Ortodonta Kraków, skuteczne leczenie, komfort pacjenta, różnego rodzaju zaczepów, leczeniu ortodontycznym, aparatu stałego

Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

Ortodonta Kraków

Ortodoncja – dobry sposób na poprawę samopoczucia i uśmiechu

W klinice IMPLANTIS wykonujemy zabiegi leczenia stomatologicznego, w tym leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych. W ramach kompleksowego leczenia oferujemy innowacyjne i nowoczesne sposoby leczenia aparatami ortodontycznymi oparte na evidence based dentistry czyli stomatologii opartej na faktach i badaniach naukowych.

leczenia wad zgryzu, proces leczenia, konsultacja ortodontyczna, piękny uśmiech, przedwczesna utrata zębów mlecznych, rozpoczęciem leczenia

Ortodonta Kraków

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii specjalizującą się w leczeniu wad zgryzu. Z leczenia najczęściej się korzysta w przypadku potrzeby polepszenia wygląd oraz estetyki uśmiechu. Leczenie ma też na celu przywrócenie właściwych funkcji, takich jak poprawa odgryzania i rozdrabniania kęsów pokarmowych, a także poprawę wymowy Pacjenta.

Leczenie jest często stosowane, ponieważ korekta położenia zębów może ograniczyć ryzyko urazu i zredukować przeciążanie zębów. Leczenie często również poprawia funkcję żucia i ułatwia oczyszczanie zębów. Leczenie przeprowadzane jest zarówno u dzieci, jak i dorosłych pacjentów.

Przyczyny nieprawidłowego ustawienia zębów:

  • Uwarunkowania genetyczne
  • Długotrwałe ssanie palca czy smoczka, niewłaściwe układania główki w okresie niemowlęcym, oddychanie przez usta
  • Jednoczesnego występowanie czynników środowiskowych i genetycznych
  • Wyżynanie się ósemek

Leczenie dzieci

Duża część wad w uzębieniu powstaje w przeciągu pierwszych lat życia dziecka. Takie nieleczone wady ortodontyczne, stają się przyczyną wielu problemów w późniejszym wieku.

wizyta u ortodonty, leczenia wad zgryzu, proces leczenia, konsultacja ortodontyczna, piękny uśmiech

Podczas pierwszej kontroli ortodontycznej dziecka lekarz ortodonta przeprowadza wywiad z opiekunem pacjenta i pacjentem oraz wykonuje badanie kliniczne stanu uzębienia i zgryzu.

Po takim badaniu ortodonta będzie mógł określić, czy dziecko wymaga wczesnego leczenia. Do tego typu leczenia kwalifikują między innymi: zgryz otwarty, zgryz głęboki, zgryz krzyżowy, zgryz przewieszony, tyłozgryz, przodozgryz, stłoczenie zębów.

Wczesne leczenie ma na celu odpowiednie poprowadzenie będących w fazie wzrostu zębów i części kostnych twarzoczaszki.

Takie leczenie przygotowuje miejsce dla zębów stałych i często dzięki niemu można uniknąć ich usuwania w przyszłości.

Specjalistyczne leczenie ma na celu wyeliminowanie różnego typu dysproporcji i umożliwia poprawę rysów twarzy. Pewne wady mogą być korygowane możliwie wcześnie, na przykład ze względów morfologicznych.

Niektóre wady zębowo zgryzowe, można korygować dopiero w wieku młodzieńczym. Decyzja co do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego musi zostać poprzedzona konsultacją opiekunów dziecka z lekarzem ortodontą.

Zapraszamy na konsultacje ortodontyczne dzieci od 10 roku życia.

Leczenie ortodontyczne młodzieży

Młodzież zazwyczaj chętnie poddaje się leczeniu wad zgryzu, ze względu na wysoką świadomość zdrowotną, a także przywiązywanie uwagi do własnego wyglądu. Z medycznego punktu widzenia wiek młodzieńczy jest odpowiedni do rozpoczęcia leczenia. Okres ten charakteryzuje się wysokim potencjałem wzrostowym oraz tym, że wyrzynają się wtedy zęby stałe.

Noszenie aparatu jest modne i powszechnie aprobowane. Jest wyrazem dbania o swoje zdrowie i urodę. Proste zęby to nie tylko piękny estetyczny wygląd, ale również wspaniała ochrona przed rozwojem próchnicy i chorób przyzębia.

