Rekonstrukcje zębów za pomocą mostów dentystycznych porcelanowych

Most dentystyczny (protetyczny) – jest to uzupełnienie, które wykonuje się w celu rekonstrukcji brakującego zęba ewentualnie kilku zębów.

Aby zamaskować brak zęba wykorzystując most dentystyczny, luka po utraconym zębie powinna być otoczona minimum dwoma zębami własnymi (filarowymi) lub implantami, po jednym z każdej strony do luki. Most dentystyczny może być przytwierdzony na stałe lub tymczasowo do zębów pacjenta lub do łączników implantologicznych implantów dentystycznych.

W przeszłości mosty były wykonywane ze złota albo ze stopów metali. Obecnie nie robi się już tego typu uzupełnień ze względu na całkowity brak estetyki z ich strony.

Obecnie most dentystyczny może zostać wykonany z:

 • stopu metalu olicowanego ceramiką (porcelaną)
 • porcelany
 • kompozytu (most tymczasowy), 
 • akrylu (most tymczasowy),

Bardzo dobre rezultaty estetyczne otrzymuje się dzięki wdrożeniu do dentystyki techniki CAD/CAM. W tej technologii wykonuje się min mosty pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej np. Cercon, IPS e. Max ZirCAD.

Mosty wykonywane w tej są w ten sposób, że model oszlifowanych zębów filarowych jest skanowany, a dalej informacja o kształcie filarów dla przyszłego mostu przesyłana jest do specjalnej frezarki, która wycina z cyrkonowego bloczka tlenku cyrkonu tzw. podbudowę dla przyszłego mostu. Następnie na tak wyfrezowaną z cyrkonu strukturę technik dentystyczny napala poszczególne warstwy porcelany. Mosty typu Cercon już od ponad 10 lat stosowane są w stomatologii z dużym powodzeniem. Badania naukowe dowodzą, że Cercon Base i Cercon HT zapewniają wraz ceramiką do licowania Cercon Ceram Love przy odpowiedniej obróbce w laboratorium dentystycznym porównywalną trwałość i niezawodność jak sprawdzone korony ceramiczno-metalowe.

Trwałość mostów porcelanowych szacowana jest na 15-20 lat, jednak często pełnią one swą funkcję znacznie dłużej. Mosty protetyczne służą do rekonstrukcji zniszczonych zębów własnych. Mosty protetyczne mocuje się też na implantach w sytuacjach, gdy odtwarzane są brakujące zęby.

Mosty tymczasowe, wykonane są z materiałów takich jak akryl lub kompozyt. Mosty tymczasowe wykonywane mogą być w kilku podstawowych kolorach. Niejednokrotnie mosty tego typu wykonywane materiałów Luxatemp, Structure II lub Protemp 4 wyglądają wyjątkowo ładnie nie mniej jednak nie mogą być traktowane, jako ostateczne rozwiązanie. Mocowane są one na zębach na cemencie tymczasowym pacjentom oczekującym na wykonanie mostu ostatecznego, zwykle nie na dłużej niż kilka do kilkunastu dni. Mosty tymczasowe usuwa się poprzez ich przecięcie lub zbicie, co powoduje ich zniszczenie.

Liczba wizyt

Ilość wizyt potrzebnych do wykonania korony w centrum stomatologicznym IMPLANTIS

Ilość wizyt mających na celu wykonanie pacjentowi uzupełnienie takie jak most obejmuje zwykle trzy spotkania:

 • Pierwsza wizyta u dentysty przeznaczona jest na oszlifowanie zębów, pobranie wycisków,dobór koloru dla przyszłego mostu, założenie korony tymczasowej, następnie wyciski są wysyłane do laboratorium techniki dentystycznej
 • Druga wizyta u dentysty związana jest z przymiarką mostu
 • Trzecia wizyta u dentysty związana jest z osadzeniem mostu

Przeciwwskazania do wykonania mostu

Wśród przeciwwskazań do zastosowania mostu wymieniane są:

 • za duża przestrzeń do uzupełnienia
 • fragmentaryczna okluzja mostu ? dotycząca sytuacji, kiedy zwarcie między mostem a naturalnymi zębami przeciwstawnymi zachodziłoby tylko na pewnym odcinku
 • nietolerowanie mostu przez błonę śluzową
 • wątpliwości co do wymaganej wytrzymałości zębów filarowych

PRZED I PO LECZENIU PROTETYCZNYM:

Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!Specjalizujemy się w kompleksowym, często kilkuetapowym leczeniu stomatologicznym dedykowanym dla pacjentów którzy nie dysponują długim czasem, który mogą poświęcić na wizyty stomatologiczne lub mieszkają poza granicami kraju.

Podczas pierwszej wizyty wykonujemy pełną diagnostykę, badanie stomatologiczne oraz przygotowujemy szczegółowy plan leczenia stomatologicznego.

Skontaktuj się z nami aby umówić się na wizytę konsultacyjną!