Licówki Kraków

Licówki porcelanowe w Krakowie

Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

Stomatologia estetyczna, co to jest licówka ?

To delikatne uzupełnienie protetyczne w kształcie cienkich płatków,

przypominających swoim kształtem muszlę lub płatek kwiatu. Licówki mocuje się na przednią część zęba za pomocą cementu kompozytowego. Ten materiał pozwala na ich permanentne przyklejenie, zachowanie kształtu zęba i naturalny wygląd. Licówki Kraków perfekcyjnie maskują  ubytki estetyczne takie jak przebarwienia, ukruszone fragmenty zębów, czy nierówności. Po założeniu licówek zmiana uśmiechu często staje się spektakularna. Licówki przed i po – zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć uśmiechów Naszych pacjentów

licówki przed i po

Jakie są wskazania do wykonania licówek?

Coraz więcej osób zwraca uwagę na piękny uśmiech. Niestety, czasem nawet zdrowe zęby nie są doskonałe. Zastosowanie licówek stanowi mało inwazyjną metodę, która radykalnie poprawia estetykę uśmiechu. Licówki stosuje się też do korekty kształtu zębów siecznych, kłów i rzadziej przedtrzonowych. Najczęstsze wskazania do ich zastosowania na zęby to:

 • Przebarwione zęby
  Najczęstszymi wskazaniami do założenia licówek są zęby, które zostały przebarwione z powodu: leczenia kanałowego, plam tetracyklinowych lub innych leków, nadmiaru fluoru, dużych wypełnień żywicznych.
 • Starte zęby, wyszczerbione zęby
 • Złamane zęby
 • Zęby nierówne lub o nieregularnym kształcie (chodzi to o obecność kraterów lub wybrzuszeń)
 • Diastema, czyli uzębienie z dużymi przerwami
 • Uszkodzone szkliwo zęba

Przeciwwskazania do licówek porcelanowych

Pomimo tego, iż zakładanie licówek jest zabiegiem bardzo mało inwazyjnym, nie są one rozwiązaniem dla każdego. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do zastosowania licówek są:

 • Starte zęby spowodowane bruksizmem, czyli zgrzytaniem zębami. Licówki Kraków są bardzo cienkie dlatego zbyt duży nacisk połączony ze zgrzytaniem, może doprowadzić do ich złamania lub pęknięcia
 • Niezbalansowany zgryz, czyli wady zgryzu, które mogą spowodować uszkadzania licówek
 • Niewystarczająca higiena jamy ustnej
 • Za małe korony zębów, czyli sytuacja kiedy nie da się skutecznie przykleić do nich licówek
 • Złe przyzwyczajenia, czyli obgryzanie paznokci, gryzienie ołówka, stukanie zębami
 • Braki zębowe w odcinkach bocznych uzębienia, które nie zostały uzupełnione np. za pomocą protez
 • Ząb jest bardzo zniszczony bądź z rozległymi wypełnieniami

Licówki porcelanowe

Podczas zabiegu założenia licówek dentysta musi usunąć trochę szkliwa, by pozbyć się niedoskonałości zębów. Nie jest to duża powierzchnia, niemniej jest to proces nieodwracalny. Warto mieć to na uwadze i stosować się do wszystkich zaleceń naszego stomatologa w każdym przypadku. Najczęściej dentysta zwraca uwagę na unikanie obgryzania paznokci, przygryzania twardych powierzchni np. ołówków. Ponadto istotną kwestią jest higiena, regularne szczotkowanie, nitkowanie. Najlepiej do tego typu zabiegów warto stosować produkty rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne lub te rekomendowane przez naszego stomatologa.

Licówki stomatolgiczne

Licówki Kraków cena?

Całkowity koszt aplikacji licówek zależy od leczenia, które będzie konieczne do przeprowadzenia. Jeśli nasze zęby są w dobrej kondycji, zapewne wystarczy zabieg higienizacji i kolejnym etapem będzie już założenie licówek. Podczas wizyty konsultacyjnej, stomatolog ocenia stan zębów pacjenta oraz wskazuje, które obszary powinny zostać poddane leczeniu kanałowemu, zachowawczemu, protetycznemu itd. Założenie licówek stanowi zazwyczaj ostatni etap leczenia. Ponadto bardzo często przed założeniem licówek wykonujemy zabieg higienizacji oraz wybielania zębów, aby zęby, które nie zostaną pokryte licówkami były równie białe, jak te z osadzonymi licówkami.

