Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

 • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Licówki Kraków

Co to są licówki na zęby?

Mianem „licówka” określa się delikatne uzupełnienia protetyczne, mające postać cienkich płatków przypominających swoim kształtem muszlę lub płatek kwiatu. Licówki aplikuje się na przednią część zęba za pomocą cementu kompozytowego. Ten materiał pozwala na ich permanentne przyklejenie, zachowanie kształtu zęba i naturalny wygląd. Ubytki estetyczne takie jak przebarwienia, ukruszone fragmenty zębów, czy nierówności natychmiast odchodzą w zapomnienie, gdy maskuje się je za pomocą licówki.

Licówki Kraków cena

Niewątpliwie pozytywnym aspektem założenia licówek jest to, że efekt jest natychmiastowy. Wychodząc z gabinetu, od razu można dostrzec, że nasz uśmiech zmienił się nie do poznania.

Licówki porcelanowe – od kiedy zaczęto ich stosowanie?

Geneza licówek to rok 1928, kiedy to Charles Pincus, kalifornijski stomatolog szukał rozwiązania, które sprawdziłoby się w przemyśle filmowym. Nie wszystkie gwiazdy ówczesnego Hollywood mogły pochwalić się perfekcyjnym wyglądem ich uzębienia, a był to ważny element podczas każdego nagrania. W tym właśnie roku, doktor Pincus wynalazł licówkę. To odkrycie okazało się fenomenem i zaczęło być powszechnie używane przez gwiazdy. Niemniej jednak pierwsze wersje były pomocne tylko podczas kręcenia klatek.

Następnym pomysłem doktora była licówka akrylowa. Jej pierwsza wersja pojawiła się w 1937 roku. Ta wersja charakteryzowała się małą przyczepnością. Była aplikowana za pomocą kleju do protez oraz cementowana, ale tylko tymczasowo.

Poza doktorem Pincusem również wielu innych stomatologów zastanawiało się jak przedłużyć żywotność licówek i w jaki sposób ułatwić dostęp do tego rodzaju rozwiązania każdemu pacjentowi. Jednym z nich był dr Michael Buonocore, który to w 1959 roku wprowadził tzw. wytrawianie. Jego celem była kontynuacja badań dotyczących połączenia licówek porcelanowych ze szkliwem ( poddanym wcześniej procesowi trawienia ).

Licówki porcelanowe Kraków, cena, opinie

Badania nad porcelanowa wersją licówki były kontynuowane przez Dr. Richarda Simonsena i Dr. Johna Calamię. Przeprowadzono je dokładnie w 1982 roku. Ich wynik rzucił nowe światło na permanentność licówek. Okazało się, że porcelana może zostać wytrawiona kwasem fluorowodorowym. W efekcie, wiązanie między porcelaną a żywicą kompozytową stanie się na tyle silne, aby utrzymywać licówki na powierzchni zęba przez długi czas. Skuteczność tej metody, potwierdził Dr. John Calamia w swoim artykule o technikach w zakresie wytwarzania i aplikowania licówek porcelanowych.

Jakie materiały są używane do wytwarzania licówek?

Klasyfikacja licówek zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Trzema najpowszechniejszymi rodzajami są licówki akrylowe, kompozytowe i porcelanowe. Każda z nich ma odmienne przeznaczenie oraz skład.

Licówka akrylowa – są wykonywane z polimeru akrylowego. Materiał ten nie jest zbyt trwały, dlatego ta opcja jest dobrym, ale tymczasowym rozwiązaniem.

Licówka kompozytowa – materiał, z którego są wykonywane, jest podobny do tego, który używa się przy wypełnianiu ubytków. Są dużo tańszą opcją niż licówki porcelanowe. Mogą wytrzymać maksymalnie 5 lat.

Licówka porcelanowa – to najlepsze rozwiązanie, przynoszące zadowalający efekt estetyczny. Jest trudna do zauważenia przez obcą nam osobę, która nie jest świadoma, że zęby zostały poddane poprawie. Licówki odbijają światło dzienne niemal identycznie jak naturalne szkliwo, co powoduje, iż są trudne do zauważenia. Są odporne na czynniki fizyczne takie jak ścieranie, przebarwienia czy gromadzenie się płytki nazębnej. Ich trwałość to nawet 10 lat.

