wymiana plomb amalgamatowych Kraków

Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

Wymiana plomb amalgamatowych

 
Czy należy wymieniać wypełnienia amalgamatowe – tzw. srebrne plomby?  
 

Często pacjenci pytają, czy plomby amalgamatowe są bezpiecznymi wypełnieniami dla zębów, czy też nie. Coraz to większą świadomość pacjentów i zakłopotanie rodzi fakt, że amalgamat stomatologiczny powstaje z połączenia rtęci ze srebrem, cyną, miedzią, kadmem oraz niekiedy cynkiem, a mimo to bywa stosowany w stomatologii, jako wypełnienie.

Część pacjentów jest już zdecydowana, że chce pozbyć się z organizmu plomb amalgamatowych i wymienić je na białe wypełnienia. Pozostali nie są jeszcze pewni, że wymiana plomb amalgamatowych w ich przypadku ma sens.

Plomby amalgamatowe, czyli srebrne wypełnienia należą do najstarszych wypełnień stosowanych dotychczas w niektórych gabinetach, głównie ze względu na to, że są tanie oraz dlatego że z powodu ich niskiej ceny wciąż refundowane są ze środków ubezpieczenia zdrowotnego.

Implantis nie stosujemy wypełnień amalgamatowych (srebrnych plomb) natomiast specjalizujemy się w takich zabiegach jak bezpieczna wymiana plomb amalgamatowychna estetyczne, białe wypełnienia kompozytowe.

Wymiana plomb amalgamatowych | IMPLANTIS

wymiana wypełnienia amalgamatowego na kompozytowe | IMPLANTIS

 

Wady plomb amalgamatowych

Główne wady amalgamatów:
  • Nie wiążą się ze szkliwem i zębiną – utrzymują się w zębie „na wcisk”
  • Wymagają większego opracowania zęba niż ma to miejsce w przypadku białych wypełnień
  • Nieodpowiednia ciemna i niekosmetyczna barwa
  • Powodują przebarwienia zębów

.

  • Bardzo dobrze przewodzą ciepło, co powoduje, że pacjent może odczuwać ból przy przyjmowaniu bardzo gorących lub zimnych posiłków
  • Amalgamaty wymagają zastosowania cementu, jako podkładu
  • Oddziałują elektrochemiczne tj. zachodzą reakcje między pierwiastkami zawartymi w samym amalgamacie, ale też między metalami znajdującymi się w amalgamacie i metalami np. w protezie czy koronie protetycznej.

Ponieważ amalgamaty mają dużo negatywnych cech i zawierają toksyczną rtęć nie spotyka się, aby w gabinetach dentystycznych niewykonujących świadczeń w ramach publicznego ubezpieczenia zdrowotnego (refundowanego przez rząd) dentyści proponowali zastosowanie tego typu plomb.

 

Bezpieczna wymiana plomb amalgamatowych ( srebrnych ) na białe wypełnienia.

Amalgamaty to rodzaj wypełnień stomatologicznych, których obecnie używa się bardzo rzadko ze względu na zawartość rtęci. Choć kompozyty charakteryzują się wysoką trwałością, nie są pozbawione wad. Do ich głównych minusów należą toksyczność oraz brak dokładnego połączenia ze szkliwem i zębiną. To prowadzi do powstawania szczelin, gdzie gromadzą się bakterie. Dodatkowo materiał wygląda nieestetycznie, gdyż jego kolor różni się od naturalnego szkliwa. Stąd też amalgamaty coraz częściej zastępują wypełnienia białe, które można bezpiecznie stosować.

Przed przystąpieniem do wymiany amalgamatów dentysta oczyszcza ząb z płytki nazębnej, a także osadu. Następnie znieczula się chorobowo zmienione miejsce, oraz zakłada koferdam izolując od pozostałych przestrzeni w jamie ustnej. Ostatnim etapem jest eliminacja amalgamatu za pomocą diamentowego wiertła. Resztki kompozytu usuwa się, wykorzystując specjalistyczne urządzenie ssące oraz tzw. separator amalgamatu. Toksyczny materiał zbiera się do zbiornika i oddaje do utylizacji. Na koniec uzupełnia się ubytek, stosując wypełnienia białe.

Separator amalgamatu.

separator amalgamatu | IMPLANTIS

Podczas, gdy wykonywana jest wymiana plomb amalgamatowych, urządzenie o nazwie separator amalgamatu wyłapuje opiłki amalgamatu i zapobiega przedostawaniu się ich do atmosfery.