Rozpoczęcie leczenia u młodzieży, która nadal rośnie, daje przewidywalne efekty i pozwala uniknąć później trudnego oraz kosztownego leczenia.

gabinet stomatologiczny Implantis Kraków, wizyta u ortodonty, leczenie wad zgryzu, leczenia ortodontycznego, aparaty ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne pacjentów dorosłych

Nie ma zasadniczo ustalonego przedziału wiekowego, w którym wykonuje się leczenie. Leczenie wykonane przez ortodontę może być skutecznie realizowane bez względu na wiek.

U osób dorosłych wykonujemy rehabilitację ortodontyczną w sytuacji obecnej i nieleczonej we wczesnej młodości wady. Ortodoncja nierzadko stanowi też przygotowanie do leczenia implantologicznego i protetycznego.

Pacjentów dorosłych bardzo często inspiruje do wizyty w gabinecie ortodontycznym chęć poprawy swojego wyglądu i uśmiechu.

Prawidłowe ustawienie zębów powoduje, że wargi mają właściwą podporę. Wolniej dochodzi wówczas do pogłębiania się bruzd nosowo-wargowych i powstawania zmarszczek.

Leczenie ortodontyczne przywraca także właściwą czynność mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych. Po takiej rehabilitacji pacjenci finalnie cieszą się zdrowym i naturalnym uzębieniem przez długie lata.

zakończonym leczeniu, leczenie aparatami stałymi, jamy ustnej, wizyta u ortodonty, leczenie wad zgryzu

Ortodoncja Kraków w Implantis

W klinice Implantis oferujemy kompleksową opiekę ortodontyczną, leczenie wad zgryzu aparatami stałymi i ruchomymi. U nas znajdują się Państwo pod najlepszą opieką m.in. specjalistów z zakresu chirurgii stomatologicznej, protetyki, endodoncji, periodontologii. Wyleczenie wady ortodontycznej pomoże Państwu uzyskać piękny uśmiech. 

Przebieg leczenia ortodontycznego

Konsultacja ortodontyczna

Pierwszą wizytą jest zwykle wizyta diagnostyczna, podczas której lekarz przeprowadza wywiad lekarski i badanie zewnątrz oraz wewnątrzustne. W trakcie tej wizyty ortodonta ustala, jakie są potrzeby pacjenta.

Ortodonta może dodatkowo wykonać zdjęcie pantomograficzne oraz cefalometryczne (badanie boczne czaszki). Podczas takiej wizyty wykonywane są również zdjęcia aparatem fotograficznym, skany 3D lub wyciski na modele diagnostyczne.

Na podstawie zdobytych informacji i wykonanej dokumentacji lekarz ortodonta przygotowuje plan leczenia z kosztorysem.

Właściwe leczenie oraz retencja

Właściwe leczenie można podzielić na dwie fazy: aktywną i retencyjną.

Podczas fazy aktywnej, uzyskuje się prawidłowe ustawienie zębów. W fazie retencyjnej utrwalane jest nowe ustawienie zębów. Podczas fazy aktywnej przeprowadzane są wizyty kontrolne. Zależnie od rodzaju zastosowanego leczenia i aparatu odbywają się, w odstępach co 4-8 tygodni. Podczas takiej wizyty aparat jest aktywowany. Następuje to przez wymianę elementów ruchomych. Ruch ortodontyczny zębów wywołuje destabilizację tkanek otaczających, przez co po zdjęciu aparatu stałego zęby są pod wpływem naprężeń ze strony tkanek miękkich.

Faza retencyjna leczenia pozwala na reorganizację otaczających tkanek i ich adaptację do nowego ustawienia zębów. W fazie retencyjnej stosuje się zarówno aparaty ruchome jak stałe retainery.

Zdarza się, że po założeniu aparatu może pojawić lekki dyskomfort lub nawet dolegliwości bólowe. Czasami może pojawić się wrażliwość na ucisk lub umiarkowane zwiększenie ruchomości zębów. U pacjentów obserwuje się sporą zmienność, jeśli chodzi o odczuwanie bólu w trakcie leczenia. Przeciętnie dyskomfort może trwać 2-4 dni, a następnie ustępuje, do czasu kolejnej aktywacji aparatu. Na ogół dyskomfort bywa największy przy pierwszej aktywacji aparatu. Tego typu dolegliwości najczęściej ustępują po zażyciu środka przeciwbólowego

zakończonym leczeniu, przeprowadzone leczenie, skuteczność leczenia, regularne wizyty kontrolne, jamy ustnej, profesjonalne podejście, długoletnie doświadczenie, łuku zębowym,jamie ustnej, krzywe zęby

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Podczas leczenia mogą być wykorzystane aparaty stałe lub ruchome.

