Ortodoncja Kraków

Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Ortodoncja jest działem stomatologii zajmującym się korektą i leczeniem wad zgryzu, co służy zachowaniu zdrowia zębów, stawów skroniowo-żuchwowych, przyzębia, a także niwelowaniu niektórych wad wymowy. Często zdarza się że leczenie protetyczne musi zostać poprzedzone leczeniem ortodontycznym.

ortodoncja

Estetyczne, proste zęby oraz piękny uśmiech polepszają samopoczucie.
Najczęściej pacjenci kierowani są na leczenie ortodontyczne w przypadku: wady zgryzu (np. zgryz otwarty/głęboki), stłoczenia zębów czy wad stawu skroniowo-żuchwowego. Czasami dorośli pacjenci przed podjęciem kompleksowego leczenia protetycznego wymagają korekty ortodontycznej zębów.

W Implantis proponujemy pacjentom kilka typów aparatów ortodontycznych, ale wszystkie mają na celu przesunięcie zębów w określone wcześniej miejsce w szczęce. Rodzaj aparatu ortodontycznego jest zawsze dobierany indywidualnie do potrzeb pacjenta.

Leczenie ortodontyczne w Krakowie

Leczenie ortodontyczne jest dosyć przewidywalną i skuteczną formą leczenia nieprawidłowego zgryzu. W zależności od wieku pacjenta, nasilenia wady i jej pochodzenia może być potrzebne kilka etapów leczenia z użyciem odpowiednich aparatów stałych lub ruchomych. Zaletą leczenia ortodontycznego oprócz posiadania prostych zębów, które polepszają ogólny wygląd i zwiększają pewność siebie  jest poprawa wymowy i funkcji żucia.

Leczenie ortodontyczne może trwać od 6 do 30 miesięcy, w zależności od klasy i nasilenia wady, użytych aparatów oraz wytrwałości pacjenta.

W pierwszej kolejności należy umówić się na wizytę konsultacyjną, na której lekarz ogląda pacjenta, analizuje rysy twarzy, uśmiech oraz uzębienie pacjenta. W razie potrzeby wykonuje odpowiednie zdjęcia rentgenowskie oraz pobiera wyciski pod modele diagnostyczne. Może też być konieczność konsultacji i leczenia u lekarzy innych specjalizacji celem przygotowania do leczenia ortodontycznego.

Gdy ortodonta posiada wszystkie informacje przystępuje do planowania leczenia i odpowiednio dobiera rodzaj aparatów.

Po omówieniu z pacjentem planu leczenia i zaakceptowaniu przebiegu i kosztów leczenia zostaje ustalona wizyta na założenie aparatu.

Najczęściej stosowane są aparaty stałe z indywidualnie dobranymi zamkami przyklejonymi do zębów połączone łukiem metalowym , które delikatnie przesuwają zęby i ustawiają je w odpowiedniej pozycji.

Bardzo ważne są wizyty kontrolne, na których ortodonta zmienia odpowiednio siły działające na zęby w zależności od etapu leczenia.

Po ustawieniu zębów we właściwym miejscu aparat jest zdejmowany i leczenie jest zakończone. Następnie lekarz wykonuje odpowiedni aparat retencyjny.

Retainer powinien być noszony wedle zaleceń ortodonty przez pewien czas w zależności od wady aby efekt leczenia był stabilny.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne dla dzieci

  • Aparat ortodontyczny ruchomy

Aparaty ortodontyczne ruchome służą głównie leczeniu wad zgryzu u dzieci. Część z wad ma charakter nabyty. Najlepsze efekty takiego leczenia możemy zaobserwować pomiędzy 4 a 12 rokiem życia. Stosuje się je zazwyczaj w przypadku niewielkich wad zgryzu, kiedy dziecko rośnie i rozwija się. W przypadku bardziej skomplikowanych wad zaleca się stałe aparaty ortodontyczne.

Co może powodować niewielkie wady zgryzu u najmłodszych?
– oddychanie bezpośrednio przez usta spowodowane np. przerostem migdałków
– zbyt długie ssanie smoczka lub kciuka,
– próchnica zębów mlecznych.
Z czego wykonywane są ruchome aparaty ortodontyczne?
– Zazwyczaj wykonuje się je z akrylu, klamer, sprężyn oraz łuków śrub

Jakie są zalety leczenia aparatami ruchomymi?
Przede wszystkim komfort noszenia. W zależności od zaleceń lekarza najmłodsi powinni nosić aparat ruchomy do kilku godzin dziennie. Co jest ważne i podkreślane przez ortodontów, kluczem do sukcesu jest samodyscyplina i regularne użytkowanie aparatu.
Aparat ruchomy nie powoduje dolegliwości bólowych, a także dzieci  szybko i łatwo adaptują się do tego rodzaju rehabilitacji ortodontycznej.
 
