• Profesjonalne zabiegi stomatologiczne

  • Masz pytania? Zadzwoń: 511 511 315, 511 511 615 lub 12 312 06 36

Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych

Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych w powiększeniu.

Dzięki zastosowaniu powiększenia jakie daje użycie mikroskopu stomatologicznego i specjalnych dodatkowych urządzeń często udaje się wyjąć z korzeni zębów problematyczne złamane narzędzia kanałowe. Takie narzędzie najczęściej ulega złamaniu w takich częściach kanału korzeniowego z których nie da się go wyjąc bez użycia specjalnego sprzętu. Samo usuwanie pozostawionego złamanego narzędzia może zająć endodoncie od 30 min nawet do 90 min i jest różnie skomplikowane.Usuwanie narzędzia zajmuje więcej czasu gdy to jest zlokalizowane bliżej wierzchołka zęba , a mnie gdy się znajduje w części przykoronowej zęba. Bardzo często próby wyjmowania złamanych narzędzi bez użycia specjalnego sprzętu kończą się tym że obok narzędzia które złamało się jako pierwsze łamie się i pozostaje to narzędzie którym próbuje się wyjąć to pierwsze złamane. Często też operator taki może nie zdawać sobie sprawy że do takiego kolejnego złamania narzędzia w ogóle doszło. W związku z tym dentysta pracujący z mikroskopem bardzo często wyciąga z zęba nie jedno lecz kilka złamanych narzędzi kanałowych. Usunięcie złamanego narzędzia kanałowego najczęściej umożliwia oczyszczenie kanału korzeniowego i jego wypełnienie, co skutkuje dobrym rokowaniem dla zęba.

Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych z korzenia trzonowca żuchwy pod mikroskopem Labomed.

usuwanie złamanego narzędzia z korzenia zęba

Złamane narzędzie Hedstroem w kanale mezjalnym trzonowca dolnego.

wyjęte złamane narzędzie z korzenia zęba

Usunięte złamane narzędzie kanałowe wyjęte z kanału zęba – fragment pilnika Hedstroma, wymiar rzeczywisty około 3 mm długości.

kanał po usunięciu złamanego narzędzia endodontyczngo z zęba
Zdjęcie RTG potwierdzające, że usunięte zostało złamane narzędzie kanałowe w całości z kanału mezjalnego trzonowca dolnego.

Usuwanie złamanego narzędzia endodontycznego z korzenia kła szczęki pod mikroskopem Labomed.

usuwanie złamanego narzędzia endodontycznego z korzenia kła
Złamane narzędzie Hedstroem w górnym prawym kle.

usuwanie złamanych narzędzi kanałowych
Zdjęcie przedstawia ten sam ząb po usunięciu złamanego narzędzia kanałowego. Zabieg wykonano pod mikroskopem Labomed.
wypełniony kanał kła górnego po usunięciu złamanego narzędzia endodontycznego z korzenia
Ten sam ząb po wyjęciu załamanego narzędzia kanałowego i wypełnieniu kanału korzeniowego oraz po wzmocnieniu za pomocą sztyftu z włókna szklanego. Zabieg wykonany pod mikroskopem Labomed w gabinecie Implantis.

Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych

Zadzwoń teraz