 

Czy należy wymieniać stare srebrne lub ukruszone plomby?

Wypełnienia estetyczne.

Wypełnienia kompozytowe. W stomatologii małe oraz średnie ubytki w zniszczonych przez próchnicę zębach leczy się zwykle poprzez założenie do zęba wypełnienia z materiału kompozytowego. Wypełnienia kompozytowe wykonuje się w znieczuleniu nasiękowym lub przewodowym podczas jednej wizyty. Wypełnienia kompozytowe nazywane są estetycznymi, czasem białymi.

wypełnienie kompozytowe | IMPLANTISMateriały, z jakich są wykonywane estetyczne wypełnienia produkowane są w wielu kolorach i jasnościach. Większość obecnie stosowanych materiałów kompozytowych charakteryzuje się tym, ze naśladują efekt kameleona, dlatego w wielu przypadkach założone wypełnienie może być nie do odróżnienia od własnego zęba. Obecnie panuje przekonanie, że nie powinno się zakładać do zębów wypełnień amalgamatowych-potocznie nazywanych srebrnymi lub czarnymi. Wypełnienia kompozytowe sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku małych i średnich ubytków. W przypadku bardzo rozległych ubytków lepiej sprawdzają się takie uzupełnienia jak inlay, onlay, korony, licówki. W niektórych przypadkach wypełnienia kompozytowe stosowane są, jako rozwiązanie tymczasowe np.po leczeniu kanałowym.

Ze względów ekonomicznych czasami wykonuje się licówki kompozytowe. Powinny być one traktowane, jako rozwiązanie tymczasowe. Mają one dobre walory estetyczne jednak, ponieważ są wykonane z kompozytu po pewnym czasie mogą zmieniać kolor.

 

Wypełnienia kompozytowe – wady

 

Czasami po kilkuletnim okresie używania wypełnienia kompozytowe niestety wymagają wymiany. Okres ten średnio wynosi 5 lat.

Materiał kompozytowy ulega cały czas procesowi polimeryzacji, przez co jego połączenie z zębem po kilku latach jest gorsze niż na początku, a sam ząb może zostać zaatakowany przez próchnicę wtórna.

Kompozytowe wypełnienia są podatne na przebarwienia, co oznacza, że ich kolor jego kolor nie jest do końca stabilny. W przypadku, gdy uszkodzony jest ząb dolny, a ząb przeciwstawny górny ma założoną koronę protetyczną, wtedy ząb dolny rekonstruuje się za pomocą uzupełnienia z materiału o podobnej ścieralności do materiału, z jakiego wykonana jest korona na zębie górnym. Współczynnik ścieralności wypełnień kompozytowych jest dużo niższy niż naturalnych zębów, co powoduje ciągle ścieranie się tych wypełnień o zęby przeciwstawne. Naraża to zgryz na wieczną przebudowę, przez co następuje obniżanie się zgryzu, dochodzi przy tym do ścierania własnych zębów siecznych.

Pomimo wad wypełnienia kompozytowe są bardzo dobrym, kosmetycznym rozwiązaniem dla osób, których zęby wymagają wymiany starych plomb. Wielokrotnie dzięki ich zastosowaniu można  w  estetyczny sposób i ekonomicznie naprawić „chore” zęby i w czasie odroczyć droższe leczenie za pomocą koron ceramicznych.

 

Wypełnienia bez BPA

W gabinecie Implantis podczas leczenia zębów stosujemy wyłącznie nowoczesne wolne od BPA materiały kompozytowe ( do wypełniania ubytków oraz przy wymianie amalgamatów).

Dlaczego nie chcemy stosować materiałów z BPA o tym poniżej.

Bisfenol A – cichy zabójca XXI wieku

Bisfenol A (BPA) to związek organiczny służy do produkowania poliwęglanów oraz żywic epoksydowych. Bisfenol A (BPA) ma bardzo szerokie możliwości stosowania. Dawka stosowana na dobę nie powinna być większa niż 0,05 mg BPA w przeliczeniu na jeden kilogram masy ciała.
Bisfenol A (BPA) zawiera poliwęglan, którego używa się do wytwarzania wszelkiego rodzaju opakowań do przechowywania jedzenia, butelek plastikowych czy kompozytowych wypełnień dentystycznych. W IMPLANTIS nie stosujemy wypełnień zawierających BPA.
Bisfenol A jest podobny do naturalnych związków dla ciała człowieka i akumuluje się w organizmie i jego tkankach a następnie jest stopniowo uwalniany co może prowadzić do zakłócenia gospodarki hormonalnej organizmu.

