RTG zębów Kraków (Rentgen zębów) - Tomografia 3D

W naszym gabinecie zapewniamy Państwu pełną diagnostykę radiologiczną niezbędną do leczenia zębów

 

Rentgen zębów – Tomografia zębów – RTG zębów Kraków.
Badania tomografii komputerowej wykonywane są za pomocą nowoczesnego tomografu – Kodak Carestream 8100 3D.

 

 

W Implantis Pacjenci oraz ich dentyści korzystają z następujących możliwości diagnostyki radiologicznej :

  • Rentgen punktowy zębów – radiowizjografia punktowa 2D – pozwala w szybki i bezpieczny sposób przy minimalnej dawce promieniowania zrobić jeszcze na fotelu ( nawet w trakcie zabiegu) zdjęcię pojedynczego zęba.
  • Rentgen panoramiczny – pozwala na robienie zdjęć pantomograficznych 2D zębów, które służą do wykrywania większości  zmian , pozwala też wstępnie zaplanować leczenie.
  • Tomografia zębów 3D – tomografia komputerowa 3D zębów jest niezbędna :
  • Przed leczeniem implantologicznym – skan 3D umożliwia ocenę ilości, objętości i jakości kości u pacjenta, potrzebnej do wszczepienia implantu zębowego. Na jego podstawie czas zabiegu chirurgicznego zostaje skrócony,a  czas zabiegu i ryzyko powikłań znacząco zmniejszone,
  • W kierunku diagnostyki chorób zatok szczękowych oraz stanu kości szczęk i żuchwy co jest wykorzystane przez periodontologa lub chirurga do dalszych zabiegów
  • W diagnostyce trudnych przypadków leczenia kanałowego (endodontycznego) – np. w celu lokalizacji złamanego narzędzia lub odnalezienia dodatkowego kanału w korzeniu zęba itp. ( wykonywana jest wówczas mikrotomografia CBCT)

Nasz aparat pozwala na wykonanie zdjęcia mikrotomograficznego (CBCT), czyli zdjęcia tylko wybranego odcinka szczęki lub żuchwy w najwyższej rozdzielczości dostępnej na rynku przy minialnym naświetleniu pacjenta.

Tomografia zęba Kraków

Rentgen zębów – Tomografia zębów – RTG zębów Kraków.

Bezpieczeństwo badania tomograficznego zębów - rtg zębów Kraków

Zdrowie i bezpieczeństwo naszych pacjentów są dla nas najważniejsze, dlatego też korzystamy z najbardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu, który pozwala na wykonywanie badań ze zredukowaną aż o 75%-90% dawką promieniowania rentgenowskiego (Inteligentny System Kontroli Dawki).

Dodatkowo stosujemy wewnętrzną kontrolę jakości: poprzez comiesięczne testy podstawowe oraz coroczne testy specjalistyczne, które mają na celu sprawdzenie poprawności działania i bezpieczeństwa naszego sprzętu dedykowanego do diagnostyki radiologicznej.

Dodatkowe informacje dotyczące badania tomograficznego zębów - rtg zębów

Decyzja o badaniu rentgenowskim zostaje podjęta przez lekarza, który uprzednio zbiera informacje na temat stanu zdrowia pacjenta.

Przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegu jest ciąża. Jeżeli wykonanie badania jest nieuniknione w tym okresie, konieczne jest zastosowanie maksymalnej ochrony płodu przed rozwiązaniem.

 UWAGA!

W celu wykonanie zdjęcia rentgenowskiego niezbędne jest posiadanie skierowania od lekarza, na którym jasno określone zostało miejsce badania oraz cel wykonania badania.

Jak wygląda RTG zębów?

Wpływ promieniowania na człowieka może być bardzo szkodliwy. Jednak w przypadku wykonywanego przez nas rentgena stomatologicznego w Krakowie oraz tomografii zęba w Krakowie nie należy się tym martwić. Przed prześwietleniem Pacjenci zakładają fartuch ochronny. Jest on wykonany z gumy ołowianej, która blokuje niekorzystny wpływ promieniowania. Dodatkowo u dzieci stosowana jest także osłona na szyję, mająca na celu chronienie tarczycy.

