Amalgamat

Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

Amalgamat – srebrne wypełnienie zęba

Wypełnienie stomatologiczne, czyli inaczej tak zwana plomba to nic innego jak materiał , który odbudowuje nasz ząb po wystąpieniu próchnicy lub na skutek wszelakich uszkodzeń mechanicznych. Jest to wykonywane nie tylko dla estetyki, ale również dla naszego zdrowia i samopoczucia. Codziennie nasze zęby są narażone na działanie bakterii, kwasów oraz zimnych lub gorących posiłków/ napojów. Przez co ząb może zareagować bólem lub nadwrażliwością. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie stanu uzębienia i w razie potrzeby leczenia i wypełnienia zęba.

Czym są plomby amalgamatowe?

Jest stosowany w stomatologii już od ponad 150 lat (został on zapoczątkowany w XIX w. we Francji). Jest to odpowiednie połączenie rtęci, miedzi, cynku oraz cyny i srebra. Mimo iż od początku było wiadome o szkodliwości amalgamatu to i tak stał się on bardzo powszechny, ponieważ był on dość tani w produkcji. Używany jest przez stomatologów do wypełnień ubytków w zębach. Jednak ze względu na wiele informacji na temat szkodliwości jego w organizmie kraje takie jak Japonia, w której zakazano używanie takich wypełnień 40 lat temu, oraz kraje skandynawskie, które wycofały się na początku lat 90 z używania amalgamatu w stomatologii. Unia Europejska miała wprowadzić zakaz używania amalgamatu, jednak tego nie zrobiła ( 20% wypełnień amalgamatowych jest robione w Polsce).

Jego szkodliwy jest amalgamat ?

Plomba amalgamatowa przez to, że ma wcześniej już wspomnianą rtęć, która działa toksycznie, to posiada większą twardość i jest odporna na ściskanie. Dlatego stosuje się w zębach bocznych mlecznych lub stałych. Jednak problemem tego rodzaju plomb jest powstawanie szczelin między wypełnieniem a tkankami zęba, dlatego też bardzo często dochodziło do powstawania próchnicy. Kolejnym problemem jest pękanie ścianek zęba, dzieje się tak, ponieważ podczas zmiany temperatury amalgamat zwiększa swoją objętość. Warto jeszcze dodać, że wypełnienia tego rodzaju są po prostu nieestetyczne widać wyraźną różnicę pomiędzy zębem a wypełnieniem. Dodatkowo srebrna plomba jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, przez co Pacjent posiadający tego rodzaju wypełnienie może odczuwać dyskomfort bądź ból w trakcie spożywania ciepłych posiłków. Dlatego zalecane jest takim pacjentom niespożywanie gorących posiłków oraz picie gorących napojów.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków udowodniła, że rtęć, która znajduje się w amalgamatach przyczynia się do chorób autoimmunologicznych i neurologicznych. Jest on również niebezpieczny dla kobiet w ciąży. Specjaliści dowiedli również, że podczas usuwania amalgamatu starej generacji uwalnia się sporo rtęci, dlatego, jeśli nie jest to potrzebne nie potrzeba tego robić. Tego rodzaju amalgamat nie jest już używany. Plomby amalgatowe, z którymi możemy się spotkać w gabinetach stomatologicznych refundowanych przez NFZ, nie uwalniają rtęci.
Należy jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na usunięcie z zęba plomby, jaką jest amalgamat, powinno się wykonać zabieg w gabinecie, gdzie zachowuje się określone procedury bezpieczeństwa. Podczas usuwania wypełnienia, jama ustna pacjenta powinna być zabezpieczona, oraz nie należy zapomnieć o masce tlenowej, która zapobiega wdychaniu oparów rtęci.

Wymiana plomb amalgamatowych – dobry kierunek.

Powszechnym i dobrze znanym zamiennikiem wypełnienia amalgamatowego tak zwanej „srebrnej plomby” jest wypełnienie kompozytowe. Są to najczęściej wybierane wypełnienia, które są wykonane z tworzywa sztucznego. Znajdują doskonałe zastosowanie jako wypełnienia dla wyleczonych zębów. Jego główną zaletą jest możliwość dobrania odpowiedniego koloru do zęba Pacjenta. Dlatego też są one stosowane w tylnej części szczęki, jak i również z przodu. Od niedawna występują również w części bocznej. Poza wypełnieniami kompozytowymi wyróżnić jeszcze możemy wypełnienia takie jak:

• Glasjomery (wykonane są z cementów glasjonomerowych , szczelnie wypełniają zębinę, a dodatkowo uwalniają jony fluorkowe co wpływa na to, że ta próchnica może już nie nawrócić. Jednak nie są to trwałe wypełnienia i stosowane są głównie do zębów mlecznych)

• Kompomery i giomery (jest to mieszanka kompozytu i glasjonomeru , są bardziej odporne na polerowanie, materiał jest lepszy od typowych glasjonomerów, natomiast nie należy do estetycznych wypełnień i jest również używany do zębów mlecznych.

