• Profesjonalne zabiegi stomatologiczne

  • Masz pytania? Zadzwoń: 511 511 315, 511 511 615 lub 12 312 06 36

Witamina D

Witamina D

Witamina D odgrywa zasadniczą rolę w metabolizmie kości. Jest to witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Promuje wchłanianie wapnia w jelitach i reguluje homeostazy wapnia i fosforanów w tkankach. Jest podstawowym elementem w mineralizacji kości i zębów. Witamina D działa również jako hormon i jest niezbędna dla zdrowia naczyń krwionośnych i mózgu. Wykazano, że witamina D wpływa również na prawidłową pracę układu naczyniowo-sercowego, układ odpornościowy, układ oddechowy.

Witamina D w formie nieaktywnej (cholekalcyferol lub witamina D3) jest spożywana lub produkowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Ta nieaktywna postać podwójne ulega hydroksylacji w wątrobie i nerkach i jest w ten sposób przekształcona do jego aktywnej postaci, znanej jako albo kalcytriol lub 1,25-dihydroksywitamina D3. Ta forma aktywna wywiera swoje działanie na różne tkanki przez wiązanie się z receptorami witaminy D i regulujące transkrypcję specyficznych genów docelowych.

witamina D

Witamina D wpływ na implant zęba

Do tej pory było bardzo mało badań dotyczących wpływu witaminy D na implanty zębów. Te, które były to głównie badania na modelach zwierzęcych. Obejmowały one ocenę wpływu stężenia we krwi poziomu witaminy D w osteointegracji implantów stomatologicznych. Mimo iż większość tych badań wykazała, że podawanie witaminy D może poprawić gojenie tkanki kostnej wokół implantu, nie jest jeszcze jasne czy witamina D może promować osseointegrację implantów dentystycznych. Badania przeprowadzone do tej pory miały na celu zbadanie, czy istnieje związek między niskim poziomem witaminy D w surowicy krwi a zwiększonym ryzykiem wczesnych niepowodzeń implantologicznych. W przeprowadzonych badaniach częstość występowania wczesnych niepowodzeń po wprowadzeniu implantów była większa u pacjentów z niskim poziomem witaminy D w surowicy krwi.

Witamina D suplementacja

W związku z tym, że wiele przesłanek wskazuje na to, iż istnieje ścisły związek między niskim poziomem w osoczu witaminy D a zwiększonym ryzykiem przedwczesnej awarii implantu, stomatolog może zalecić suplementację. Dotyczy to głównie osób cierpiących na niedobory witaminy D.

Ustalona indywidualnie dawka witaminy D jest podawana na kilka tygodni przed zabiegiem wprowadzenia implantu. Taka suplementacja ma na celu normalizację stężenia witaminy D w surowicy, a przez to ma mieć pozytywny wpływ na proces leczenia przy użyciu implantu.


PROMOCJA
Implant zęba wraz z łącznikiem i koroną –  od 3600 zł!  Dowiedz się więcej…

Umów się na wizytę. Zostaw nam numer telefonu, a my oddzwonimy do Ciebie!

 

 

dentysta - stomatolog- New-York-dentysta

Zadzwoń teraz