Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Periodontolog Kraków

Choroby dziąseł, leczenie paradontozy

 

W Gabinecie Stomatologicznym IMPLANTIS zapewniamy pełen zakres usług z dziedziny periodontologii. Oferujemy pełną diagnostykę, usuwanie kamienia nad i pod dziąsłowego oraz leczenie chorób dziąseł. Wykonujemy również leczenie z zakresu chirurgii i mikrochirurgii. Zaliczamy do nich np. przeszczepy dziąseł, wydłużenie koron klinicznych czy też estetyczne korekty zarysu i kształtu dziąseł.

Najnowocześniejsza technologia w stomatologii i troskliwa postawa naszych lekarzy dentystów pomogą ci dbać o zdrowie jamy ustnej i pomogą w zachowaniu pięknego, zdrowego uśmiechu.

Lekarz specjalista periodontolog w Krakowie, Periodontolog Kraków

Periodontolog - Kraków - NFZ

Pacjenci, którzy doświadczają problemów z dziąsłami, powinni niezwłocznie udać się na konsultację periodontologiczną. W trakcie pierwszej wizyty specjalista periodontolog zdiagnozuje problem, postara się odnaleźć jego przyczynę oraz wdroży odpowiednie leczenie. Jeżeli objawy te zostaną zignorowane przez pacjenta, to problemy zdrowotne związane z przyzębiem mogą się pogłębić.

Konsultacja periodontologiczna jest pierwszym krokiem do zdrowych dziąseł.

Czym jest periodontologia? Konsultacja periodontologiczna, Periodontolog Kraków

To dział stomatologii, który zajmuje się leczeniem schorzeń przyzębia. Najczęściej schorzenia te nazywane są potocznie paradontozą. Problemy z dziąsłami to jedne z często występujących utrapień naszych Pacjentów.

Periodontolog Kraków NFZ

Bardzo istotne jest, aby zgłosić się do dentysty kiedy, pojawią się alarmujące objawy. Kluczowe jest szybkie rozpoczęcie leczenia. Dzięki temu nierzadko jest ono dużo mniej inwazyjne. Wszyscy przecież wiemy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Do pierwszych niepokojących symptomów zaliczyć można:

 • Przykry zapach z ust
 • Uwidocznienie szyjek zębowych
 • Krwawienie dziąseł, często też niewielki obrzęk i zaczerwienienie
 • Doznawanie uczucia ruszających się / rozchwianych zębów
 • Zbytnia nadwrażliwość zębów

Objawy te nie powinny być bagatelizowane przez Pacjentów. Należy pamiętać, że nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do zapalenia przyzębia.

Niejednokrotnie jest ono przyczyną całkowitej utraty zębów.

Choroby dziąseł we wczesnym etapie są często pomijane lub w ogóle niezauważane przez Pacjentów. Wraz z rozwojem choroby może pojawić się wiele niepożądanych problemów. Zaliczyć do nich możemy ruszające się zęby, a nawet ich wypadanie.

Zaleca się regularne wizyty u dentysty celem wykonania przeglądu stomatologicznego (najlepiej co 6 miesięcy). W ten sposób problem zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowany.

Zaczerwienienie to pierwszy i najłatwiejszy do leczenia etap choroby dziąseł. Bezpośrednią przyczyną zapalenia dziąseł jest płytka nazębna. Nalot płytki bakteryjnej powinien zostać usunięty poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów. W przeciwnym wypadku wytwarza ona toksyny, które podrażniają tkankę miękką (dziąsła) i powodują stan zapalny.

Skaling i Root Planing (głębokie czyszczenie korzeni zębów)

W IMPLANTIS wykonujemy profesjonalne zabiegi usuwania kamienia nazębnego, który często osadza się również w kieszonkach dziąsłowych. Twardy osad powstaje w wyniku nieskutecznego usuwania miękkiego osadu powstałego na zębach. Nawarstwiony osad staje się niemożliwy do usunięcia szczoteczką.

