Korona w 1 dzień | Dentysta Kraków, gabinet Implantis

Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

Korony porcelanowe

Korony porcelanowe to doskonałe rozwiązanie w przypadku konieczności rekonstrukcji zęba po leczeniu kanałowym

W IMPLANTIS stosujemy głównie porcelanowe korony i mosty, które mają na celu wzmocnienie uszkodzonych zębów lub zastąpić brakujące zęby. Korony porcelanowe są zrobione z materiału, który doskonale imituje naturalne szkliwo, nie przebarwia się i jest wyjątkowo wytrzymały. Uśmiech wygląda bardzo naturalnie co dodaje naszym Pacjentom pewności siebie.

klinika stomatologiczna Implantis - zęby przed i po

Korony zębowe rodzaje – podział ze względu na materiał wykonania

korony porcelanoweKorony stomatologiczne wykonywane są obecnie z tworzyw bardzo niejednolitych, z których każde posiada osobne właściwości oraz zalety. W zależności od materiału ich wykonania, wyróżniamy zatem przede wszystkim:

  • Korony ceramiczne z metalową podbudową, w przypadku których podstawy wykonywane są ze stali stomatologicznej, a część zewnętrzną stanowi napalana na nią warstwa ceramiczna (dzięki temu metal ukryty jest pod powierzchnią porcelany, nie zaburzając estetyki uśmiechu).
  • Korony z podbudową ze złota o konstrukcji analogicznej w stosunku do opisanego wcześniej standardowego metalowego odpowiednika.
  • Korony na cyrkonie (pełnoceramiczne) – jest to rozwiązanie najbardziej estetyczne, prawie niemożliwe do odróżnienia pod względem wizualnym od naturalnych zębów. Z tego też powodu korona porcelanowa na cyrkonie znajduje zastosowanie przede wszystkim przy rekonstrukcji zębów znajdujących się w zasięgu linii uśmiechu.
  • Korony kompozytowe – wykorzystywane w przypadku większości Pacjentów tylko doraźnie i tymczasowo, gdy uzupełnienie zęba potrzebne bardzo szybko na przykład na czas przygotowania korony ostatecznej przez technika.

Zęby porcelanowe – wysoka trwałość przy zachowaniu właściwej pielęgnacji

Korona porcelanowa cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością, której żywotność przekracza nierzadko nawet 15 lat. Wielu Pacjentów obawia się jednak, że aby tak długo cieszyć się pięknym uśmiechem, będą zmuszeni do częstych wizyt u dentysty oraz czasochłonnej i skomplikowanej pielęgnacji. Tymczasem w praktyce czynności higieniczne związane z koronami stomatologicznym ograniczają się do tych samych działań, co w przypadku zębów naturalnych. Należy myć je po 3-4 minuty, co najmniej 2 razy na dobę, a do przestrzeni międzyzębowej stosować nić dentystyczną. Konieczne są też wizyty kontrolne u stomatologa co sześć miesięcy.​

 

Estetyczne i bardzo trwałe rekonstrukcje zębów za pomocą koron porcelanowych

Korona porcelanowa – wysoka trwałość i estetyka

Korona dentystyczna (protetyczna) – jest to uzupełnienie protetyczne rekonstruujące koronę kliniczną zęba, (czyli tą część zęba, która znajduje się powyżej dziąsła). Korona protetyczna jest cementowana na filar zęba lub w przypadku implantów przykręcana do łącznika implantologicznego odtwarzając uszkodzony lub brakujący ząb. Korona może zostać wykonana z kompozytu, akrylu, stopu metalu olicowanego akrylem, kompozytem albo ceramiką (porcelaną). Kiedyś korony były wykonywane ze złota lub ze stopów metali. W dzisiejszych czasach nie robi się już koron ze stopów metali ze względu na brak estetyki.

Koron akrylowych i kompozytowych nie powinno stosować się, jako uzupełnień ostatecznych ze względu na ich małą wytrzymałość oraz tendencję do ścierania się i przebarwień. Obecnie doskonałe efekty estetyczne otrzymuje się dzięki zastosowaniu w stomatologii techniki CAD/CAM, w której wykonuje się korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej np. IPS e. Max ZirCAD, Cercon.

Korona porcelanowa w tej technice jest wykonywana w ten sposób, że model oszlifowanego zęba jest skanowany, a dalej informacja o kształcie filaru zęba przesyłana jest do specjalnej frezarki, która wycina z cyrkonowego bloczka tlenku cyrkonu tzw. czapeczkę dla przyszłej korony. Następnie na tak wyfrezowaną z cyrkonu czapeczkę technik dentystyczny napala poszczególne warstwy porcelany. 

Korony ceramiczne typu Cercon już od ponad 10 lat stosowane są w stomatologii z dużym powodzeniem. Badania naukowe dowodzą, że korony Cercon, do których licowania użyto odpowiedniej ceramiki np. Cercon Ceram Love, przy odpowiedniej obróbce w laboratorium dentystycznym wykazują porównywalną trwałość i niezawodność jak stosowane kiedyś korony ceramiczno-metalowe.

Trwałość koron porcelanowych szacowana jest na 10-15 lat, jednak często pełnią one swą funkcję znacznie dłużej.

