Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Ortodonta Kraków, dobry sposób na poprawę samopoczucia i uśmiechu

Gabinet stomatologiczny Implantis wykonuje zabiegi leczenia stomatologicznego, w tym leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych. W ramach leczenia ortodontycznego oferujemy innowacyjne i nowoczesne sposoby leczenia aparatami ortodontycznymi oparte na evidence based dentistry, w tym kompleksową opiekę ortodontyczną.

Ortodonta Kraków, Implantis, leczenie zębów, gabinet stomatologiczny Implantis, Kraków

Ortodoncja.

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii specjalizującą się w leczeniu wad zgryzu. Ortodoncja najczęściej jest identyfikowana z polepszeniem wyglądu i estetyki uśmiechu. Leczenie ortodontyczne ma też na celu przywrócenie właściwych funkcji, takich jak poprawa odgryzania i rozdrabniania kęsów pokarmowych, a także poprawę wymowy. Leczenie ortodontyczne jest często stosowane, ponieważ korekta położenia zębów może ograniczyć ryzyko urazu i zredukować przeciążanie zębów. Leczenie ortodontyczne często również poprawia funkcję żucia i ułatwia oczyszczanie zębów. Leczenie ortodontyczne przeprowadzane jest zarówno u dzieci, jak i dorosłych pacjentów.

Leczenie ortodontyczne dzieci.

Duża część wad zgryzu powstaje w przeciągu pierwszych lat życia dziecka. Takie nieleczone wady ortodontyczne, stają się przyczyną wielu problemów w późniejszym wieku.

aparat ortodontyczny dla dzieci Kraków Implantis, stomatologia Kraków

Zdaniem lekarzy stomatologów jest bardzo ważne, by u dzieci pierwszą kontrolę ortodontyczną przeprowadzić przed 8 rokiem życia. Podczas takiej wizyty lekarz ortodonta przeprowadza wywiad z opiekunem pacjenta i pacjentem oraz wykonuje badanie kliniczne stanu uzębienia i zgryzu. Po takim badaniu ortodonta będzie mógł określić, czy dziecko wymaga wczesnego leczenia ortodontycznego. Do tego typu leczenia kwalifikują między innymi: zgryz otwarty, zgryz głęboki, zgryz krzyżowy, zgryz przewieszony, tyłozgryz, przodozgryz, stłoczenie zębów.

Wczesne leczenie ortodontyczne ma na celu odpowiednie poprowadzenie będących w fazie wzrostu zębów i części kostnych twarzoczaszki.

Takie leczenie ortodontyczne przygotowuje miejsce dla zębów stałych i często dzięki niemu można uniknąć ich usuwania w przyszłości.

Specjalistyczne leczenie ma na celu wyeliminowanie różnego typu dysproporcji i umożliwia poprawę rysów twarzy. Pewne wady zgryzu mogą być korygowane możliwie wcześnie, na przykład ze względów morfologicznych.

Niektóre wady zębowo zgryzowe, można korygować dopiero w wieku młodzieńczym. Decyzja co do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego musi zostać poprzedzona konsultacją opiekunów dziecka z lekarzem ortodontą.

Leczenie ortodontyczne młodzieży.

Młodzież często chętnie poddaje się leczeniu wad zgryzu, ze względu na wysoką świadomość zdrowotną, a także przywiązywanie uwagi do własnego wyglądu. Z medycznego punktu widzenia wiek młodzieńczy jest odpowiedni do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Ze względu na wysoki potencjał wzrostowy oraz ze względu na nowo wyrzynające się zęby stałe. Współcześnie noszenie aparatu ortodontycznego jest modne i powszechnie aprobowane. Proste zęby to nie tylko piękny estetyczny wygląd, ale również wspaniała ochrona przed rozwojem próchnicy i chorób przyzębia. Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego u młodzieży, która nadal rośnie, daje przewidywalne efekty i pozwala uniknąć później trudnego oraz kosztownego późniejszego leczenia.

Leczenie ortodontyczne pacjentów dorosłych

Nie ma zasadniczo ustalonego przedziału wiekowego, w którym wykonuje się leczenie ortodontyczne. Bywa, że pierwsze badanie zgryzu wykonuje pediatra, gdy dziecko ma już pełne uzębienie mleczne. Często do ortodonty przychodzą dzieci w wieku 7-12 lat skierowane przez lekarza stomatologa, logopedę, pediatrę lub laryngologa.

ortodonta Kraków, gabinet stomatologiczny Implantis Kraków

Leczenie ortodontyczne może być skutecznie realizowane bez względu na wiek.