  • Stałe aparaty ortodontyczne

U dzieci powyżej 10 -12 roku życia często zaleca się stosowanie stałego aparatu ortodontycznego. Dziecko powinno już posiadać wszystkie zęby stałe. Aparaty stałe mają na celu korygowanie wad o wiele poważniejszych, niż te leczone aparatem ruchomym. Służy on przede wszystkim przywróceniu prawidłowego ustawienia zębów, korekcie wadu zgryzu oraz leczeniu krzywego zgryzu. Czas ortodoncji aparatem stałym uwarunkowany jest poziomem skomplikowania wady zgryzu.
Proste i piękne zęby można osiągnąć dzięki regularnym wizytom u specjalisty.

Aparaty ortodontyczne stałe zbudowane są z zamków i nakładanych na zęby trzonowe pierścieni. Zamki zostają przymocowane bezpośrednio do szkliwa za pomocą specjalnego kleju, który w swoim składzie zawiera fluor. Pomiędzy zamkami oraz pierścieniami zamocowany jest specjalistyczny łuk ortodontyczny. Dzięki prawidłowo zamocowanemu łukowi wywierany jest stały nacisk na zęby o prawidłowo wymierzonej sile.
Im wcześniej rodzic zdecyduje się na leczenie ortodontyczne u swojego dziecka, tym lepiej dla pociechy. Prawidłowe ustawienie zębów oraz korekta zgryzu zapobiega wielu schorzeniom w dorosłym życiu.
 
 
Aparaty ortodontyczne dla dorosłych
 
  • Aparat samoligaturujący
Nieprawidłowo ustawione zęba często bywają przyczyną kompleksów. Stłoczenia zębów czyli wada zgryzu, która jest wynikiem braku wystarczającej ilości miejsca dla wszystkich zębów, klasyfikowane są jako pierwotne (uwarunkowane genetycznie) lub wtórne (bardzo często powodowane wyżynaniem się ósemek). Jednym z rodzajów aparatów ortodontycznych, które pomogą prawidłowo skorygować zgryz oraz ustawienie zębów są aparaty samoligaturujące.
Co odróżnia je od pozostałych rodzajów aparatów ortodontycznych?
Przede wszystkim jest to brak konieczności zakładania tzw. ligatur, czyli gumeczek odpowiadających za utrzymywanie łuków aparatu na zamkach w każdym z zębów.
Jak więc funkcjonuje to w aparatach samoligaturujących?
Łuk aparatu utrzymywany jest za pomocą specjalnych klapek, które umieszczane są na zamkach.
W przypadku aparatów ortodontycznych, posiadających ligatury, sprawiają one, że w momencie przemieszczania się łuku aparatu w zamkach, następuje silne tarcie. Efektem tego mogą być dolegliwości bólowe. W ortodoncji przeprowadzanej aparatami samoligaturującymi nie pojawia się żaden dyskomfort. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej komfortowe dla Pacjenta. Kolejną z zalet takiego rodzaju aparatu jest mniejsza częstotliwość wizyt u ortodonty prowadzącego leczenie. Dodatkowo w przypadku tego rodzaju aparatu ułatwione jest utrzymanie prawidłowej higieny.
Rozróżniamy dwa rodzaje aparatów samoligaturujących:
– metalowy – jego zaletą jest niższa cena, zamki są mniej estetyczne, jednak są bardziej trwałe.
– estetyczny – plusem jest estetyka aparatu (zamki mogą być ceramiczne lub kryształowe), jednak zamki są podatne bardziej na uszkodzenia, niż metalowe.
 
Rodzaj samego aparatu dostosowany jest do konkretnego kształtu zarówno szczęki jak i zębów danego pacjenta. W trakcie pierwszej wizyty konsultacyjnej lekarz dokonuje pomiaru uzębienia oraz wykonuje wyciski. Na ich podstawie tworzone są gipsowe modele uzębienia. Konieczne jest również badanie radiologiczne.
 