Przeprowadzane przez nas badanie tomograficzne oraz rentgenowskie zębów w Krakowie jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia Pacjentów. Wykorzystujemy w tym celu wyłącznie najnowocześniejsze urządzenia, maksymalnie zmniejszające dawkę promieniowania. Wynik badania, nagrany na płytę CD jest dostępny od razu.

Wykonujemy też tradycyjne punktowe zdjęcia rentgenowskie. Klisza rentgenowska jest umieszczana w jamie ustnej (RTG zębów wewnątrz ustne) lub po jednej stronie głowy pacjenta (RTG zewnątrzustne). W pierwszym przypadku należy własnoręcznie przytrzymać kliszę. Badanie trwa zaledwie kilka minut.

Rentgen zębów – wskazania i przeciwwskazania

Zazwyczaj rentgen stomatologiczny jednego zęba można wykonać na życzenie Pacjenta. Badanie całej szczęki jest możliwe jednak wyłącznie wtedy, gdy zaleci to pisemnie stomatolog.
RTG zębów w Krakowie oraz tomografia zębów w Krakowie przeprowadzamy w celach diagnostycznych. Na jego podstawie podejmowana jest decyzja o dalszych etapach leczenia na przykład endodontycznego lub implantologicznego Jeśli istnieje potrzeba dookreślenia skali lub źródła problemu wywoływanego np. bólem zęba, przebarwieniami korony lub nadwrażliwością, stomatolog zawsze zaleci rentgen zębów.
Jedynym poważnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża. W takim przypadku przeprowadzenie rentgena stomatologicznego w Krakowie jest przez nas odradzane. Można do niego przystąpić, wyłącznie jeśli ryzyko powikłań jest znacznie poważniejsze niż ryzyko uszkodzenia płodu.

Badania nie przeprowadza się także u najmłodszych dzieci. Mali pacjenci – poniżej 5. roku życia – są znacznie wrażliwsi na promieniowanie.
RTG zębów w Krakowie nie wykonujemy również w momencie, w którym Pacjent był ostatnio narażany na częste zetknięcie się z promieniowaniem. Zbyt duża ekspozycja na jego działanie może wywołać skutki uboczne. Dlatego przed skierowaniem zawsze zapoznajemy się z indywidualną historią leczenia Pacjenta.

Jak przygotować się na rentgen stomatologiczny?

W większości przypadków RTG zębów i CT zębów nie wymaga specjalnego przygotowania. Sprzęt wykorzystywany do badania jest jednorazowy, dlatego nie trzeba myć przed nim zębów. Zdjęcie można bez problemu wykonać również tuż po posiłku. Rentgen zębów nie sprawi więc problemów np. diabetykom.

Jeśli posiadają Państwo protezy zębowe, należy z wyprzedzeniem poinformować o tym osobę przeprowadzającą badanie. Metalowe elementy zawarte w protezie mogą zniekształcić obraz, a w konsekwencji zaburzyć diagnozę. Rentgen stomatologiczny w przypadku aparatów stałych nie musi być zgłaszany – dentysta będzie wiedzieć czego się spodziewać.

Badanie panoramiczne i tomograficzne wymaga zdjęcia ozdób w obrębie głowy. Tak więc kolczyki, spinki do włosów i łańcuszki na szyję muszą zostać na kilka minut odłożone.
Jeśli potrzebują Państwo wykonać rentgen zębów w Krakowie, serdecznie zapraszamy do Centrum Stomatologicznego IMPLANTIS przy al. Daszyńskiego 12/U5.

Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!Specjalizujemy się w kompleksowym, często kilkuetapowym leczeniu stomatologicznym dedykowanym dla pacjentów którzy nie dysponują długim czasem, który mogą poświęcić na wizyty stomatologiczne lub mieszkają poza granicami kraju.

Podczas pierwszej wizyty wykonujemy pełną diagnostykę, badanie stomatologiczne oraz przygotowujemy szczegółowy plan leczenia stomatologicznego.

Skontaktuj się z nami aby umówić się na wizytę konsultacyjną!