Ósemki zatrzymane

Ósemki zatrzymane

Ósemki czyli zęby mądrości, trzecie zęby trzonowe, najczęściej pojawiają pomiędzy 17 i 25 rokiem życia. Rosną od razu w całości lub pojawia się ich cześć , czyli wyrzynają się częściowo lub nie wyrzynają wcale, przez co są przyczyną mnogich powikłań i problemów. Ósemki zatrzymane są głównie następstwem niedostatecznej ilości kości w szczęce lub w żuchwie.

ósemki zatrzymane Kraków Implantis

Każde zatrzymane zęby w tym ósemki mogą powodować problemy ustawienia pozostałych zębów w łuku w tym problemy ortodontyczne. Bardzo często są sytuacje , że zęby mądrości stłaczają pozostałe zęby w łuku , powodując w następstwie zaburzenie zwarcia, a zlokalizowane w sąsiedztwie korzeni sąsiedniego zęba powodują ich przemieszczenie a nawet czasem resorpcję.

Ósemki zatrzymane – powikłania

Zatrzymanym ósemkom mogą też towarzyszyć powracające stany zapalne dziąseł oraz pojawianie się torbieli zębopochodnych. W skrajnych przypadkach zatrzymane ósemki mogą sprzyjać powstawaniu ropowic oraz inicjować proces zapalny kości szczęki.

Innym obserwowanym powikłaniem zatrzymanych zębów mądrości są mocne samoistne, często długotrwałe bóle głowy połączone z złym samopoczuciem , którym towarzyszy obrzęk dziąsła i przygryzanie policzków. Ból – często opisywany przez pacjentów jako pulsujący lub tętniący – może trwać od kilku godzin do nawet 3 dni, uniemożliwia pacjentowi normalne funkcjonowanie. Ważne i sprawdzone jest to iż , ekstrakcja powodującej problem bólowy zatrzymanej ósemki najczęściej skutkuje całkowitym ustąpieniem ataków bólowych.

Ektopowe zatrzymane ósemki

W medycznej literaturze można znaleźć opis jeszcze jednego, rzadko występującego powikłania, którym są tzw. zatrzymane zęby ektopowe. Ektopia jest patologią wyrzynania się zębów, polegającą na ich lokalizacji w strukturach anatomicznych, w których fizjologicznie zęby normalnie nie występują. Polega na tym, że zatrzymane zęby mądrości mogą migrować do odległych narządów, np. zatoki szczękowej, przegrody nosowej, podniebienia, jamy nosowej, okolicy podoczodołowej, a nawet tkanek miękkich twarzy, przy czym wywołują trudne do zdiagnozowania dolegliwości bólowe i nawracające zapalenia.

Interesujące jest to, że są się rzadkie sytuacje zatrzymanych zębów umiejscowionych w tak odległych od jamy ustnej miejscach, jak kość ogonowa, śródpiersie, przestrzeń zaotrzewnowa, jajniki, jądra, okolica krzyżowa. Takie zatrzymane ósemki ektopowe rozpoznaje się najczęściej w przypadku pojawienia się bólu, zapaleń lub przypadkowo na zdjęciach RTG wykonanych przy okazji diagnozowania innych zaburzeń.

Popularne wpisy

W kwestii leczenia zębów mamy wiele do powiedzenia

Dentysta-Tomasz-Bobek

Nowoczesne, nawigowane komputerowo, ekonomiczne implanty zębów

Blog dentysta Kraków

Posiadamy 5 mikroskopów pod którymi skutecznie leczymy zęby

mikroskop leica 320 M Kraków

Leczenie kanałowe Kraków

 

Więcej pytań napisz do nas