Cena licówki kompozytowej waha się od 600 do 1000zł.

Najładniejsze i najodporniejsze są licówki

porcelanowe, których cena 1700zł do 1800 zł za ząb. Oczywiście wartości te są orientacyjne i mogą się różnić o kilkadziesiąt lub kilkaset złotych w zależności od lokalizacji i odgórnych preferencji danej placówki. Zapoznaj się z cennikiem IMPLANTIS Licówki Kraków cennik.

licówki porcelanowe przed i po wykonaniu

Licówki porcelanowe Kraków, gdzie najlepiej zrobić ?

Licówki ceramiczne, licówki porcelanowe są transparentnymi nakładkami wykonanymi z porcelany skaleniowej, porcelany wzmocnionej leucytem i porcelany wzmocnionej miką.

Licówki porcelanowe służą do rekonstrukcji zniszczonych zębów własnych. Przy wyborze zębów, które nadają się do leczenia licówkami, lekarz dentysta centrum stomatologicznego Implantis ocenia ilość wypełnień w leczonym zębie oraz ich zasięg.

W sytuacji, kiedy w zębie są 3-4 wypełnienia, obejmujące również powierzchnię podniebienną, rozważyć należy wykonanie zamiast licówki korony porcelanowej. Dzieje się tak, dlatego że licówka pokrywa jedynie wargową powierzchnię zęba. Korony pokrywają zęby natomiast na każdej powierzchni. Korony więc mogą wzmacniać zęby.

Klinicznie potwierdzono, iż cieńsze licówki mają silniejsze połączenie z zębem i po ich zastosowaniu uzyskano lepszy i trwalszy efekt.

Dentyści w gabinecie stomatologicznym Implantis Kraków wykonują z sukcesem licówki porcelanowe od ponad dziesięciu lat. Najlepsze efekty uzyskujemy stosując licówki z porcelany Emax.

Licówki porcelanowe wyróżniają się pierwszorzędną estetyką oraz wytrzymałością.

Starannie wykonane i dobrze zacementowane licówki porcelanowe poprawiają estetykę i dobre samopoczucie na długi czas.

Licówki Kraków – ile trwa leczenie?

Ilość wizyt w centrum stomatologicznym Implantis mających na celu wykonanie pacjentowi licówki porcelanowej obejmuje zwykle kilka spotkań:

 • Konsultacja stomatologiczna dotycząca licówek
 • Pierwsza wizyta obejmuje badanie, diagnostykę i wykonanie wycisków celem wykonania Wax-up przed rozpoczęciem właściwej pracy
 • Przy odbudowach wielu zębów i dużych zmianach w wyglądzie zębów zalecamy wykonanie DSD i projekt dopasowany do twarzy lub mock-up czyli tzw. próbnych licówek Kraków, aby pacjent widział jak będą wyglądały jego zęby. To jest czas na omówienie wszelkich oczekiwanych zmian w projekcie nowego uśmiechu.
 • Po zaakceptowaniu planowanego wyglądu licówek dentysta delikatnie szlifuje przednią stronę zębów; po procesie szlifowania pobiera wyciski oraz osadza licówki tymczasowe, dobór koloru.
 • W następnej kolejności dentysta cementuje licówki porcelanowe na zębach.
 • Po założeniu licówek, wydawane są instrukcje dotyczące ich użytkowania i pielęgnacji.

Technika CAD/CAM. Dzięki wykorzystaniu skanera 3shape licówki na zęby można wykonać w krótkim czasie.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące licówek porcelanowych Kraków

Czy można wyprostować zęby bez aparatu ortodontycznego?

Czasami przy niewielkich skrzywieniach zębów dentysta może poprawić ich estetykę poprzez założenie licówek porcelanowych lub kompozytowych. Jeśli marzysz o pięknym, białym uśmiechu umów się na wizytę konsultacyjną do jednego z naszych dentystów specjalizującego się w stomatologii estetycznej. Omówisz ze stomatologiem metody poprawy wyglądu zębów. Zapraszamy do kliniki IMPLANTIS w Krakowie

Ile czasu wytrzymają licówki?