Zabiegi usuwania kamienia nazębnego (skalingu) oraz głębokiego czyszczenia korzeni (root planing) należą do podstawowych zabiegów wykonywanych w leczeniu i profilaktyce chorób przyzębia. Ich celem jest eliminacja stanu zapalnego oraz usunięcie kamienia z powierzchni korony zęba, oraz korzenia zęba. Lekarz poleruje całą powierzchnię zęba specjalną gumką i pastą, tak aby ząb był gładki. Dzięki temu jest on lepiej zabezpieczony przed bakteriami. Często podczas zabiegów skalingu pod dziąsłowego czy root planingu stosuje się znieczulenie miejscowe. Zdarza się, że osad z kamienia wchodzi głęboko pod dziąsło. W tej sytuacji lekarz periodontolog musi wykonać zabieg odsłonięcia płata dziąsłowego, aby uzyskać bezpośredni dostęp do korzenia, który będzie przez niego oczyszczany.

Leczenie paradontozy w IMPLANTIS, Leczenie paradontozy Kraków, Periodontolog Kraków

Paradontoza, czyli choroba dziąseł jest spowodowana nadmiernym gromadzeniem się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Przechodzi on w głąb kieszonek dziąsłowych. Stan taki powoduje niedostateczna higiena przyzębia. Pewną rolę w rozwoju choroby mogą odgrywać też czynniki genetyczne a czasami zmiany hormonalne.
Do podstawowych symptomów tej choroby należą m.in. krwawienie i bolesność dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, odsłonięte szyjki i korzenie zębów. Nieleczona choroba prowadzi do ruszania się zębów.

Lekarz specjalista periodontolog leczy nawet zaawansowane stadium paradontozy, tak aby zatrzymać postępy choroby. Zęby oraz kieszonki dziąsłowe zostają dokładnie oczyszczone przez lekarza. Czasami istnieje konieczność aplikacji antybiotyku. W bardziej zaawansowanych przypadkach przeprowadza się zabiegi mające na celu poprawę i kosmetykę dziąsła i kości. Do zabiegów takich można zaliczyć np. gingivectomię (zmniejszenie masy dziąsła dla potrzeb leczenia protetycznego lub implantologicznego), zabieg płatowy czy kiretaż. Kiretażem nazywamy zabieg, podczas którego lekarz usuwa bakterie z kieszonki dziąsłowej. W trakcie zabiegu korzeń zęba zostaje oczyszczy z kamienia i płytki nazębnej.

W trakcie konsultacji lekarz periodontolog dokładnie omówi wszelkie planowane zabiegi.

„Estetyczna chirurgia śluzówkowo-dziąsłowa to leczenie zmian dotyczących estetyki dziąsła. Zmiany te mogą być spowodowane recesjami dziąsła, często powiązanymi z innymi niż zmiany próchnicowe w obrębie szyjek zębowych, próchnicą korzeni lub zaburzony biernym wyrzynaniem zębów. Celem zabiegów estetycznej chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej jest również augmentacja grubości i wysokości tkanek dziąsła wokół uzupełnień protetycznych lub implantów, a także augmentacja tkanek miękkich w bezzębnych odcinkach łuku zębowego.”

Tytuł: Estetyczna Chirurgia Śluzówkowo-Dziąsłowa
Autor: Giovanni ZUCCHELLI
ISBN: 978-83-85700-00-5
Periodontolog Kraków Podgórze
 
 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia periodontologicznego

Czym się zajmuje periodontolog ? Periodontolog Kraków

Periodontologia to gałąź stomatologii, która koncentruje się na chorobach przyzębia oraz dolegliwościach błon śluzowych. Obejmuje ona pełną diagnostykę oraz leczenie wszystkich tkanek, dzięki którym ząb jest unieruchomiony i prawidłowo osadzony w zębodole.

Kto to jest periodontolog? Periodontolog Kraków

Periodontolog Kraków to lekarz, który zajmuje się diagnostyką, zapobieganiem i leczeniem wszystkich chorób dziąseł.