W jaki sposób nakładamy wypełnienie kompozytowe?

Kompozyty to tak zwane wypełnienia światłoutwardzalne. Występują one w tubkach i ich konsystencja przypomina konsystencje plasteliny. Po dokładnym wyczyszczeniu zęba, usuwane są przebarwienia specjalnym preparatem. Jest on potem spłukiwany i osuszany i tak przygotowany ząb jest wypełniany kompozytem, który później jest utwardzany lampą polimeryzacyjną. Zaraz po skończonym leczeniu możemy zauważyć, że ząb wygląda bardzo estetycznie oraz wypełnienie, które założono jest bardzo szczelne.

Zalety wypełnienia kompozytowego .

Wypełnienia te mają wiele zalet. Najważniejszymi z nich jest:
• elastyczność (wypełnienie bardzo dobrze przylega do zęba)
• trwałość
• estetyczność (praktycznie nie ma różnicy od naturalnej struktury zęba)
• bezpieczeństwo
• brak usuwania dużej zawartości zęba, aby dopasować materiał
• umiarkowana cena

Stomatolog, który wykonuje taki rodzaj wypełnienia powinien zadbać o to, aby miejsce, które będzie wypełniane było czyste, suche. W przeciwnym wypadku wypełnienie zostanie pozbawione wszystkich wyżej wymienionych zalet. Należy również pamiętać, że takie wypełnienia nie są długo trwałe (trwałość do 10 lat). Zaleca się po upływie 5 lub 6 lat wymiany takiej plomby.
Cena za wypełnienie kompozytowe zależy od wielu czynników. Jednak głównie zależy ona od wielkości ubytku (za większy ubytek zapłacimy więcej). Ceny zaczynają się od 150 do 300 zł.

Alternatywa dla kompozytu.

Istnieją plomby, które łączą różne techniki, które są uwarunkowane od rodzaju ubytku. Możemy wyróżnić rodzaje wypełnień takich jak:
• Inlay
• Onlay
• Overlay
Tego typu wypełnienia powinny być stosowane w przypadku dużych ubytków bądź gdy mamy parę ubytków koło siebie, dzięki czemu skracamy czas leczenia. Można stosować je również po leczeniu kanałowym, ponieważ ząb po takim leczeniu jest osłabiony. Jak i również możemy użyć ich w momencie, gdy mamy do czynienia ze ścieraniem zębów. Nadają się one również do odtworzenia kształtu zęba.

Jak wygląda wykonanie Onlay /Inlay ?

Zanim lekarz stomatolog wykona takie wypełnienie musi opracować ząb, ponieważ każdy Pacjent jest inny. Następnie wykonuje wyciski dzięki którym powstanie model gipsowy, na którym w laboratorium powstanie pełnoceramiczny inlay lub onlay. Końcowym etapem jest umieszczenie wypełnienia w koronie zęba.
Onlay jest stosowany w momencie, kiedy zewnętrzna część zęba jest uszkodzona wraz z guzkami. Natomiast Inlay używany jest przy mniejszych ubytkach, które obejmują tylko powierzchnię żującą zęba. Różnica pomiędzy tymi wypełnieniami jest taka, że inlay jest to wkład , a onlay jest nakładką.
Obydwa wypełnienia są osadzane na specjalnym materiale cementowym i żywiczym, dzięki czemu jest ono trwalsze od klasycznego wypełnienia. Onlay/ Inlay charakteryzuję się bardzo dobrą szczelnością jak i również ząb nie jest przeciążony w zgryzie. Nie ulegają przebarwieniom, gdzie ma to miejsce w klasycznych wypełnieniach kompozytowych.

Występują dwa rodzaje Inlay/ Onlay:
• Kompozytowy
• Ceramiczny.

Wkłady ceramiczne należą do bardziej estetycznych dlatego są osadzane w zębach widocznych przy uśmiechu. Kompozytowe zaś stosowane są w głębi jamy ustnej głównie na zęby, które zostały starte w trakcie np. zgrzytania.

Overlay.

Ostatni rodzaj, jaki jest to rodzaj wypełnienia Overlay. Stosowany on jest na całą górną powierzchnię zęba. Jest on niewidoczny na zębie. Stosowane są na specjalnych klejach stomatologicznych, które nie podrażniają dziąseł i zębów oraz bardzo dobrze przylegają do zęba dzięki czemu są szczelne.

Cały czas w dziedzinie stomatologii prowadzone są badania odnośnie innych rewolucyjnych materiałów, które będzie można wykorzystywać. Jednak najważniejszym czynnikiem, jaki wpłynie na powodzenie leczenia jest nie tylko dobrze dobrany materiał wypełnienienia , ale również technika, doświadczenie oraz wiedza jaką posiada lekarz stomatolog. Jeśli wypełnienie zostanie wykonane niedbale, ubytek pozostanie źle oczyszczony oraz ząb nie będzie dobrze opracowany to takie wypełnienie nie będzie służyło długo Pacjentowi.