Istnieje kilka typów aparatów ortodontycznych i tylko ortodonta jest w stanie ocenić, jakie aparat będzie odpowiedni w danym przypadku. Aparaty ortodontyczne są dedykowane dla osób w różnych grupach wiekowych, z różnymi wadami zgryzu.

efekt leczenia, wady wymowy, naszej klinice, niewidoczne nakładki, odpowiednie metody, klawiszowe dane mapy, niezwykle ważne

Aparaty ortodontyczne ruchome

Aparaty ruchome to takie, które mogą być wyjmowane z jamy ustnej samodzielnie przez pacjenta. Często są stosowane w leczeniu wad u dzieci i młodzieży, ale stają się też coraz popularniejsze u dorosłych Wytwarzane są w laboratoriach protetycznych na modelach uzyskanych z pobranych wcześniej wycisków.

Tradycyjny aparat ortodontyczny ruchomy jest projektowany indywidualnie do danej wady. Składa się on z płyty akrylowej i elementów metalowych, takich jak łuki, śruby, klamry. Czasami po leczeniu aparatami stałymi, mogą być zastosowane aparaty ruchome jako elementem leczenia retencyjnego. Ma to na celu utrwalenie osiągniętych efektów leczenia.

Aparat Invisalign – jest to nowa metoda leczenia, poprzez specjalistyczne przeźroczyste nakładki, które wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Podczas wizyty konsultacyjnej ortodonta wykonuje skan zębów, na podstawie którego opracowuje plan leczenia.

Nakładki wykonane są z silikonu. Zdejmuje się je w trakcie jedzenia. Zaleca się jak najdłuższe noszenie nakładek w ciągu doby. Powinno się również w nich spać. Pacjent dostaje zestaw nakładek, które wymieniane są co około 7-14 dni. Pacjent powinien również regularnie stawiać się na wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego.

Aparaty ortodontyczne stałe

W leczeniu ortodontycznym bardzo skuteczne są aparaty stałe, które przymocowane zostają na czas leczenia do zębów na stałe. Nie ma możliwości ich zdejmowania przez pacjenta. Aparat stały stosuje się wówczas, kiedy pacjent posiada już wszystkie zęby stałe.
Aparaty stałe metalowe zbudowane są z różnego rodzaju zamków i pierścieni, które są klejone do zębów. Zamki są jednocześnie elementem mocującym dla łuków o różnej sprężystości. Łuki z kolei są źródłem siły działającej na zęby przez cały czas terapii.

Aparat samoligaturujący

Jednym z rodzajów aparatów ortodontycznych, które pomogą prawidłowo skorygować zgryz oraz ustawienie zębów są aparaty samoligaturujące.

Co odróżnia je od pozostałych rodzajów aparatów ortodontycznych?

Przede wszystkim jest to brak konieczności zakładania tzw. ligatur, czyli gumeczek odpowiadających za utrzymywanie łuków aparatu na zamkach w każdym z zębów.

W zwykłym aparacie łuk aparatu utrzymywany jest za pomocą specjalnych klapek, które umieszczane są na zamkach.W przypadku aparatów ortodontycznych, posiadających ligatury, sprawiają one, że w momencie przemieszczania się łuku aparatu w zamkach, następuje silne tarcie. Efektem tego mogą być dolegliwości bólowe. Podczas leczenia aparatami samoligaturującymi się nie pojawia się żaden dyskomfort. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej komfortowe dla Pacjenta.

Kolejną z zalet takiego rodzaju aparatu jest mniejsza częstotliwość wizyt u ortodonty prowadzącego leczenie. Dodatkowo w przypadku tego rodzaju aparatu ułatwione jest utrzymanie prawidłowej higieny.

Rozróżniamy dwa rodzaje aparatów samoligaturujących: kosmetyczne oraz metalowe

Aparaty kosmetyczne, aparaty estetyczne, to takie, które składają się z różnego typu zamków wykonanych z materiałów nierzucających się w oczy. Pacjenci, którym zależy na jak najbardziej estetycznym i komfortowym rozwiązaniu często decydują się na założenie aparatu, który spełni ich oczekiwania nie tylko pod względem przebiegu leczenia, ale także pod względem wizualnym. 