U osób dorosłych wykonuje się je w sytuacji obecnej i nieleczonej w młodości wady zgryzu oraz jako przygotowanie do leczenia implantologicznego i protetycznego.

Pacjentów dorosłych bardzo często do wizyty w gabinecie ortodontycznym inspiruje chęć poprawy swojego wyglądu i uśmiechu.

Prawidłowe ustawienie zębów powoduje, że wargi mają właściwą podporę. Wolniej dochodzi wówczas do pogłębiania się bruzd nosowo-wargowych i powstawania zmarszczek.

Leczenie ortodontyczne przywraca także właściwą czynność mięśni i stawów skroniowo-żuchwowych. Po takiej rehabilitacji pacjenci finalnie cieszą się naturalnym uzębieniem przez długie lata.

Ortodoncja Kraków w Implantis.

W Implantis oferujemy kompleksową opiekę ortodontyczną, leczenie wad zgryzu aparatami stałymi i ruchomymi. U nas będą Państwo pod najlepszą opieką.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne:

Konsultacja ortodontyczna

Pierwszą wizytą jest zwykle wizyta diagnostyczna, podczas której lekarz przeprowadza wywiad lekarski i badanie zewnątrz oraz wewnątrzustne. W trakcie tej wizyty ortodonta ustala, jakie są potrzeby pacjenta. Ortodonta może dodatkowo wykonać zdjęcie pantomograficzne oraz cefalometryczne (badanie boczne czaszki). Podczas takiej wizyty wykonywane są również zdjęcia aparatem fotograficznym, skany 3D lub wyciski na modele diagnostyczne. Na podstawie zdobytych informacji i wykonanej dokumentacji lekarz ortodonta przygotowuje plan leczenia z kosztorysem.

Właściwe leczenie ortodontyczne

Właściwe leczenie można podzielić na dwie fazy: aktywną i retencyjną. Podczas fazy aktywnej, uzyskuje się prawidłowe ustawienie zębów. W fazie retencyjnej utrwalane jest nowe ustawienie zębów. Podczas fazy aktywnej przeprowadzane są wizyty kontrolne. Zależnie od rodzaju zastosowanego leczenia i aparatu odbywają się, w odstępach co 4-8 tygodni. Podczas takiej wizyty aparat jest aktywowany. Następuje to przez wymianę elementów ruchomych. Ruch ortodontyczny zębów wywołuje destabilizację tkanek otaczających, przez co po zdjęciu aparatu stałego zęby są pod wpływem naprężeń ze strony tkanek miękkich. Faza retencyjna leczenia pozwala na reorganizację otaczających tkanek i ich adaptację do nowego ustawienia zębów. W fazie retencyjnej stosuje się zarówno aparaty ruchome jak stałe retainery. Zdarza się, że po założeniu aparatu może pojawić lekki dyskomfort lub nawet dolegliwości bólowe. Czasami może pojawić się wrażliwość na ucisk lub umiarkowane zwiększenie ruchomości zębów. U pacjentów obserwuje się sporą zmienność, jeśli chodzi o odczuwanie bólu w trakcie leczenia ortodontycznego. Przeciętnie ból może trwać 2-4 dni, a następnie ustępuje, do czasu kolejnej aktywacji aparatu. Na ogół dyskomfort bywa największy przy pierwszej aktywacji aparatu ortodontycznego. Tego typu dolegliwości najczęściej ustępują po zażyciu środka przeciwbólowego.

Nieprawidłowe ustawienie zębów może:

 • być zdeterminowane dziedzicznie,
 • powstać na skutek długotrwałego ssania palca, ssania smoczka, niewłaściwego układania główki w okresie niemowlęcym, oddychania przez usta,
 • być rezultatem jednoczesnego występowania czynników środowiskowych i genetycznych.

Podczas leczenia ortodontycznego mogą być wykorzystane aparaty stałe lub ruchome.

Co to jest aparat ortodontyczny?