Licówki Kraków, opinie

Podczas decyzji dotyczącej wyboru jednej z powyższych opcji, z pewnością pomoże nam specjalista. Istotnym krokiem jest umówienie się na konsultację i omówienie całego procesu aplikacji licówek z wyspecjalizowanym stomatologiem.

Kto może podjąć się założeniu licówek ?

Każda osoba, która może pochwalić się zdrowymi dziąsłami i zębami, jest odpowiednim kandydatem do założenia licówek. W przypadku gdy posiadamy problem z próchnicą lub innymi schorzeniami, pierwszym krokiem, który należy zrobić to wizyta diagnostyczna u dentysty. Na początek warto udać się na konsultacje, podczas której stomatolog stwierdzi, jaki jest stan naszych zębów, które obszary powinny zostać poddane leczeniu kanałowemu, zachowawczemu, protetycznemu itd. Później będzie można przejść do kolejnego etapu, czyli założenia licówek.Licówki porcelanowe cennik

Najczęstszymi wskazaniami do założenia licówek są zęby, które zostały przebarwione z powodu: leczenia kanałowego, plam tetracyklinowych lub innych leków, nadmiaru fluoru, dużych wypełnień żywicznych oraz innych przyczyn m.in.: zęby, które są starte, wyszczerbione lub złamane. Zęby, które są nierówne lub o nieregularnym kształcie (chodzi to o obecność kraterów lub wybrzuszeń), uzębienie z dużymi przerwami (aby zamknąć przestrzeń między zębami).

Przeciwskazaniem do aplikacji licówek, mogą być starte zęby, niezbalansowany zgryz lub zgrzytanie zębami. Licówki są cienkie, dlatego zbyt duży nacisk połączony ze zgrzytaniem, może doprowadzić do ich złamania lub pęknięcia. Jednak i tu znalazło się rozwiązanie. Dentysta może zalecić takiemu pacjentowi, noszenie plastikowej osłony podczas snu. Pozwoli ona na amortyzacje i pomoże zapobiec uszkodzeniom.

Podczas zabiegu założenia licówek dentysta musi usunąć trochę szkliwa. Nie jest to duża powierzchnia, niemniej jest to proces nieodwracalny. Warto mieć to na uwadze i stosować się do wszystkich zaleceń naszego stomatologa. Najczęściej dentysta zwraca uwagę na unikanie obgryzania paznokci, przygryzania twardych powierzchni np. ołówków, jedzenia lodów czy chrupiących owoców. Ponadto istotną kwestią jest higiena, regularne szczotkowanie, nitkowanie. Najlepiej do tego typu zabiegów warto stosować produkty rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne lub te rekomendowane przez naszego lekarza.

Licówki Kraków cena?

Całkowity koszt aplikacji licówek zależy od leczenia, które będzie konieczne do przeprowadzenia. Jeśli nasze zęby są w dobrej kondycji, zapewne wystarczy zabieg higienizacji i kolejnym etapem będzie już założenie licówek. Niemniej jednak warto wiedzieć, co wchodzi w skład ogólnych kosztów tego rodzaju leczenia. Są to następujące pozycje:

 • Zalecone przez lekarza wstępne leczenie stomatologiczne
 • Uzupełnienia tymczasowe
 • Liczba zaaplikowanych licówek
 • Państwo, miasto i gabinet dentystyczny
 • Rodzaj zastosowanych licówek

Licówki akrylowe mogą być czasami stosowane jako uzupełnienia tymczasowe. Wykonywane są jednak bardzo rzadko. Cena licówki kompozytowej waha się od 600 do 1000zł. Najładniejsze i najodporniejsze są licówki ceramiczne, których cena waha się od 1000 do 1800 zł za ząb. Oczywiście wartości te są orientacyjne i mogą się różnić o kilkadziesiąt lub kilkaset złotych w zależności od lokalizacji i odgórnych preferencji danej placówki.

Licówki na zęby – licówki porcelanowe Kraków – doskonała estetyka i duża trwałość licówki

Licówki ceramiczne stosuje się między innymi w celu poprawy wyglądu zębów w sytuacji pewnych rozwojowych zaburzeń szkliwa. Licówki stosuje się też do korekty kształtu zębów siecznych, kłów i rzadziej przedtrzonowych.

Licówki ceramiczne są transparentnymi nakładkami na zęby wykonanymi z porcelany skaleniowej, porcelany wzmocnionej leucytem i porcelany wzmocnionej miką.