Zamki w takich aparatach mogą być praktycznie całkiem niewidoczne. Tego typu zamki doskonale sprawują się u osób, którym szczególnie zależy na estetyce.

Wśród aparatów stałych estetycznych rozróżniamy dwa rodzaje: ceramiczny i szafirowy.

Aparat ceramiczny posiada zamki, które są wykonane z materiału ceramicznego dzięki czemu kolor zamków pozostaje w kolorze zębów. 
W przypadku aparatu szafirowego materiał z jakiego został wykonany aparat jest całkowicie przeźroczysty. 

Aparaty lingwalne

Jest to nowoczesne, określane jako nietypowe rozwiązanie w ortodoncji dla pacjentów, którzy cenią sobie dyskrecję w leczeniu. Aparat lingwalny stanowi alternatywę dla pacjentów chcących podjąć leczenie ortodontyczne. Elementy aparatu umiejscowione są od strony języka, w związku z czym są całkowicie niewidoczne dla innych osób.

Aparat ten wykonywany jest indywidualnie, dostosowując go do potrzeb leczniczych pacjenta. Założenie aparatu odbywa się poprzez umiejscowienie elementów zamków do powierzchni zębów oraz założenie tak zwanego łuku, który łączy te wszystkie elementy. Dzięki działaniu łuku oraz jego sile dochodzi do prostowania się stłoczonych zębów.

Aparat metalowy (klasyczny)

Aparat ortodontyczny metalowy to aparat wykonany ze stali nierdzewnej. Metal ten nie wchodzi w reakcje z ludzkim organizmem, dlatego też nie powoduje żadnych alergii. Metalowe pierścienie nakładane są na zęby trzonowe. Elementy mocowane są do szkliwa specjalnym klejem. Metalowy drut, który pod siłą nacisku wyrównuje zęby to tzw. łuk aparatu mocowany do zamków, przesuwając je względem siebie lub obracając wokół własnej osi. Łuk ten utrzymywany jest w zamkach za pomocą ligatur. Aparat zalecany jest dla młodzieży i dorosłych do zębów stałych.

Często zadawane pytania dotyczące leczenia ortodontycznego Kraków

Ile czasu trwa leczenie ortodontyczne?

kolorze zęba, rodzaju wady, zabieg polega, szczególną uwagę, stomatologia całe, każdym wieku
Leczenie ortodontyczne dostosowane jest do potrzeb indywidualnych Pacjenta – danej wady oraz rodzaju noszonego aparatu. W związku z tym ciężko przewidzieć dokładny okres leczenia ortodontycznego. Czas leczenia jest uzależniony od stopnia wady zgryzu, jak również od wybranej metody leczenia. Średni czas leczenia to 1,5 – 2 lata. Oczywiście czas ten zależny jest od współpracy Pacjenta z lekarzem prowadzącym – częstotliwości wizyt kontrolnych oraz stosowania się Pacjenta do zaleceń lekarza prowadzącego.

Czy leczenie ortodontyczne może być w jakiś sposób przyspieszone i ułatwione?

Leczenie ortodontyczne można przyspieszyć w pewnych sytuacjach, gdy zostanie zalecona kortykotomia przedortodontyczna.

Jaka jest cena aparatu ortodontycznego? Aparat ortodontyczny cena Kraków
Cena założenia aparatu jest uzależniona od jego rodzaju. W IMPLANTIS założenie tradycyjnego metalowego aparatu na 1 łuk od 1800 zł. Zapraszamy na konsultację ortodontyczną.

Czy założenie aparatu ortodontycznego jest bolesne?
Założenie aparatu jest bezbolesne. Sam proces założenia aparatu trwa około jedną godzinę (1 łuk). Po samym zabiegu może pojawić się dyskomfort w związku z koniecznością przyzwyczajenia się organizmu do nowej sytuacji. W pierwszych dniach może pojawić się ból związany z nowym ustawieniem zębów.

