustnej, diety etc.

Jak powstaje próchnica?

Próchnica powstaje na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Dieta każdego człowieka jest bardzo zróżnicowana i bogata w kwasy, na które szkliwo naszych zębów jest bardzo podatne. Resztki jedzenia i bakterie, które pozostały na zębach (w momencie złego doczyszczenia zebów szczoteczką, bądź przestrzeni międzyzębowych) produkują kwasy, które wgłębiają się w szkliwo i powodują ubytki próchnicowe.

Zadzwoń do nas
Przewiń do góry