Proteza na implantach

W celu zwiększenia komfortu używania protez należy zaopatrzyć szczękę minimum w 4 implanty.

W przypadku żuchwy minimalna ilość implantów, na której można oprzeć protezę zębów to dwa implanty.

Protezy na implantach mogą być zaczepione za pomocą łączników (attachmentów) kulowych, ale także za pomocą łączników typu lokator. Obecnie uważa się, że połączenia typu lokator są trwalsze i za nich pomocą powinno łączyć się protezę z implantami. Osoby używające protez opartych na lokatorach powinny pojawiać się, co 6 miesięcy do kontroli, usuwania osadu wokół implantów i na wymianę silikonowych oringów. Higiena u osób użytkujących protezy powinna być równie nienaganna jak i u pozostałych osób, które mają własne zęby i są np. zaopatrzone w korony czy mosty. Na protezach, których się nie czyści gromadzi się osad i kamień, a w ustach mogą rozwijać się grzybice.
Pomimo że protezy dentystyczne znane są już od bardzo dawna, to ilość wizyt potrzebna do ich wykonania nie jest mniejsza niż 5 spotkań z dentystą.

Protezy ruchome

Proteza dentystyczna ruchoma ? to takie uzupełnienia, które pacjent może sam wyjąć do zabiegów higienicznych, a potem założyć z powrotem. Stanowi ona uzupełnienie odtwarzające brak kilku lub wszystkich zębów. W zależności od materiałów, z jakich jest ona wykonana, rozróżnia się:

  • protezy akrylanowe wykonane z akrylu,
  • protezy szkieletowe wykonane ze stopu metalu w połączeniu z akrylem,
  • protezy nylonowe.

W sytuacji, gdy pacjent posiada, choć jeden ząb wykonuje się protezy częściowe.
Protezy akrylanowe częściowe utrzymywane są w jamie ustnej za pomocą klamer protetycznych ? haczyków wystających z protezy i obejmujących ząb lub zęby pacjenta.
Protezy szkieletowe występują wyłącznie, jako protezy częściowe i utrzymywane są w ustach za pomocą np. klamer i raczej nie spotyka się protez szkieletowych całkowitych.

W przypadku całkowitego braku zębów wykonuje się protezy całkowite.
Czasami przy bezzębiu górne protezy całkowite mogą utrzymywać się w jamie ustnej dzięki powstającemu podciśnieniu – zassaniu pomiędzy podniebieniem, a płytą protezy. W przypadku, gdy w ustach nie ma ani jednego zęba, a proteza górna nie jest w stanie się utrzymać w jednym położeniu tj. jest luźna, a pomiędzy nią a podniebieniem nie powstaje zassanie, wówczas można spróbować protezę podścielić. Gdy zabieg podścielenia protezy nie daje oczekiwanych rezultatów, rozwiązaniem staje się wprowadzenie implantów dentystycznych.

Liczba wizyt - proteza ruchoma

Ilość wizyt mających na celu wykonanie pacjentowi uzupełnienie takie jak proteza ruchoma obejmuje zwykle kilka spotkań:

  • Pierwsza wizyta u dentysty przeznaczona jest na pobranie wycisków,które następnie są wysyłane do laboratorium techniki dentystycznej
  • Druga wizyta u dentysty związana jest z pobraniem wycisków na łyżce indywidualnej, rejestracją zwarcia oraz doborem koloru zębów
  • Trzecia wizyta u dentysty związana jest z próbą protezy woskowej
  • Czwarta wizyta u dentysty to oddanie protezy
  • Piąta wizyta u dentysty to korekta protezy

Wskazania do wykonania protez

  • przy odtwarzaniu braków częściowych
  • w leczeniu bezzębia

PRZED I PO ZASTOSOWANIU PROTEZY:

 

proteza

Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!Specjalizujemy się w kompleksowym, często kilkuetapowym leczeniu stomatologicznym dedykowanym dla pacjentów którzy nie dysponują długim czasem, który mogą poświęcić na wizyty stomatologiczne lub mieszkają poza granicami kraju.

Podczas pierwszej wizyty wykonujemy pełną diagnostykę, badanie stomatologiczne oraz przygotowujemy szczegółowy plan leczenia stomatologicznego.

Skontaktuj się z nami aby umówić się na wizytę konsultacyjną!