Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna obejmuje wiele dziedzin stomatologii i ma na celu poprawę wyglądu zarówno zębów jak i okolicy ust.

 

Stomatologia estetyczna kiedyś przede wszystkim koncentrowała się na poprawie estetyki zębów, ich koloru, położenia, kształtu, rozmiaru i ogólnym uśmiechu. Obecnie środki podejmowane w stomatologii estetycznej mają poprawić nie tylko harmonię, kształt i barwę zarówno zębów, ale też dziąseł oraz ust.

 

W stomatologii estetycznej wykonywane są:

  • Implanty zębów
  • Invisalign
  • Rekonstrukcja wysokości zwarcia
  • Inlay onlay
  • Zabiegi związane z poprawą wyglądu ust i skóry wokół ust.

DIGITAL SMILE DESIGN (DSD)

DSD – Digital Smile Design jest „współczesną metodą planowania leczenia łączącą procedury stosowane w stomatologii estetycznej i doskonały sposób komunikacji z pacjentem.” Często oczekiwania Pacjentów różnią się od efektu końcowego przedstawianego przez techników dentystycznych i lekarzy, dlatego wszystkie szczegóły ostatecznej pracy powinny być ustalone już na etapie planowania.

DSD pozwala na indywidualne zaprojektowanie uśmiechu harmonijnego z naszą osobowością i fizycznymi cechami twarzy. Lekarz na podstawie zdjęć i krótkich sekwencji filmów analizuje cechy uśmiechu, zależność między ustami a zębami oraz mimikę twarzy. Na tej podstawie tworzy projekt, który omawia z Pacjentem i technikiem dentystycznym. Po wykonaniu planu leczenia laboratorium techniczne przygotowuje wzór uśmiechu który Pacjent może „przymierzyć” bez konieczności niszczenia tkanki zębów.

Efektem wspólnej pracy jest przejrzysty i zrozumiały dla obu stron plan leczenia.

Kierując się indywidualną charakterystyką Pacjenta DSD przedstawia możliwości ale i wskazuje ograniczenia. Metoda ta gwarantuje satysfakcję, a także daje komfort i poczucie bezpieczeństwa obu stron.

Innymi słowy koncepcja DSD opiera się o analizę proporcji zębów i twarzy pacjenta. DSD wykorzystując z góry określoną serię wysokiej jakości cyfrowych zdjęć i filmów wideo, pozwala zrozumieć związek między zębami, dziąsłami, wargami i uśmiechem. Relacje są analizowane w stosunku do cech twarzy w ruchu i podczas mimiki. Cyfrowa analiza uśmiechu zapewnia precyzyjną komunikację z technikiem dentystycznym i zespołem przy projektowaniu uśmiechu. W rezultacie otrzymywana jest klarowna, atrakcyjna i zrozumiała prezentacja planu leczenia która może być w piękny sposób przedstawiona dla pacjenta. Pacjent może jeszcze przed rozpoczęciem leczenia zobaczyć wygląd przyszłego uśmiechu tj. kształt, długość, układ zębów w stosunku do ust i twarzy. Prezentacja taka może być zarówno wykonana na ekranie komputera jak i na modelu gipsowym oraz w ustach pacjenta.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów najczęściej przeprowadzane jest za pomocą specjalnej lampy do wybielania oraz żelu wybielającego. Wybielanie zębów ma na celu rozjaśnienie zębów i nadanie im przez to lepszej estetyki.

Licówki

Licówki są ultracienkimi, specjalnie wykonanymi laminatami porcelanowymi, które są przyklejane bezpośrednio do szkliwa zębów. Są to wykorzystywane do zamykania diastem, zmiany kształtu i długości zębów, poprawy faktury zębów, naprawy ukruszonych brzegów zębów. Dla optymalnych wyników estetycznych i uzyskania wysokiej jakości funkcjonalnych uzupełnień protetycznych w przypadku wykonywania licówek w większości przypadków konieczna jest pewna preparacja zęba w obrębie szkliwa.

Mosty stomatologiczne

Mosty służą do uzupełnienia brakującego jednego lub większej ilości zębów. Zęby otaczające lukę po obu stronach muszą być w odpowiedni sposób przygotowywane. Mosty Maryland są używane do zastępowania zębów przednich i są małoinwazyjne. Używa się ich głównie jako uzupełnień tymczasowych. Posiadacze mostów muszą utrzymywać perfekcyjną higienę jamy ustnej. Średni czas przeżycia mostów jest podobny do koron, który wynosi prawie dziesięć lat.

Kompozyty

Zastosowanie kompozytów i techniki bondingu pozwala wielokrotnie poprawić wygląd zęba. Kompozyty mogą być używane do korygowania wyglądu zębów np. do zmiany ich długości, kształtu lub położenia a także, gdy występuje rozbieżność wielkości zębów. Użycie kompozytów pozwala na korekty zębów skręconych lub nadmiernie długich. Bonding to proces, w którym nanosi się na powierzchnię zęba kompozyt plastyczny, który jest w odpowiedni sposób kształtowany, utwardzany, a następnie polerowany.

Implanty stomatologiczne

Implanty są protezami brakujących zębów. Na rekonstrukcję zęba za pomocą implantu składają się 3 części: implant, łącznik oraz korona protetyczna.

Invisalign

Invisalign jest stosowany jako alternatywa dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Invisalign pomaga w leczeniu ortodontycznym zębów stłoczonych i zachodzących na siebie. Ten system został już zastosowany przez setki pacjentów i znany jest od ponad dziesięciu lat.

Podniesienie wysokości zwarcia

Rekonstrukcja wysokości zwarcia – przeznaczona jest dla pacjentów, którzy mają nadmierne zużycie zębów z powodu starcia lub kwaśnego refluksu, które powodują obniżenie pionowego wymiaru zębów. Skrócenie zębów powoduje skrócenie wymiaru pionowego twarzy i tym samym pogorszenie uśmiechu. W stomatologii estetycznej stosowane są różne zabiegi które mają na celu odtworzyć pionowy wymiar zębów.

Inaly onlay

Inlay oraz onlay służą do naprawy zepsutych i startych zębów. Są one wykorzystywane po leczeniach kanałowych oraz w tych sytuacjach, gdy wypełnienie byłoby nie wystarczające aby naprawić uszkodzony ząb, a szlif pod koronę mógłby zbyt osłabić ząb.

Zabiegi mające na celu poprawę jakości skóry, wypełnienie drobnych zmarszczek i rekonturing ust. W stomatologii estetycznej mają zastosowanie zabiegi takie jak: mezoterapia, wampirzy lifting, i-iprf liquid. Często stosuje się też wypełniacze np. kwas hialuronowy.

Kontakt

Zostaw swój numer telefonu, a my się z Tobą skontaktujemy!Specjalizujemy się w kompleksowym, często kilkuetapowym leczeniu stomatologicznym dedykowanym dla pacjentów którzy nie dysponują długim czasem, który mogą poświęcić na wizyty stomatologiczne lub mieszkają poza granicami kraju.

Podczas pierwszej wizyty wykonujemy pełną diagnostykę, badanie stomatologiczne oraz przygotowujemy szczegółowy plan leczenia stomatologicznego.

Skontaktuj się z nami aby umówić się na wizytę konsultacyjną!