Liczba wizyt

Korona porcelanowa na cyrkonie – przykład kliniczny.

filar-zeba-siecznego-po-tymczasowym-zacementowaniu-koron

Poniżej przedstawiamy przykład odbudowy złamanego drugiego, prawego siekacza szczęki. W tym przypadku leczenie protetyczne przeprowadzono w ten sposób, że jako ostateczna odbudowa dla złamanego zęba została przygotowana w laboratorium estetyczna korona porcelanowa na cyrkonie typu Lava. Przebieg przeprowadzonego leczenia zęba wyglądał następująco:​

Model oszlifowanego zęba
Korony porcelanowe | Dentysta Kraków, gabinet Implantis
Ten sam model z założoną koroną porcelanową
Korony porcelanowe | Dentysta Kraków, gabinet Implantis
Korona porcelanowa na cyrkonie widok z bliska
Korony porcelanowe | Dentysta Kraków, gabinet Implantis
Widok korony porcelanowej na cyrkonie od jej wnętrza
Korony porcelanowe | Dentysta Kraków, gabinet Implantis
Filar oszlifowanego zęba w ustach
Korony porcelanowe | Dentysta Kraków, gabinet Implantis
Korony porcelanowa na cyrkonie próba w ustach
Korony porcelanowe | Dentysta Kraków, gabinet Implantis

Korona porcelanowa na cyrkonie – cementowanie.

Korona porcelanowa na cyrkonie osadzona na stałe w ustach na specjalnym cemencie do osadzania koron porcelanowych. Osiągnięto dobry efekt estetyczny zarówno jeśli chodzi o kształt jak i kolor zęba.

W tym przypadku korona porcelanowa na cyrkonie pod względem koloru została dopasowana do koloru zastanego sąsiednich zębów. Często jednak w podobnych sytuacjach najpierw przeprowadza się wybielanie zębów, a potem dobiera kolor, tak aby w efekcie końcowym korona porcelanowa na cyrkonie była jaśniejsza.

Korona na implancie wykonywana jest wg protokołu nieco odmiennego niż korona porcelanowa na cyrkonie osadzana na zębie.

Cena uzupełnienia typu korona porcelana na cyrkonie wynosi 1750 zł

Wskazania do wykonania koron

Przeciwskazania do wykonania koron

Ilość pozostałego zrębu zęba decyduje czy możliwe będzie wykonanie korony. Koron między innymi nie wykonuje się gdy ilość pozostałego nad dziąsłem fragmentu zęba jest mniejsza niż 2-3 mm. Zęby zniszczone przez próchnicę do poziomu dziąsła lub głębiej rokują źle, a pod koronami założonymi na takie zęby rozwija się próchnica. W takich sytuacjach najczęściej proponuje się wydłużenie korony klinicznej zęba, a potem wykonanie korony tymczasowej, następnie po 6 miesiącach korony porcelanowej.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące koron porcelanowych

Ile czasu wytrzyma korona na zębie?

Przy zachowaniu prawidłowej higieny jamy ustnej oraz uczęszczaniu na regularne kontrole stomatologiczne trwałość koron porcelanowych oraz koron cyrkonowych szacowana jest na 10-15 lat, jednak często pełnią one swą funkcję znacznie dłużej.

Czy korony na zęby można uzyskać w jeden dzień? 

Wśród regularnie zadawanych pytań ze strony naszych Pacjentów, powyższe przejawia się niezwykle często. Wyjaśniamy zatem, że wyłącznie tymczasowa (kompozytowa) korona dentystyczna możliwa jest do przygotowania w tak krótkim czasie. Wówczas stomatolog wykonuje ją na bieżąco, podczas pojedynczej wizyty. Przy zachowaniu dogodnych warunków Istnieje też możliwość wykonania korony porcelanowej w 2-3 dni.

Jak wygląda korona porcelanowa?

Korony porcelanowe są dzielone na 2 główne rodzaje. Pierwsza z nich to korona porcelanowa licowana na metalu (z podbudową metalową). Druga z nich to korona pełnoceramiczna (z podbudową z tlenku cyrkonu). Ze względów estetycznych, korony pełnoceramiczne zazwyczaj stosowane są w przypadku zębów przednich.

Ile kosztuje korona porcelanowa?

Koszt korony porcelanowej licowanej na metalu od 1100 zł. Korona pełnoceramiczna kosztuje od 1750 zł. W trakcie pierwszej wizyty konsultacyjnej, lekarz dentysta ocenia rokowanie zęba oraz czy potrzbne jest leczenie kanałowe tego zęba przed wykonaniem ostatecznej odbudowy protetycznej.

Stomatolog Kraków – zapraszamy do kliniki Implantis

Specjalizujemy się w kompleksowym, często kilkuetapowym leczeniu stomatologicznym. Naszymi pacjentami są między innymi osoby, które mieszkają za granicą, ale powracają na leczenie stomatologiczne do Krakowa. Podczas pierwszej wizyty wykonujemy pełną diagnostykę, badanie stomatologiczne oraz przygotowujemy szczegółowy plan leczenia stomatologicznego.