  • Aparat metalowy (klasyczny)
Aparat ortodontyczny metalowy to aparat wykonany ze stali nierdzewnej. Metal ten nie wchodzi w reakcje z ludzkim organizmem dlatego też nie powoduj żadnych alergii. Metalowe pierścienie nakładane są na zęby trzonowe. Elementy mocowane są do szkliwa specjalnym klejem. Metalowy drut, który pod siłą nacisku wyrównuje zęby to tzw. łuk aparatu mocowany do zamków, przesuwając je względem siebie lub obracając wokół własnej osi. Łuk ten utrzymywany jest w zamkach za pomocą ligatur. Aparat zalecany jest dla młodzieży i dorosłych do zębów stałych.
 
Z aparatu stałego zrezygnować muszą osoby cierpiące na choroby nowotworowe i osteoporozę. Przeciwwskazania mogą dotyczyć również pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi lub cukrzycą.
Jakie są zalety metalowego aparatu ortodontycznego?
– niższy koszt leczenia
– trwały, odporny na uszkodzenia
– alternatywne ligatury w ciemniejszych kolorach (zdecydowanie mniej widoczne przebarwienia od jedzenia)

Najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia ortodontycznego

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?
Leczenie ortodontyczne dostosowane jest do potrzeb indywidualnych Pacjenta – jego wady zgryzu oraz rodzaju noszonego aparatu. W związku z tym ciężko przewidzieć dokładny okres leczenia ortodontycznego. Najczęściej leczenie trwa około 1,5 roku do dwóch lat. Oczywiście czas ten zależny jest od współpracy Pacjenta z lekarzem prowadzącym – częstotliwości wizyt kontrolnych oraz stosowania się Pacjenta do zaleceń lekarza prowadzącego.

Czy założenie aparatu ortodontycznego jest bolesne?
Założenie aparatu ortodontycznego jest bezbolesne. Sam proces założenia aparatu trwa około jedną godzinę (1 łuk). Po samym zabiegu może pojawić się dyskomfort w związku z koniecznością przyzwyczajenia się organizmu do nowej sytuacji. W pierwszych dniach może pojawić się ból związany z nowym ustawieniem zębów.

Jakie należy postępować po założeniu aparatu?
W pierwszych dniach po założeniu aparatu należy stosować miękką dietę – najlepiej spożywać produkty płynne. Należy również unikać przez okres noszenia aparatu twardych pokarmów takich jak: orzechy, jabłka, gruszki, marchew. W przypadku aparatów estetycznych należy również unikać produktów barwiących tj. curry, buraki, czarna kawa, czerwone wino – mogą one zabarwić bezbarwne elementy aparatu ortodontycznego.

Jak postępować w przypadku obtarć błony śluzowej policzków i dziąseł?
Przy ortodoncji często pojawiają się takie dolegliwości jak obtarcia wewnętrzne. Jest to całkowicie normalne – w takich sytuacjach należy stosować specjalistyczny wosk ortodontyczny. Naklejenie wosku na elementy metalowe pomaga zniwelować uczucie dyskomfortu.

Kiedy najlepiej rozpocząć leczenie ortodontyczne?
Nie ma konkretnych wskazań wiekowych co do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Specjaliści ortodoncji podają, że rozpoczęcie leczenia we wczesnym wieku, jest korzystniejsze ponieważ kość jest bardziej podatna na kurację. Pierwszą konsultację ortodontyczną zaleca się w wieku 6 lat kiedy zęby mleczne zaczną być zastępowane zębami stałymi. Jednakże w przypadku gdy rodzice dostrzegają nieprawidłowości zgryzu u swoich pociech we wcześniejszym okresie warto skonsultować to ze specjalistą. W przypadku leczenia u osób dorosłych – nie ma ograniczeń wiekowych.

Jak często odbywają się wizyty kontrolne?
Wizyty kontrolne powinny odbywać się co około 4 -6 tygodni. Częstotliwość wizyt zależy od rodzaju stosowanego aparatu ortodontycznego oraz od stopnia zaawansowania leczenia.

 

W gabinecie Implantis leczenie ortodontyczne przeprowadza dr Anna Sowińska 

„Po każdym leczeniu ortodontycznym należy stosować retencję w celu adaptacji całego narządu żucia
(zarówno tkanek twardych, jak i miękkich) do nowych warunków.”

Łabiszewska-Jaruzelska Florentyna i inni
ISBN: 83-20021-13-8

 

 

ortopedia szczękowa ortodoncja
Zadzwoń do nas
Przewiń do góry