Leczenie paradontozy Kraków? Periodontolog Kraków

Parodontozę wywołują bakterie i kamień nazębny. Gdy osady nazębne nie są regularnie usuwane prowadzą do zapalenia dziąseł. Krwawienie i cofanie się dziąseł, ruszające się zęby, odsłonięte szyjki zębowe – to główne objawy parodontozy. Nieleczona paradontoza może nawet doprowadzić do utraty zębów. Aby skutecznie zwalczyć parodontozę, nie wystarczy dobra pasta do zębów oraz płyn do płukania jamy ustnej. Rekomendujemy wizytę u naszego periodontologa. W trakcie wizyty lekarz oceni stan dziąseł i przyzębia. Zostanie także zaproponowane odpowiednie leczenie. Często pierwszym etapem jest wizyta u higienistki stomatologicznej, która przeprowadzi niezbędne zabiegi profilaktyczne. W walce z chorobami przyzębia liczy się czas! Uszkodzenia spowodowane parodontozą są często nieodwracalne.

Co to jest choroba przyzębia? Leczenie paradontozy Kraków, Periodontolog Kraków

Choroba przyzębia polega na utracie struktur podporowych zębów. Zaliczamy do nich cement korzeniowy, ozębną, kości wyrostka zębodołowego i wrostek zębodołowy. W tej chorobie dochodzi do utraty kości wokół zębów, co pogarsza podparcie zębów. Choroba przyzębia może ostatecznie spowodować utratę zębów. Leczenie chorób przyzębia ma zapobiec utracie zębów i postępowi choroby.

Jakie rodzaje zabiegów wykonuje periodontolog Kraków?

Periodontolog Kraków wykonuje zabiegi mające na celu leczenie i profilaktykę paradontozy, chorób przyzębia. W skład leczenia wchodzą zarówno procedury chirurgiczne, jak i niechirurgiczne. Najczęściej spotykany i wykonywany zabieg niechirurgiczny to usuwanie kamienia nazębnego oraz głębokie czyszczenie korzeni. Root planing, czyli czyszczenie i wygładzanie korzeni zębów przeprowadzany jest w z nieczuleniu miejscowym. Jest to najbardziej popularna procedura stosowana u pacjentów z chorobami przyzębia. Leczenie chirurgiczne z dziedziny periodontologii ma na celu zmniejszenie kieszonek, estetyczną korektę dziąseł, przeszczepy w celu zastąpienia utraconej tkanki lub podparcia implantów dentystycznych, wydłużenie korony i podniesienie zatok, aby umożliwić umieszczenie implantów.

Podsumowując współczesne leczenie periodontologiczne nie tylko pomaga pacjentom, którzy cierpią na przykre dolegliwości związane z dziąsłami. Współczesna periodontologia pomaga Pacjentom uzyskać doskonały uśmiech oraz perfekcyjną linię dziąsła.

Zapraszamy na konsultacje!

Periodontolog Kraków

Dlaczego prawidłowa higiena jamy ustnej (szczotkowanie i nitkowanie zębów) jest tak ważna w profilaktyce chorób przyzębia? Periodontolog Kraków


Dobra higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna
. Celem prawidłowej higieny jamy ustnej jest usunięcie bakterii, które naturalnie przyczepiają się do zębów i tkanek dziąseł. W jamie ustnej znajdują się naturalne bakterie, jednak jeśli nie zostaną one skutecznie usunięte, „szkodliwe” bakterie zaczną się gromadzić i powodować niszczenie zębów, dziąseł i kości, które podtrzymują zęby. Mycie zębów usuwa bakterie, a nitkowanie zębów usuwa bakterie z miejsc, do których trudno dotrzeć za pomocą szczoteczki (przestrzenie międzyzębowe).

Periodontolog Kraków NFZ – w gabinecie Implantis nie posiadamy podpisanej umowy na leczenie periodontologiczne z NFZ.
  Add a header to begin generating the table of contents

  Umów wizytę do periodontologa

  Zadzwoń do nas
  Przewiń do góry