• Profesjonalne zabiegi stomatologiczne

  • Masz pytania? Zadzwoń: 511 511 315, 511 511 615 lub 12 312 06 36

Sinus lift

Podniesienie dna zatoki szczekowejSchemat zabiegu podnoszenia zatoki szczekowejElewacja - podniesienie dna zatoki szczękowejDentysta zabieg podniesienia zatoki szczękowej może przeprowadzić, co najmniej na dwa sposoby.Sinus lift

Podniesienie dna zatoki szczekowej

Sinus lift czyli gdy zatoka jest zbyt nisko.

W sytuacji, gdy dochodzi do omówienia możliwości założenia implantu w szczęce może okazać się, że nie ma odpowiedniej ilości kości u pacjenta, aby wprowadzić pacjentowi implant długości 10 mm. Brak kości w miejscu planowanej implantacji może wynikać z zaniku kości, który nastąpił na skutek ekstrakcji zęba w tym miejscu. Kość szczęki jest miejscem gdzie zostanie wprowadzony implant zęba. Kość szczęki warunkuje połączenie się implantu z organizmem oraz jego dalsze utrzymanie się w jamie ustnej. Wpływ zatoki szczękowej na implantacje jest zwłaszcza istotny w bocznych odcinkach szczęk. Sinus lift – podniesienie zatoki szczękowej wykonuje się głównie w tylnych części szczęki górnej, ponieważ tam uzupełnia się brakujące zęby przedtrzonowe i trzonowe.

Schemat zabiegu podnoszenia zatoki szczekowej

sinus lift otwarty - klasyczna metoda podnieszenia dna zatoki szczękowej

Elewacja - podniesienie dna zatoki szczękowej

Niedostateczną wysokość kości w wymiarze wertykalnym wskazującą na konieczność przeprowadzenia zabiegu sinus liftu można zdiagnozować już na prostym badaniu RVG. Gdy ujawni się w takim badaniu niedostatek kości wówczas bez zabiegu sinus lift perspektywa wprowadzenia implantu oddala się. Czasami, gdy pozostała kości dokładnie zmierzona na wysokość wynosi 8 mm może udać się wprowadzić krótki implant zęba bez zabiegu sinus lift. Znane są sytuacje, kiedy wprowadzić można implant długości 6 mm bez wykonania zabiegu sinus lift.

Dentysta zabieg podniesienia zatoki szczękowej może przeprowadzić, co najmniej na dwa sposoby.

Zabieg podniesienia zatoki metodą otwartą.
Zabieg podniesienia zatoki metodą zamkniętą.

Sinus lift

Procedura zwiększająca wysokość tkanki kostnej na tyle, aby móc wprowadzić implant zęba w miejscu, w którym jest niedobór kości, czyli w tylnych odcinkach górnych szczęk to tzw. sinus lift. Zabieg sinus lift polega na wprowadzeniu biomateriału np. zgranulowanej kości pochodzenia zwierzęcego tzw. biomateriału pod błonę Schneidera do zatoki szczękowej tak, aby w efekcie uzyskać wzrost ilości kości na wysokość pozwalający na wprowadzenie implantu odpowiedniej długości np. 10mm. W praktyce biomateriał umieszcza się pomiędzy kostną, dolną ścianą zatoki szczękowej, a błoną śluzową wyściełającą zatokę szczękową i jest to elewacja-podniesienie błony Schneidera, czyli zabieg sinus lift. Procedura sinus liftu jest powszechnie stosowanym zabiegiem umożliwiającym wprowadzenie implantu w sytuacji, gdy mała wysokość kości nie pozwala na całkowite wprowadzenie do kości standardowego implantu długości 10mm.

Po podniesieniu dna zatoki szczękowej należy odczekać od 9 do 12 miesięcy na kolejny zabieg, jakim będzie wprowadzenie implantów.

sinus lift - metody podniesienia dna zatoki szczękowej

Podsumowując, kość która zostaje wytworzona przez organizm w miejscu skutecznie wykonanego zabiegu sinus lift pozwala dentyście na wprowadzenia implantu zęba.

Umów się na wizytę. Zostaw nam numer telefonu, a my oddzwonimy do Ciebie!

 Zespół dentystów

sinus lift,Tomasz Marecik- IMPLANTISSpecjalista chirurgi szczękowo-twarzowej Dr Tomasz Marecik

Zadzwoń teraz