Uwalnianie BPA

Jest dowiedzione naukowo, że jeżeli materiały, które zawierają BPA są poddawane siłom mechanicznym, np. podgrzewane, rozciągane, gniecione, Bisfenol jest uwalniany i może dostać się do jedzenia czy napoju. Do organizmu człowieka BPA może się przedostać poprzez układ pokarmowy, oddechowy oraz skórę.
Szczególnie należy uważać aby dzieci i niemowlęta nie miały styczności z butelkami zawierającymi BPA gdyż ze względu na ich małą masę ciała i trudnością z wydaleniem tej toksyny są narażone na największą szkodę. W UE od 2011 roku obowiązuje zakaz produkcji butelek dla dzieci zawierających BPA.

 

Czym są giomery?

Giomery – są to materiały bioaktywne, które należą do grupy odtwórczych materiałów kompozycyjnych, cementów protetycznych oraz cementów ortodontycznych. Ich producentem jest japońska firma Shofu.

Giomery | IMPLANTIS

Ich cechą charakterystyczną jest bioaktywność w stosunku do otaczających tkanek twardych zębów. Są to wstępnie przereagowane cząsteczki szkła, nazywane inaczej wypełniaczem S-PRG, które zapewniają pobieranie i uwalnianie różnych bioaktywnych jonów, w tym jonów fluorkowych. Produkcja kwasów zostaje zmniejszona przez bakterie próchnico twórcze. Wypełniaczowi S-PRG zawdzięcza się także neutralizację kwasów przy bezpośrednim kontakcie z zębem. Proces demineralizacji zostaje spowolniony, ponieważ zahamowany zostaje rozwój płytki nazębnej oraz zachodzi proces remineralizacji szkliwa.

Skuteczność leczenia ubytków zębowych za pomocą materiałów kompozytowych oraz uzupełnień pośrednich, zostaje zwiększona, poprzez połączenie właściwości bioaktywnych z właściwościami mechanicznymi oraz doskonałą estetyką giomerów. Liczne badania kliniczne, przeprowadzane na całym świecie potwierdzają ich skuteczność.

BEAUTIFIL II – jest to materiał bioaktywny, którego twardość powierzchniowa wypełniacza S-PRG odpowiada szkliwu. Zęby przeciwstawne nie zostają nadmiernie ścierane. W wypełnianiu ubytków w zębach przednich i tylnych materiał BEEUTIFIL jest doskonały.

Korzystne cechy glasjonomeru zostały w tym materiale zachowane, przy czym wypełniacze S-PRG wykazują wyjątkową zdolność do odbijania światła. Właściwość przepuszczania światła przez wypełniacz S-PRG, łączy ze sobą właściwości optyczne zębiny oraz szkliwa.

Giomery zastosowanie

Giomery są bardzo dobrym, kosmetycznym rozwiązaniem dla osób, których zęby wymagają wymiany starych plomb. Wielokrotnie dzięki ich zastosowaniu można  w  estetyczny sposób i ekonomicznie naprawić „chore” zęby i w czasie odroczyć droższe leczenie za pomocą koron ceramicznych.

Zapytaj o giomery naszego dentystę – dentysta Kraków

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wypełnień amalgamatowych

Ile kosztuje wymiana plomb amalgamatowych?

Koszt wymiany plomby amalgamatowej zaczyna się od 190 zł za 1 wypełnienie. Jest on uzależniony od wielkości tego wypełnienia. Cena zawiera usunięcie starej plomby amalgamatowej oraz wykonanie białego, kompozytowego wypełnienia.

Czy wymiana plomb amalgamatowych boli?

Wymiana wypełnień amalgamatowych jest zabiegem bezbolsenym, przeprowadzanym w osłonie koferdamu (guma ochronna zakładana z klamrą na pojedynczy ząb w celu osłonięcia pozostałych tkanek).

Więcej na temat plomb amalgamatowych możecie Państwo znaleźć  w zakładce dotyczącej wymiany amalgamatu oraz  na stronie PAP  amalgamat.

Stomatolog Kraków – zapraszamy do kliniki Implantis

Specjalizujemy się w kompleksowym, często kilkuetapowym leczeniu stomatologicznym. Naszymi pacjentami są między innymi osoby, które mieszkają za granicą, ale powracają na leczenie stomatologiczne do Krakowa. Podczas pierwszej wizyty wykonujemy pełną diagnostykę, badanie stomatologiczne oraz przygotowujemy szczegółowy plan leczenia stomatologicznego.