Znanych jest kilka typów aparatów ortodontycznych i tylko ortodonta jest w stanie ocenić, jakie aparat będzie odpowiedni w danym przypadku. Aparaty ortodontyczne są dedykowane dla osób w różnych grupach wiekowych, z różnymi wadami zgryzu.

ortodonta Kraków, leczenie aparatami stałymi, gabinet stomatologiczny Implantis Kraków

Aparaty ortodontyczne ruchome

Aparaty ruchome to takie, które mogą być wyjmowane z jamy ustnej samodzielnie przez pacjenta. Często są zastosowane w leczeniu wad u dzieci i młodzieży. Wytwarzane są w laboratoriach protetycznych na modelach uzyskanych z pobranych wcześniej pobranych wycisków. Aparat ortodontyczny ruchomy jest projektowany indywidualnie do danej wady zgryzu. Składa się on z płyty akrylowej i elementów metalowych, takich jak łuki, śruby, klamry. Czasami po leczeniu aparatami stałymi, mogą być zastosowane aparaty ruchome jako elementem leczenia retencyjnego. Ma to na celu utrwalenie osiągniętych efektów leczenia.

Aparat Invisalign

Aparat Invisalign – jest to nowa metoda leczenia, poprzez specjalistyczne przeźroczyste nakładki, które wykonywane są indywidualnie dla każdego z pacjentów. Przy wizycie konsultacyjnej wykonywany jest skan zębów, na podstawie którego lekarz opracowuje plan leczenia. Nakładki wykonane są z silikonu, zdejmuje się je w trakcie jedzenia. Zaleca się jak najdłuższe noszenie nakładek w ciągu doby, powinno się również w nich spać. Pacjent dostaje zestaw nakładek, które wymieniane są co około 14 dni. Regularnie powinny również odbywać się wizyty u lekarza prowadzącego. 

Aparaty ortodontyczne stałe

W leczeniu ortodontycznym bardzo skuteczne są aparaty stałe, które przymocowane zostają na czas leczenia do zębów na stałe. Nie ma możliwości ich zdejmowania przez pacjenta. Aparat stały stosuje się wówczas, kiedy pacjent posiada już wszystkie zęby stałe.

Ortodonta Kraków, aparat ortodontyczny stały, gabinet stomatologiczny Implantis w Krakowie

Aparaty stałe metalowe zbudowane są z różnego rodzaju zamków i pierścieni, które są klejone do zębów. Zamki są jednocześnie elementem mocującym dla łuków o różnej sprężystości. Łuki z kolei są źródłem siły działającej na zęby przez cały czas leczenia.

Aparat samoligaturujący

Nieprawidłowo ustawione zęby często bywają przyczyną kompleksów. Stłoczenia zębów, czyli wada zgryzu, która jest wynikiem braku wystarczającej ilości miejsca dla wszystkich zębów, klasyfikowane są jako pierwotne (uwarunkowane genetycznie) lub wtórne (bardzo często powodowane wyżynaniem się ósemek). Jednym z rodzajów aparatów ortodontycznych, które pomogą prawidłowo skorygować zgryz oraz ustawienie zębów są aparaty samoligaturujące.
 
Co odróżnia je od pozostałych rodzajów aparatów ortodontycznych?
Przede wszystkim jest to brak konieczności zakładania tzw. ligatur, czyli gumeczek odpowiadających za utrzymywanie łuków aparatu na zamkach w każdym z zębów.

Jak więc funkcjonuje to w aparatach samoligaturujących?

W zwykłym aparacie łuk aparatu utrzymywany jest za pomocą specjalnych klapek, które umieszczane są na zamkach.W przypadku aparatów ortodontycznych, posiadających ligatury, sprawiają one, że w momencie przemieszczania się łuku aparatu w zamkach, następuje silne tarcie. Efektem tego mogą być dolegliwości bólowe. Podczas leczenia aparatami samoligaturującymi się nie pojawia się żaden dyskomfort. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej komfortowe dla Pacjenta. Kolejną z zalet takiego rodzaju aparatu jest mniejsza częstotliwość wizyt u ortodonty prowadzącego leczenie. Dodatkowo w przypadku tego rodzaju aparatu ułatwione jest utrzymanie prawidłowej higieny.

Rozróżniamy dwa rodzaje aparatów samoligaturujących:

Aparaty kosmetyczne, aparaty estetyczne, to takie, które składają się z różnego typu zamków wykonanych z materiałów nierzucających się w oczy.

Zamki w takich aparatach mogą być praktycznie całkiem niewidoczne. Tego typu zamki doskonale sprawują się u osób, którym szczególnie zależy na estetyce.

