• Profesjonalne zabiegi stomatologiczne

  • Masz pytania? Zadzwoń: 511 511 315, 511 511 615 lub 12 312 06 36

Wypełnienia kompozytowe

Czy należy wymieniać stare srebrne lub ukruszone plomby?

Czy należy wymieniać stare srebrne lub ukruszone plomby?

 

Wypełnienia estetyczne.

Wypełnienia kompozytowe. W stomatologii małe oraz średnie ubytki w zniszczonych przez próchnicę zębach leczy się zwykle poprzez założenie do zęba wypełnienia z materiału kompozytowego. Wypełnienia kompozytowe wykonuje się w znieczuleniu nasiękowym lub przewodowym podczas jednej wizyty. Wypełnienia kompozytowe nazywane są estetycznymi, czasem białymi.

Wypełnienia kompozytowe, białe bioaktywne

Materiały, z jakich są wykonywane estetyczne wypełnienia produkowane są w wielu kolorach i jasnościach. Większość obecnie stosowanych materiałów kompozytowych charakteryzuje się tym, ze naśladują efekt kameleona, dlatego w wielu przypadkach założone wypełnienie może być nie do odróżnienia od własnego zęba. Obecnie panuje przekonanie, że nie powinno się zakładać do zębów wypełnień amalgamatowych-potocznie nazywanych srebrnymi lub czarnymi. Wypełnienia kompozytowe sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku małych i średnich ubytków. W przypadku bardzo rozległych ubytków lepiej sprawdzają się takie uzupełnienia jak inlay,onlay,korona, licówki. W niektórych przypadkach wypełnienia kompozytowe stosowane są, jako rozwiązanie tymczasowe np.po leczeniu kanałowym.

Ze względów ekonomicznych czasami wykonuje się licówki kompozytowe. Powinny być one traktowane, jako rozwiązanie tymczasowe. Mają one dobre walory estetyczne jednak, ponieważ są wykonane z kompozytu po pewnym czasie mogą zmieniać kolor.

Wypełnienia kompozytowe wady

Czasami po kilkuletnim okresie używania wypełnienia kompozytowe niestety wymagają wymiany. Okres ten średnio wynosi 5 lat.

Materiał kompozytowy ulega cały czas procesowi polimeryzacji, przez co jego połączenie z zębem po kilku latach jest gorsze niż na początku, a sam ząb może zostać zaatakowany przez próchnicę wtórna.

Kompozytowe wypełnienia są podatne na przebarwienia, co oznacza, że ich kolor jego kolor nie jest do końca stabilny. W przypadku, gdy uszkodzony jest ząb dolny, a ząb przeciwstawny górny ma założoną koronę protetyczną, wtedy ząb dolny rekonstruuje się za pomocą uzupełnienia z materiału o podobnej ścieralności do materiału, z jakiego wykonana jest korona na zębie górnym. Współczynnik ścieralności wypełnień kompozytowych jest dużo niższy niż naturalnych zębów, co powoduje ciągle ścieranie się tych wypełnień o zęby przeciwstawne. Naraża to zgryz na wieczną przebudowę, przez co następuje obniżanie się zgryzu, dochodzi przy tym do ścierania własnych zębów siecznych.

Pomimo wad wypełnienia kompozytowe są bardzo dobrym, kosmetycznym rozwiązaniem dla osób, których zęby wymagają wymiany starych plomb. Wielokrotnie dzięki ich zastosowaniu można  w  estetyczny sposób i ekonomicznie naprawić „chore” zęby i w czasie odroczyć droższe leczenie za pomocą koron ceramicznych.

Umów się na wizytę. Zostaw nam numer telefonu, a my oddzwonimy do Ciebie!

 Zespół dentystów

stomatologow-zespol-krakow

Wymiana plomb amalgamatowych

Wypełnienia kompozytowe Kraków

 

Zadzwoń teraz