Wytrzymałość  licówek ceramicznych zależna jest między innymi od bardzo dobrej higieny jamy ustnej. Utrzymanie licówek w dobrym stanie zależy od pielęgnacji dziąseł i zębów oraz stanu pozostałego uzębienia. Osoby z osadzonymi licówkami powinny raz na sześć miesięcy stawiać się na wizyty kontrolne u stomatologa. Licówki porcelanowe wykonane w laboratorium wytrzymują ok 5-10 lat a nawet dłużej.

Z czego robi się licówki?

Klasyfikacja licówek zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Trzema najpowszechniejszymi rodzajami są licówki akrylowe, kompozytowe i porcelanowe. Każda z nich ma odmienne przeznaczenie oraz skład.

Licówki  akrylowe

są wykonywane z polimeru akrylowego. Materiał ten nie jest zbyt trwały, dlatego ta opcja jest dobrym, ale tymczasowym rozwiązaniem.

Licówki kompozytowe – materiał, z którego są wykonywane, jest podobny do tego, który używa się przy wypełnianiu ubytków. Są dużo tańszą opcją niż licówki porcelanowe. Mogą wytrzymać maksymalnie 5 lat.

Licówki porcelanowe

to najlepsze rozwiązanie, przynoszące zadowalający efekt estetyczny. Jest trudna do zauważenia przez obcą nam osobę, która nie jest świadoma, że zęby zostały poddane poprawie. Licówki odbijają światło dzienne niemal identycznie jak naturalne szkliwo, co powoduje, iż są trudne do zauważenia. Są odporne na czynniki fizyczne takie jak ścieranie, przebarwienia czy gromadzenie się płytki nazębnej. Ich trwałość to nawet 10 lat. 

Licówki na zęby – od kiedy są stosowane w stomatologii estetycznej jamy ustnej?

Geneza licówek to rok 1928, kiedy to Charles Pincus, kalifornijski stomatolog szukał  rozwiązania, które sprawdziłoby się w przemyśle filmowym. Nie wszystkie gwiazdy ówczesnego Hollywood mogły pochwalić się perfekcyjnym wyglądem ich uzębienia, a był to ważny element podczas każdego nagrania. W tym właśnie roku, doktor Pincus wynalazł licówkę. To odkrycie okazało się fenomenem i zaczęło być powszechnie używane przez gwiazdy. Niemniej jednak pierwsze wersje były pomocne tylko podczas kręcenia klatek.

Następnym pomysłem doktora była licówka akrylowa. Jej pierwsza wersja pojawiła się w 1937 roku. Ta wersja charakteryzowała się małą przyczepnością.

Była aplikowana za pomocą kleju do protez oraz cementowana, ale tylko tymczasowo.

Poza doktorem Pincusem również wielu innych stomatologów zastanawiało się jak przedłużyć żywotność licówek i w jaki sposób ułatwić dostęp do tego rodzaju rozwiązania każdemu pacjentowi.

Jednym z nich był dr Michael Buonocore, który to w 1959 roku wprowadził nowoczesne zabiegi tj tzw. wytrawianie. Jego celem była kontynuacja badań dotyczących połączenia licówek porcelanowych ze szkliwem ( poddanym wcześniej procesowi trawienia ).

Badania nad porcelanowa wersją licówki były kontynuowane przez Dr. Richarda Simonsena i Dr. Johna Calamię. Przeprowadzono je dokładnie w 1982 roku. Ich wynik rzucił nowe światło na permanentność licówek. Okazało się, że porcelana może zostać wytrawiona kwasem fluorowodorowym. W efekcie, wiązanie między porcelaną a żywicą kompozytową stanie się na tyle silne, aby utrzymywać licówki na powierzchni zęba przez długi czas. Skuteczność tej metody, potwierdził Dr. John Calamia w swoim artykule o technikach w zakresie wytwarzania i aplikowania licówek porcelanowych.

Licówki Kraków

Umów wizytę do protetyka

Stomatolog Kraków – zapraszamy do kliniki Implantis

Specjalizujemy się w kompleksowym, często kilkuetapowym leczeniu stomatologicznym. Naszymi pacjentami są między innymi osoby, które mieszkają za granicą, ale powracają na leczenie stomatologiczne do Krakowa. Podczas pierwszej wizyty wykonujemy pełną diagnostykę, badanie stomatologiczne oraz przygotowujemy szczegółowy plan leczenia stomatologicznego.