Wśród aparatów stałych estetycznych – rozróżniamy dwa rodzaje: ceramiczny i szafirowy. Pacjenci, którym zależy na jak najbardziej estetycznym i komfortowym rozwiązaniu często decydują się na założenie aparatu, który spełni ich oczekiwania nie tylko pod względem przebiegu leczenia, ale także pod względem wizualnym. 

Aparat ceramiczny posiada zamki, które są wykonane z materiału ceramicznego dzięki czemu kolor zamków pozostaje w kolorze zębów. 

W przypadku aparatu szafirowego materiał z jakiego został wykonany aparat jest całkowicie przeźroczysty. 

ortodonta Kraków, gabinet stomatologiczny Implantis w Krakowie, cena

Aparaty metalowe – ich zaletą jest niższa cena, zamki są mniej estetyczne, jednak są trwalsze.

Aparaty lingwalne – jest to nowoczesne, określane jako nietypowe rozwiązanie w ortodoncji dla pacjentów, którzy cenią sobie dyskrecję w leczeniu. Stanowi alternatywę dla pacjentów chcących podjąć leczenie ortodontyczne. Elementy aparatu umiejscowione są od strony języka, w związku z czym są całkowicie niewidoczne dla innych osób. Aparat ten wykonywany jest indywidualnie, dostosowując go do potrzeb leczniczych pacjenta. Założenie aparatu odbywa się poprzez umiejscowienie elementów zamków do powierzchni zębów oraz założenie tak zwanego łuku, który łączy te wszystkie elementy. Dzięki działaniu łuku oraz jego sile dochodzi do prostowania się stłoczonych zębów. Zazwyczaj nie zakłada się ligatur, czyli gumeczek, w związku z tym proces prostowania zębów oraz leczenia wady zgryzu przebiega o wiele szybciej. 

Aparat metalowy (klasyczny)

Aparat ortodontyczny metalowy to aparat wykonany ze stali nierdzewnej. Metal ten nie wchodzi w reakcje z ludzkim organizmem, dlatego też nie powoduje żadnych alergii. Metalowe pierścienie nakładane są na zęby trzonowe. Elementy mocowane są do szkliwa specjalnym klejem. Metalowy drut, który pod siłą nacisku wyrównuje zęby to tzw. łuk aparatu mocowany do zamków, przesuwając je względem siebie lub obracając wokół własnej osi. Łuk ten utrzymywany jest w zamkach za pomocą ligatur. Aparat zalecany jest dla młodzieży i dorosłych do zębów stałych.

W gabinecie stomatologicznym Implantis świadczymy szeroki zakres usług takich jak:

 • profilaktykę ortodontyczną;
 • konsultacje ortodontyczne;
 • diagnozowanie i leczenie wad zgryzu;
 • leczenie ortodontyczne dzieci;
 • leczenie ortodontyczne dorosłych;
 • aparaty ortodontyczne stałe – kosmetyczne oraz metalowe;
 • aparaty ortodontyczne ruchome.

Często zadawane pytania dotyczące leczenia ortodontycznego? Ortodonta Kraków

Ile czasu trwa leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne dostosowane jest do potrzeb indywidualnych Pacjenta – jego wady zgryzu oraz rodzaju noszonego aparatu. W związku z tym ciężko przewidzieć dokładny okres leczenia ortodontycznego. Czas leczenia jest uzależniony od stopnia wady zgryzu, jak również od wybranej metody leczenia. Średni czas leczenia to 2 lata. Oczywiście czas ten zależny jest od współpracy Pacjenta z lekarzem prowadzącym – częstotliwości wizyt kontrolnych oraz stosowania się Pacjenta do zaleceń lekarza prowadzącego.

Czy założenie aparatu ortodontycznego jest bolesne?

Założenie aparatu ortodontycznego jest bezbolesne. Sam proces założenia aparatu trwa około jedną godzinę (1 łuk). Po samym zabiegu może pojawić się dyskomfort w związku z koniecznością przyzwyczajenia się organizmu do nowej sytuacji. W pierwszych dniach może pojawić się ból związany z nowym ustawieniem zębów.

