• Profesjonalne zabiegi stomatologiczne

  • Masz pytania? Zadzwoń: 511 511 315, 511 511 615 lub 12 312 06 36

Wymiana plomb amalgamatowych

 

Czy należy wymieniać wypełnienia amalgamatowe - tzw. srebrne plomby?Wady plomb amalgamatowychBezpieczna wymiana plomb amalgamatowych ( srebrnych ) na białe wypełnienia.

Czy należy wymieniać wypełnienia amalgamatowe - tzw. srebrne plomby?

wymiana plomb amalgamatowych

Często pacjenci pytają, czy plomby amalgamatowe są bezpiecznymi wypełnieniami dla zębów, czy też nie. Coraz to większą świadomość pacjentów i zakłopotanie rodzi fakt, że amalgamat stomatologiczny powstaje z połączenia rtęci ze srebrem, cyną, miedzią, kadmem oraz niekiedy cynkiem, a mimo to bywa stosowany w stomatologii, jako wypełnienie.

Część pacjentów jest już zdecydowana, że chce pozbyć się z organizmu plomb amalgamatowych i wymienić je na białe wypełnienia. Pozostali nie są jeszcze pewni, że wymiana plomb amalgamatowych w ich przypadku ma sens.

Plomby amalgamatowe, czyli srebrne wypełnienia należą do najstarszych wypełnień stosowanych dotychczas w niektórych gabinetach, głównie ze względu na to, że są tanie oraz dlatego że z powodu ich niskiej ceny wciąż refundowane są ze środków ubezpieczenia zdrowotnego.

W Implantis nie stosujemy wypełnień amalgamatowych (srebrnych plomb) natomiast specjalizujemy się w takich zabiegach jak bezpieczna wymiana plomb amalgamatowych na estetyczne, białe wypełnienia kompozytowe.

wymiana plomb amalgamatowych

Wady plomb amalgamatowych

Główne wady amalgamatów:

– nie wiążą się ze szkliwem i zębiną – utrzymują się w zębie „na wcisk”

– wymagają większego opracowania zęba niż ma to miejsce w przypadku białych wypełnień

– nieodpowiednia ciemna i niekosmetyczna barwa

– powodują przebarwienia zębów

– bardzo dobrze przewodzą ciepło, co powoduje, że pacjent może odczuwać ból przy przyjmowaniu bardzo gorących lub zimnych posiłków

– amalgamaty wymagają zastosowania cementu, jako podkładu

– oddziałują elektrochemiczne tj. zachodzą reakcje między pierwiastkami zawartymi w samym amalgamacie, ale też między metalami znajdującymi się w amalgamacie i metalami np. w protezie czy koronie protetycznej.

Ponieważ amalgamaty mają dużo negatywnych cech i zawierają toksyczną rtęć nie spotyka się, aby w gabinetach dentystycznych niewykonujących świadczeń w ramach publicznego ubezpieczenia zdrowotnego (refundowanego przez rząd) dentyści proponowali zastosowanie tego typu plomb.

Bezpieczna wymiana plomb amalgamatowych ( srebrnych ) na białe wypełnienia.

Ze względu na to, że amalgamaty nie mają obecnie żadnych istotnych leczniczych dla zęba właściwości wymienia się je na wypełnienia białe / kompozytowe, które nie są toksyczne dla organizmu.

Ząb, w którym ma zostać wymienione wypełnienie amalgamatowe na wypełnienie białe, zostaje oczyszczony z osadu i płytki nazębnej. Po odpowiednim znieczuleniu ząb zostaje odizolowany od środowiska jamy ustnej, a dentysta diamentowym wiertłem oczyszcza ząb z amalgamatu.

Wszystkie resztki amalgamatu zostają zassane do systemu ssącego unitu i tam są oddzielone od pozostałych resztek przez tzw. separator amalgamatu, po czym wędrują do specjalnego zbiornika, który po zapełnieniu utylizowany jest przez specjalistów.

Separator amalgamatu.

 

Podczas gdy wykonywana jest wymiana plomb amalgamatowych, urządzenie o nazwie separator amalgamatu wyłapuje opiłki amalgamatu i zapobiega przedostawaniu się ich do atmosfery.

 

Umów się na wizytę. Zostaw nam numer telefonu, a my oddzwonimy do Ciebie!

 Zespół dentystów

stomatologow-zespol-krakow

Wymiana plomb amalgamatowych

 

Zadzwoń teraz