Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Stomatolog dziecięcy Kraków

Wczesna higiena i profilaktyka może zapewnić Twojemu dziecku przyszłość wolną od próchnicy.

Stomatolog dziecięcy Kraków | IMPLANTIS

Lekarz dentysta wykonujący zabiegi u dzieci i młodzieży z zakresu pedodoncji czyli stomatologii wieku rozwojowego nazywany jest pedodontą. W IMPLANTIS stworzyliśmy program opieki stomatologicznej dla naszych małych pacjentów.

 

Pierwsza wizyta u stomatologa.

Pierwsza wizyta stomatologiczna powinna mieć miejsce w ciągu sześciu miesięcy od wyżęcia się pierwszego zęba dziecka. Niektóre tematy, które są często omawiane  ze stomatologiem podczas  pierwszej wizyty dziecka obejmują:

  • Zastosowanie smoczka
  • Wyżynanie się zębów ( problemy z tym związane)
  • Karmienie piersią a zęby
  • Higiena jamy ustnej
  • Dyskusja na temat diety dziecka
  • Techniki mycia zębów u dziecka

Kolejne wizyty małego dziecka u stomatologa

Dziecko w wieku przedszkolnym uwielbia eksplorować świat.  To doskonały moment aby porozmawiać ze stomatologiem o tym co robić w razie urazu okolicy buzi dziecka, jak powinien przebiegać prawidłowy rozwój uzębienia u dziecka, jaki to ma wpływ na rozwój mowy. Oczywiście zawsze też stomatolog chętnie przypomni jak powinna wyglądać podstawowa higiena zębów malucha.

 

Opieka stomatologiczna dzieci w wieku szkolnym

W okresie wczesnoszkolnym nacisk kładzie się w szczególności na wyrobienie odpowiednich nawyków żywieniowych u dzieci oraz na zapobieganiu próchnicy.

Podczas wizyty u stomatologa zostanie oceniony rozwój szczęki i uzębienia u dziecka. Zarówno opiekun jak i dziecko mogą się dowiedzieć o zasadach właściwej pielęgnacji jamy ustnej i zębów. Stomatolog dziecięcy zaproponuje też odpowiednią profilaktykę w zależności od potrzeb uzębienia małego pacjenta ( fluoryzacja, lakowanie, wypełnianie szczelin w szkliwie itp.).

 

Lapisowanie zębów

Lapisowanie zębów, impregnacja zębów azotanem srebra

Słaba higiena jamy ustnej u dzieci, szybciej niż u dorosłych prowadzi do poważnych szkód w postaci próchnicy zębów. Z różnych względów rozwój próchnicy w zębach mlecznych postępuje szybciej niż w zębach stałych. Zęby mleczne należy kontrolować i w sytuacji nawet początkowej próchnicy leczyć. Nie jest prawdą to, iż zębów mlecznych nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną. Próchnica atakująca zęby mleczne jest bardzo niebezpieczna i rozwija się bardzo szybko. Najczęściej jest często trudna do wykrycia przez rodziców, ponieważ na początku przypomina zwykły osad nazębny. Często występująca próchnica okrężna, atakuje zęby przy samym dziąśle, co może powodować zniszczenie całego zęba. W wieku dziecięcym bardzo wskazane są regularne wizyty u dentysty, który może sprawdzać stan uzębienia. W razie jakiejkolwiek potrzeby mogą zostać podjęte wówczas odpowiednie kroki.

Lapisowanie zębów | IMPLANTIS

Lapisowanie – jeden ze sposobów na leczenie zębów mlecznych

Leczenie zębów mlecznych można prowadzić na kilka sposobów: ozonoterapią, lapisowaniem (azotanem srebra) oraz przy pomocy lasera. Często stosowanym rozwiązaniem jest lapisowanie zębów mlecznych. Tego typu leczenie stosuje się wówczas, gdy istnieje obawa, iż klasyczne wypełnienie założone w zębie mlecznym może się nie utrzymać. Chodzi tutaj głównie o duże i płaskie powierzchnie zębów mlecznych. Określenie lapisowanie (słowo „lapis” oznacza właśnie azotan srebra) oznacza wytrącanie się związków srebra w zmienionych próchnicowo tkankach zębów mlecznych. Impregnowanie zęba azotanem srebra ma na celu powstrzymanie dalszego rozwoju próchnicy zębów. Srebro znane jest ze swoich właściwości bakteriobójczych. Lapisowanie zębów hamuje próchnicę i chroni ząb mleczny przed zniszczeniem.

Lapisowanie zębów – przebieg

Przed lapisowaniem usuwa się osad nazębny szczoteczką i odtłuszcza kulką waty zwilżoną wodą utlenioną. Zęby płucze się następnie strumieniem wody pod ciśnieniem, osusza sprężonym powietrzem i zabezpiecza przed dostępem śliny. Wargi zabezpiecza się wazeliną. Właściwą powierzchnię zęba impregnuje azotanem srebra przez 60 sekund. Po 60 sekundowej przerwie na ząb nanosi się następnie strącalnik – eugenol lub płyn Lugola. Taka czynność na zębie jest powtarzana 2-3 razy. Do lapisowania zębów używa się roztworu azotanu srebra ( o stężeniu od 5% do 20% , najczęściej 10% roztworem ). Azotan srebra w połączeniu z twardymi tkankami zęba tworzy białczan srebra, który stawia opór próchnicy. Zęby pod wpływem tego typu działań stają się prawie czarne co jest skutkiem ubocznym tej terapii. Kolor zębów mlecznych zmienia się na skutek wytrącającego się srebra. Ciekawe jest to, że reakcja wywołująca czarny odczyn zachodzi jedynie w ognisku próchnicowym. Zdrowe zęby mleczne dziecka nie wybarwiają się na czarno. Nie ma bowiem możliwości, że podczas zabiegu lapisowania przebarwią się „przypadkiem” inne zęby.

Jak często powtarzać lapisowanie zębów ?

Dobre i skuteczne efekty lapisowania mają miejsce, gdy zabieg wymaga zostanie powtórzony co najmniej trzy do pięciu razy w odstępach kilkudniowych. Zdarza się, że dentysta powtarza zabieg trzykrotnie podczas jednej wizyty. Cały zabiegu jest krótki. Zabieg jest zupełnie bezbolesny i może być wykonany nawet w bardzo wczesnym wieku. Po zakończonym zabiegu dziecko może jeść i pić dopiero po dwóch godzinach.

Warte zapamiętania jest to, że lapisuje się tylko zęby mleczne. Lapisowanie zębów nie powinno być mylone z lakierowaniem zębów. Lakierowanie zębów to pokrycie zębów lakierem.

Sprawdź też leczenie zębów u dorosłych.

 

Stomatolog dziecięcy – leczenie bez bólu

wand znieczulenie | IMPLANTIS

Dzięki zastosowaniu przez lekarza stomatologa specjalnych żeli z silnym środkiem znieczulającym, oraz  zastosowania komputerowo podawanego znieczulenia The WAND ból zostaje zniesiony całkowicie. Nasi mali pacjenci jak i ich rodzice mogą być spokojni, o to że ich wizyta u stomatologa przebiegnie w miłej i bezstresowej atmosferze a samo leczenie będzie zupełnie bezbólowe.

Zadzwoń do nas
Przewiń do góry