• Profesjonalne zabiegi stomatologiczne

  • Masz pytania? Zadzwoń: 511 511 315, 511 511 615 lub 12 312 06 36

Resekcja korzenia

Resekcja korzenia zęba.

Mikrochirurgiczny zabieg jakim jest resekcja korzenia zęba, przeprowadzany jest na wierzchołku korzenia „chorego” zęba i polega na jego odcięciu. Resekcja korzenia jest to inaczej apicoectomia. Zanim zostanie wykonana resekcja, ząb powinien zostać przeleczony kanałowo. Po odcięciu problematycznego wierzchołka korzenia zęba – na pozostałym korzeniu w szczęce, zostaje przeprowadzona wsteczna preparacja ( retro preparacja). Opracowany wstecznie kanał( od miejsca gdzie wycięto szczyt) zostaje następnie wypełniony biokompatybilnym materiałem najczęściej MTA (materiał wypełniający na bazie krzemianu wapniowego Mineral Trioxide Aggregate ). Niskie pH środowiska zapalenia jakie istnieje w miejscu wykonywania resekcji nie pogarsza szczelności tego cementu. Zastosowanie MTA zabezpiecza lepiej przed penetracją bakterii i zapewnia lepszą szczelność w porównaniu z innymi cementami IRM czy Super EBA. MTA ze względu na wysoką biokompatybilność i dobrą adhezję do komórek skutecznie indukuje gojenie tkanek okołowierzchołkowych.

resekcja korzenia zęba - Implantis - Kraków

Resekcja korzenia zęba często wykonywana jest przy użyciu mikroskopu stomatologicznego.

Retro preparację pozostałej części korzenia wykonuje się przy zastosowaniu specjalnych urządzeń ultradźwiękowych i odpowiednich mikrokońcówek. Resekcja korzenia zęba przeprowadzana jest wtedy, gdy pierwotne leczenie kanałowe zawiodło, a ponowne leczenie wyłącznie samo byłoby już nieskuteczne lub nie jest zalecane.

Wskazania do resekcji wierzchołka korzenia zęba.

Resekcja korzenia zęba przeprowadzana jest wówczas gdy:

– nie ma możliwości udrożnienia i oczyszczenia kanału korzeniowego na całej jego długości tj. do wierzchołka korzenia zęba,
– nie ma możliwości usunięcia złamanego narzędzia z kanału korzeniowego,
– występuje niedopełnienie kanału korzeniowego w jego szczytowej części,
– obecne jest duże przepchnięcie materiału uszczelniającego poza wierzchołek korzenia zęba, które powoduje silne bóle ( np. na nagryzanie),
– obecne są niepoddające się leczeniu ziarniniaki,
– leczeniu poddane mają być torbiele i ropnie okołowierzchołkowe.

MTA.

MTA jest cementem stomatologicznym. W jego skład wchodzą różne tlenki mineralne (SiO2, K2O, Al2O3, Na2O, Fe2O3, SO3, CaO, Bi2O3, MgO oraz nierozpuszczalne osady CaO, KSO4, NaSO4 , krystaliczna krzemionka). Ma zastosowanie w przypadkach gdy wykonywana jest resekcja korzenia zęba – przy wstecznym wypełnianiu wierzchołka korzenia, przy zamykaniu perforacji bocznych i perforacji w okolicy furkacji kanału korzeniowego.

Zadzwoń teraz