Co robić, by mieć jak najlepsze rezultaty leczenia ortodontycznego?

cennego czasu, pełen profesjonalizm, zdjęć panoramicznych, umów wizytę, dobre samopoczucie, idealnym rozwiązaniem, specjalisty

– Stawiać się na wizyty kontrolne – absencja wydłuża czas leczenia,
– Utrzymywać dobrą higienę jamy ustnej – myć zęby po każdym posiłku,
– Przestrzegać zaleceń lekarza,
– Przeprowadzać zlecone ćwiczenia,
– W przypadku uszkodzenia aparatu skontaktować się z lekarzem prowadzącym,
– Stosować prawidłową dietę

Czy istnieją ograniczenia wiekowe do leczenia ortodontycznego?
Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych do podjęcia leczenia ortodontycznego. Rodzaj leczenia dobierany jest do wieku pacjenta oraz do określonej wady zgryzu. Inny sposób leczenia jest stosowany w sytuacji, gdy pacjent jest w okresie wzrostu a inny, gdy pacjentem jest osoba dorosła.

Jak należy postępować po założeniu aparatu?
W pierwszych dniach po założeniu aparatu należy stosować miękką dietę – najlepiej spożywać produkty płynne. Należy również unikać przez okres noszenia aparatu twardych pokarmów takich jak: orzechy, jabłka, gruszki, marchew. W przypadku aparatów estetycznych należy również unikać produktów barwiących tj. curry, buraki, czarna kawa, czerwone wino – mogą one zabarwić bezbarwne elementy aparatu ortodontycznego.

Jak postępować w przypadku obtarć błony śluzowej policzków i dziąseł?

Przy ortodoncji często pojawiają się takie dolegliwości jak obtarcia wewnętrzne. Jest to całkowicie normalne – w takich sytuacjach należy stosować specjalistyczny wosk ortodontyczny. Naklejenie wosku na elementy metalowe pomaga zniwelować uczucie dyskomfortu.

Kiedy najlepiej rozpocząć leczenie ortodontyczne?
Nie ma konkretnych wskazań wiekowych co do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Specjaliści ortodoncji podają, że rozpoczęcie leczenia we wczesnym wieku, jest korzystniejsze, ponieważ kość jest bardziej podatna na kurację. Pierwszą konsultację ortodontyczną zaleca się w wieku 6 lat, kiedy zęby mleczne zaczną być zastępowane zębami stałymi. Jednakże w przypadku gdy rodzice dostrzegają nieprawidłowości zgryzu, u swoich dzieci we wcześniejszym okresie warto skonsultować to ze specjalistą. W przypadku leczenia u osób dorosłych – nie ma ograniczeń wiekowych.

Jak często odbywają się wizyty kontrolne?
Wizyty kontrolne powinny odbywać się co około 4 -6 tygodni. Częstotliwość wizyt zależy od rodzaju stosowanego aparatu ortodontycznego oraz od stopnia zaawansowania leczenia.

Kto musi zrezygnować z leczenia aparatem stałym?
Z leczenia za pomocą aparatu stałego muszą zrezygnować osoby cierpiące na choroby nowotworowe i osteoporozę. Przeciwwskazania do tego typu leczenia obejmują również pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi i cukrzycą.

Jakie są zalety metalowego aparatu ortodontycznego?

– niższy koszt leczenia
– trwały, odporny na uszkodzenia
–alternatywne ligatury w ciemniejszych kolorach (zdecydowanie mniej widoczne przebarwienia od jedzenia)

Dlaczego ortodoncja w Implantis Kraków?

Gabinet Implantis to wyjątkowe, przyjazne i otwarte miejsce, gdzie z cierpliwością słuchamy naszych Pacjentów i rozmawiamy o ich potrzebach leczniczych. Zawsze staramy się zaproponować optymalne dla Pacjenta leczenie. Wieloletnia praktyka i świetni specjaliści ze wszystkich dziedzin stomatologii.

 

pomocą specjalnych klejów, efekt leczenia, wady wymowy, licznych kursach, naszej klinice, niewidoczne nakładki, odpowiednie metody, okres wzrostu dzieci, klawiszowe dane mapy, niezwykle ważnePomoc w leczeniu wad zgryzu

Spis treści

Umów wizytę do ortodonty

W gabinecie Implantis leczenie ortodontyczne przeprowadza dr Anna Sowińska 

Stomatolog Kraków – zapraszamy do kliniki Implantis

Specjalizujemy się w kompleksowym, często kilkuetapowym leczeniu stomatologicznym. Naszymi pacjentami są między innymi osoby, które mieszkają za granicą, ale powracają na leczenie stomatologiczne do Krakowa. Podczas pierwszej wizyty wykonujemy pełną diagnostykę, badanie stomatologiczne oraz przygotowujemy szczegółowy plan leczenia stomatologicznego.