Co robić, by mieć jak najlepsze rezultaty leczenia ortodontycznego?

stawiać się na wizyty kontrolne – absencja wizyt wydłuża czas leczenia,
utrzymywać dobrą higienę jamy ustnej – myć zęby po każdym posiłku,
przestrzegać zaleceń lekarza,
przeprowadzać zlecone ćwiczenia,
w przypadku uszkodzenia aparatu skontaktować się z lekarzem prowadzącym,
stosować prawidłową dietę.

Czy są jakiekolwiek ograniczenia wiekowe do leczenia ortodontycznego?

Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych do podjęcia leczenia ortodontycznego. Wstępna konsultacja ortodontyczna mająca na celu ocenę prawidłowości zgryzu powinna odbyć się w 6-7 roku życia dziecka. Przypada to na okres wyrzynania się pierwszych stałych zębów trzonowych oraz siekaczy dolnych i górnych. Rodzaj leczenia dobierany jest do wieku pacjenta oraz do określonej wady zgryzu. Inny sposób leczenia jest stosowany w sytuacji, gdy pacjent jest w okresie wzrostu a inny, gdy pacjentem jest dorosły.

Jakie należy postępować po założeniu aparatu?

W pierwszych dniach po założeniu aparatu należy stosować miękką dietę – najlepiej spożywać produkty płynne. Należy również unikać przez okres noszenia aparatu twardych pokarmów takich jak: orzechy, jabłka, gruszki, marchew. W przypadku aparatów estetycznych należy również unikać produktów barwiących tj. curry, buraki, czarna kawa, czerwone wino – mogą one zabarwić bezbarwne elementy aparatu ortodontycznego.

Jak postępować w przypadku obtarć błony śluzowej policzków i dziąseł? – odpowiada ortodonta Kraków

Przy ortodoncji często pojawiają się takie dolegliwości jak obtarcia wewnętrzne. Jest to całkowicie normalne – w takich sytuacjach należy stosować specjalistyczny wosk ortodontyczny. Naklejenie wosku na elementy metalowe pomaga zniwelować uczucie dyskomfortu.

Kiedy najlepiej rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Nie ma konkretnych wskazań wiekowych co do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Specjaliści ortodoncji podają, że rozpoczęcie leczenia we wczesnym wieku, jest korzystniejsze, ponieważ kość jest bardziej podatna na kurację. Pierwszą konsultację ortodontyczną zaleca się w wieku 6 lat, kiedy zęby mleczne zaczną być zastępowane zębami stałymi. Jednakże w przypadku gdy rodzice dostrzegają nieprawidłowości zgryzu, u swoich pociech we wcześniejszym okresie warto skonsultować to ze specjalistą. W przypadku leczenia u osób dorosłych – nie ma ograniczeń wiekowych.

Jak często odbywają się wizyty kontrolne?
Wizyty kontrolne powinny odbywać się co około 4 -6 tygodni. Częstotliwość wizyt zależy od rodzaju stosowanego aparatu ortodontycznego oraz od stopnia zaawansowania leczenia.

Kto musi zrezygnować z leczenia aparatem stałym ?
Z leczenia za pomocą aparatu stałego muszą zrezygnować osoby cierpiące na choroby nowotworowe i osteoporozę. Przeciwwskazania do tego typu leczenia obejmują również pacjentów z zaburzeniami hormonalnymi i cukrzycą.
 
Jakie są zalety metalowego aparatu ortodontycznego?
– niższy koszt leczenia
– trwały, odporny na uszkodzenia
–alternatywne ligatury w ciemniejszych kolorach (zdecydowanie mniej widoczne przebarwienia od jedzenia)
Dlaczego ortodoncja w Implantis Kraków?

Gabinet Implantis to wyjątkowe, przyjazne i otwarte miejsce, gdzie z cierpliwością słuchamy naszych Pacjentów i rozmawiamy o ich potrzebach leczniczych. Państwa uśmiech jest dla nas najważniejszy. Wieloletnia praktyka i świetni specjaliści ze wszystkich dziedzin stomatologi, którzy doskonale zrozumieją Państwa potrzeby.

 
ortodonta Kraków
Ortodonta Kraków NFZ – niestety nie posiadamy podpisanej umów z NFZ na leczenie ortodontyczne.
 
  Add a header to begin generating the table of contents

  W gabinecie Implantis leczenie ortodontyczne przeprowadza dr Anna Sowińska 

  Atlas ortodoncji

  J. Antoszewska-Smith, B. Kawala

  Zadzwoń do nas
  Przewiń do góry