Licówki porcelanowe służą do rekonstrukcji zniszczonych zębów własnych. Przy wyborze zębów, które nadają się do leczenia licówkami, lekarz dentysta centrum stomatologicznego Implantis ocenia ilość wypełnień w leczonym zębie oraz ich zasięg. W sytuacji, kiedy w zębie są 3-4 wypełnienia, obejmujące również powierzchnię podniebienną, rozważyć należy wykonanie zamiast licówki korony ceramicznej. Dzieje się tak, dlatego że licówka pokrywa jedynie wargową powierzchnię zęba. Korony pokrywają zęby natomiast na każdej powierzchni. Korony więc mogą wzmacniać zęby.

Klinicznie potwierdzono, iż cieńsze licówki mają silniejsze połączenie z zębem i po ich zastosowaniu uzyskano lepszy i trwalszy efekt.

Wytrzymałość licówek ceramicznych zależna jest między innymi od bardzo dobrej higieny jamy ustnej. Utrzymanie licówek w dobrym stanie zależy od pielęgnacji dziąseł i zębów oraz stanu pozostałego uzębienia. Osoby z osadzonymi licówkami powinny raz na sześć miesięcy stawiać się na wizyty kontrolne.

Dentyści centrum stomatologicznego Implantis Kraków wykonują z sukcesem licówki porcelanowe od ponad dziesięciu lat. Najlepsze efekty uzyskujemy stosując licówki z porcelany Emax.

Licówki porcelanowe Kraków

Licówki ceramiczne wyróżniają się pierwszorzędną estetyką oraz wytrzymałością.

Licówki porcelanowe na zęby – krok do pewności siebie

Pożółkłe szkliwo, diastema, erozja zębów lub ich nieestetyczny kształt – istnieje wiele powodów, dla których Pacjenci zgłaszają się do gabinetu po specjalistyczną pomoc. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by radzić sobie z tymi problemami. Starannie wykonane i dobrze zacementowane licówki ceramiczne estetykę i dobre samopoczucie na długi czas.

Liczba wizyt.

Technika tradycyjna.

Ilość wizyt w centrum stomatologicznym Implantis mających na celu wykonanie pacjentowi licówki porcelanowej obejmuje zwykle kilka spotkań:

 1. Pierwsza wizyta obejmuje badanie, diagnostykę i wykonanie wycisków celem wykonania Wax-up.
 2. Druga wizyta przewidziana jest na wykonanie mock-upu i omówienie planu leczenia.
 3. Trzecia wizyta u dentysty w Implantis ustalona zostaje na wykonanie preparacji zęba. Następnie pobierane są wyciski oraz dobierany jest koloru przyszłego uzupełnienia. Następnie osadzone zostają licówki tymczasowe. Zapakowane i zabezpieczone wyciski przekazywane są do pracowni ceramicznej.
 4. Czwarta wizyta przewidziana jest na zacementowanie licówek ceramicznych na wcześniej przygotowanych zębach.

Technika CAD/CAM.

Dzięki wykorzystaniu skanera 3shape licówki ceramiczne można wykonać w krótkim czasie.

Wskazania i przeciwskazania do stosowania licówek porcelanowych

Licówki porcelanowe mają zastosowanie w:

 • korektach kształtu zęba w przypadku erozji, nieestetycznych wypełnień
 • naprawie złamanego lub startego brzegu siecznego zęba przedniego,pomagają zamknąć przerwę między zębami (diastemę)
Licówki nie są stosowane:
 • u pacjentów z nieprawidłowościami zgryzu
 • u pacjentów, u których istnieją parafunkcje
 • u osób cierpiących na bruksizm
 • w przypadkach braku lub niewystarczającej higieny jamy ustnej
 • w zębach o niewielkich rozmiarach
 • gdy istnieją braki zębowe w odcinkach bocznych uzębienia, które nie zostały uzupełnione np. za pomocą protez
 • gdy ząb jest bardzo zniszczony bądź z rozległymi wypełnieniami
 • gdy ząb jest przebarwiony
 

 

Licówki Kraków cennik

Licówki Kraków cena

Licówki Kraków opinie
Licówki Kraków Forum

  Add a header to begin generating the table of contents

  Umów wizytę do protetyka

  Zadzwoń do nas
  Przewiń do góry